Lajme 

Sa shpenzojnë qytetarët e Kosovës për festën e Vitit të Ri

Ndonëse në gjendje të rëndë ekonomike, qytetarët e Kosovës shpenzojnë shuma të mëdha për natën e Vitit të Ri. Shuma që qytetarët shpenzojnë për ndërrimin e moteve është shumë e lartë në krahasim me pagën minimale në vend e gjithashtu duke përfshire numrin e lartë të papunësisë. Qytetarë nga komuna të ndryshme të Kosovës kanë theksuar se për natën festive shpenzojnë përafërsisht 300 euro. Valon Mulolli, qytetar i Prishtinës, thotë për kallxo.com se në natën e Vitit të Ri, familja e tij shpenzon afër 250 euro. Ndërsa, sipas tij, ia…

Lexo më shumë
Lajme 

KFOR-i: FSK s’është UÇK, s’bëhet fjalë për ta çarmatosur

Komandanti i KFOR-it, Lorenzo d’Addario, ka thënë se Forca e Sigurisë së Kosovës nuk do të çarmatoset sepse ajo nuk është Ushtri Çlirimtare e Kosovës. Komandanti i KFOR-it, Lorenzo d’Addario, në një intervistë dhënë për “Tanjug”, transmeton lajmi.net, ka thënë se Forca e Sigurisë së Kosovës në bazë të mandatit të saj ajo nuk është Ushtri Çlirimtare e Kosovës dhe se në këtë mënyrë FSK-ja nuk mund të çarmatohet. “Sipas përkufizimit zyrtar, Forcat e Sigurisë së Kosovës (FSK) janë ‘forca profesionale të sigurisë, multietnike, të armatosura lehtë dhe me uniformë,…

Lexo më shumë
Lajme 

POLICIA JEP DETAJE PËR GRABITJEN NË PRISHTINË

Policia e Kosovës ka konfirmuar se rreth orës 21:30 ka ndodhur një grabitje e armatosur në një market në rrugën Isa Kastrati në Prishtinë. Këtë e ka konfirmuar zëdhënësja e Policisë, Flora Ahmeti. “Rreth orës 21:30 kemi pranuar informatën për një grabitje të armatosur e cila ka ndodhur në një market në rrugën Isa Kastrati në Prishtinë. Menjëherë në vendin e ngjarjes kanë dalë të gjitha njësitet e nevojshme policore, të cilët po merren me rastin”, ka thënë Ahmeti.

Lexo më shumë
show bizi 

E jashtëzakonshme: n’Kosovë Show e përmbyll vitin 2018-të me mbi 100 milion shikime në Youtube

Sonte shfaqet emisioni i fundit për këtë vit i n’Kosovë Show, i cili udhëheqet nga moderatori Shpetim Desku. Për gjatë vitit 2018-të, ky emision ka korrë një sukses të jashtëzakonshëm, ku ka arritur ti ketë mbi 101 milion shikime në kanalin e Youtube-s, pa përfshirë datën 30 dhe 31 dhjetor të këtij viti, shkruan Gazeta NewBorn. Kjo shifër tregon qartë se emisioni n’Kosovë Show, është më i shikuari në vend i këtij zhanri.Sponzor Temat e trajtuara nga ky emision si nga ato politike, të showbizit dhe të tjera janë bërë…

Lexo më shumë
Lajme 

Në javën e parë vitit 2019 pritet të mbajë mot i ftohtë, me ngrica dhe reshje të dobëta bore..

Sipas Prishtina Weather, temperaturat minimale do të jenë nga -1 deri në -7 gradë Celsius, ndërsa ato maksimala nga 1 deri në 4 gradë Celiust.Kështu do të jenë temperaturat gjatë javës së ardhshme. 31.12 – Mot më i ftohtë, kryesisht i vranët. Kohëpaskohe priten reshje të dobëta bore, që gjatë ditës vende-vende mund të përzien edhe me shi. Deri në mbrëmje reshjet pritet të pushojnë në pjesën më të madhe të vendit. 1.01.2019 – Mot i ftohtë, kryesisht i vranët. Në mbrëmje priten kthjellime. 2.01 – Mot kryesisht me vransira…

Lexo më shumë
Lajme 

Ndihmohen 387 familje për fundvit

387 familje në nevojë kanë marrë pako ushqimore dhe veshmbathje për festat e fundivitit. Kjo si rezultat i një aksioni humanitar që nisi dy javë më parë me iniciativën e Vanesa Sadriut nga Klubi RinON në komunën e Ferizajt. Sadriu ka thënë se qëllimi i aksionit ka qenë solidarizimi me familjet në nevojë, teksa tregoi se plot familje pranuan ndihmat me lot në sy. “Aksioni ka filluar që dy javë, për dy javë rresht kemi punuar ditë e natë dhe kemi arritur që të sigurojmë ushqim për 387 familje, dhurata,…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial