Opinione 

Masakra e Reçakut është terrorizëm shtetror

Shkruan: Remzije J. Zekolli Më 15 janar 1999 ngjarja që ndodhi në Reçak tronditi opinionin e mbrendshëm dhe ndërkombëtar. Rreth kësaj ngjarje reaguan burrshtetas si Bill Klinton, Toni Bler, Vilian Voker,  Medlin Ollbrajt etj. U vranë 42 civil dhe 12 ushtarë, burra e gra, e gjithë kjo u krye në mënyrën më barbare,  dhuna e ushtruar ndaj tyre e tejkalonte kohën e mesjetës. Edhe gjatë historisë na janë të njohura terroret shtetërore që  pushteti i ka ushtruar qoftë ndaj kundërshtarëve të tyre politik dhe popullsisë civile, të tillë janë: terrori…

Lexo më shumë
show bizi 

Visar Hajrullaga paralajmron coverin e parë VIDEO

Artisti i mirënjohur nga Rahoveci, Visar Hajrullaga ka treguar se shumë shpejtë do të lansojë coverin e tij të parë baladë. Xhirimet e klipit janë përfunduar dhe kjo këngë pritet të publikohet të shtunën në ora 21:00. Kjo u bë e ditur nga vet këngëtari përmes një postimi të ndarë me ndjekësit në rrjetin social, Facebook. “Udhët e mia” së shpejti ka shkruar ai, artist i cili premton shumë. Në vazhdim gjeni pamjet nga promo.

Lexo më shumë
Sporte 

Feronikeli me ndryshime të mëdha gjatë afatit kalimtar të janarit

FC Feronikeli do të ketë ndryshime të mëdha gjatë afatit kalimtar të janarit, ku për bazë do të jenë kërkesat nga kryetrajneri, Agim Sopi, gjithnjë në koordinim me stafin teknik, me Këshilltarin e Presidentit të klubit, Albert Bunjaku dhe me Drejtorin Sportiv të klubit, Malsor Gjonbalaj. Gjatë ditëve të fundit, ashtu siç kemi njoftuar edhe përmes faqes zyrtare të klubit, janë transferuar futbollistë si: Kristi Kullaj, Simon Loshi e Keith Groeneveld. Gjithashtu nga akademia kanë debutuar edhe futbollistët, Lorent Shala e Ardi Qorri, të cilët luajtën për herë të parë…

Lexo më shumë
Bota Lajme 

Pesë persona vdesin pas shpërthimit të vullkanit në Zelandë të Re

Të paktën pesë persona kanë humbur jetën dhe shumë tjerë janë lënduar apo shpallur të zhdukur pas shpërthimit të vullkanit në ishullin e Bardhë në Zelandë të Re, atraksion i njohur turistik ku gjatë shpërthimit në ato momente kishin qenë afër tij rreth 50 persona. Megjithatë nga ky ishull janë shpëtuar 23 persona, e pesë të vdekurit që kishin mbetur të ngujuar nuk i kanë mbijetuar plagëve të marra. 18 tjerë raportohet se janë dërguar me urgjencë në spital, e 20 tjerë po konsiderohen të zhdukur, transmeton Telegrafi. Në momentin…

Lexo më shumë
Bota Lajme Rajon 

Rusia shfrytëzon situatën materiale për të ushtruar ndikim në mediat e Ballkanit Perëndimor

Rusia po shfrytëzon situatën e keqe financiare të mediave rajonale në mënyrë që të forcojë ndikimin në Ballkanin Perëndimor. Moska në shtetet ballkanike ndikon përmes partive politike, kishës ortodokse dhe një pjese të sektorit civil, theksohet në një hulumtim të Qendrës për Studime Demokratiek (CSD) në të cilin tërhiqet vërejtja për ndikimin e sforcuar ekonomik të Rusisë në rajon, transmeton Koha.net raportimin e “Vijestit nga Podgorica. Në hulumtimin me titull “Ndikimi ekonomik në Ballkan” tërhiqet vëemdnje në faktin e pranisë gjithnjë e më të madhe të propagandës ruse në mediat…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Ambasada e Zvicrës reagon ndaj mohimit që Vuçiqi ia bëri masakrës së Reçakut

Ambasada e Zvicrës në Kosovë ka reaguar pas mohimit që i bëri presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, masakrës së Reçakut. Në një reagim të përbashkët me Fondin për të Drejtën Humanitare në Kosovë, kjo ambasadë ka thënë se çdo deklaratë për luftën duhet të bazohet në fakte dhe duhet të tregojë respekt ndaj viktimave dhe familjeve të tyre. Në reagimin e saj, ambasada e Zvicrës ka përkrahur reagimet ndaj deklaratave të Vuçiqit duke shtuar se në Reçak ishin kryer krime masive kundër shqiptarëve, shumica civilë të paarmatosur. “Ambasada e Zvicrës…

Lexo më shumë
Sporte 

Rashica nuk largohet nga Werderi këtë sezon, thotë Lala

Sulmuesi Milot Rashica nuk do të largohet nga Werder Bremeni në asnjë rrethanë gjatë këtij sezoni. Kështu është shprehur menaxheri i sulmuesit të kombëtares së Kosovës, Altin Lala, raporton dpa. “Largimi në dimër nuk është temë diskutimi”, ka thënë Lala, transmeton Koha.net. Sulmuesi 23 vjeçar i Kosovës ka shënuar 19 gola për Werderin në vitin kalendarik 2019. Aktualisht ai është një prej lojtarëve më të kërkuar të skuadrës së tij që gjendet në pozitën e 14 të Bundesligës. Deklarata e Lalës erdhi pas raportimeve të mediave se skuadra angleze Aston…

Lexo më shumë
extreme Fakte Kuriozitete 

Zbulohet mumia 2 mijë vjeçare pa kokë dhe këmbë në Egjipt

Një zbulim i rëndësishëm u bë i mundur në Egjipt falë erës së furishme. Kjo e fundit nxori në pah një mumie 2000-vjeçare të fshehur nën rërë. Mumja u gjend pa kokë dhe këmbë, vetëm trupi dhe sipas specialistëve mendohet se ishin qentë ata që e nxorën në sipërfaqe dhe më pas era e ekspozoi tërësisht. Nga vëzhgimet u vu re se mumia është djegur dhe se me shumë mundësi personi në fjalë duhet të ketë qenë shumë i pasur. “Unë besoj se kjo është një mumie romake, 2 mijë…

Lexo më shumë
extreme 

60 arinj polarë rrethojnë fshatin, rojet nisin “luftën” me fishekzjarre

Pasojat e ngrohjes globale po ndjehen çdo ditë e më tepër në kontinent. Dikur, banorët e fshatit Ryrkaypiy në veri-lindjen e largët të Rusisë as që do ta mendonin se do të mund të kishin të bënin me arinjtë polarë, por tani po ndodh. 60 prej tyre rrethuan fshatin së fundmi duke kërkuar ushqim pasi moti nuk kishte qenë aq i ftohtë sa duhet për të ngrirë detin në mënyrë që ata të mund të gjuanin. Përballë kësaj situate, forcat e rendit në fshat qëlluan me disa fishekzjarre në drejtim…

Lexo më shumë
show bizi 

Rita Ora përkrah artistin ferizajas

Dardan Aliu, DJ nga Ferizaji i njohur me emrin artistikt “DJ Regard”, së fundmi ka performuar në koncertin e organizuar në kujtim të DJ-t të famshëm tashmë të ndjerë, Avicii. Në këtë koncert, i cili është mbajtur në Britani të Madhe, ka marrë pjesë edhe Rita Ora. Me këtë rast, ajo është shprehur se përkrahë të gjithë artistët shqiptar por në veçanti, ka lavdëruar DJ Regardin. “Kosova po ngrihet. Faleminderit që erdhe të më shohësh… Jam shumë e lumtur për ty DJ Regard për të gjitha sukseset e tua! Sa…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial