Fjalimi i Jahjagës që goditi rëndë sot Serbinë

Fjalimi i Jahjagës që goditi rëndë sot Serbinë

Ish-Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga po dëshmon në Komitetin për Punë të Jashtme të Kongresit Amerikan, të udhëhequr nga Eliot Engel. Ajo është ftuar të dëshmojë krimet e serbëve ndaj shqiptarëve dhe për viktimat seksuale…

Read More
Kreu i Komunës së Prizrenit kundër angazhimit të shërbyesve civilë në struktura partiake

Kreu i Komunës së Prizrenit kundër angazhimit të shërbyesve civilë në struktura partiake

Kabineti i kryetarit të Prizrenit ka kërkuar evidentimin e angazhimit të nëpunësve civilë të Komunës në pozitat drejtuese në parti politike me qëllim të zbatimit të dispozitave të Ligjit për Shërbimin Civil. Mirëpo, kjo kërkesë…

Read More
Drejtori i Arsimit në Ferizaj për ndalimin e ekskursioneve: Ka pasur mashtrime

Drejtori i Arsimit në Ferizaj për ndalimin e ekskursioneve: Ka pasur mashtrime

Drejtori i Drejtorisë së Arsimit në Ferizaj, Afrim Llabjani, ka treguar pse janë anuluar ekskursionet e nxënësve në Shqipëri, njofton Klan Kosova. Ai tha se ky vendim erdhi pas një kërkese nga këshilli i prindërve…

Read More
Marrëveshja për zëvendësim të orëve drejt dështimit

Marrëveshja për zëvendësim të orëve drejt dështimit

Mbi 95 për qind të shkollave në Kosovë nuk janë duke e respektuar marrëveshjen e arritur javë më parë mes Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT) dhe drejtorive komunale për zëvendësimin e orëve të…

Read More
Para 230 vitesh betohej presidenti i parë i SHBA-së

Para 230 vitesh betohej presidenti i parë i SHBA-së

Më 30 prill 1789 u bë përurimi i George Washingtonit si president i parë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Nga procesverbalet e asaj kohe del se ka qenë një ditë e ftohtë dhe e…

Read More
Protesta për 1 Maj

Protesta për 1 Maj

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Punëtorëve (BSPK) ka vendosur të protestojë të mërkurën në Prishtinë. Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Punëtorëve (BSPK) ka vendosur të protestojë të mërkurën (nesër) në Prishtinë, duke kërkuar…

Read More
Ritheksohen dallimet në Berlin

Ritheksohen dallimet në Berlin

Dallimet mes mbështetësve dhe kundërshtarëve të ndryshimit të kufijve në Ballkan janë ritheksuar edhe në Samitin e Berlinit të hënën. Me gjithë përpjekjet e kancelares gjermane, Angela Merkel, dhe të presidentit francez, Emanuel Macron, për…

Read More
Gjendet gjurma më e vjetër e këmbës njerëzore, daton 15.600 vite më parë

Gjendet gjurma më e vjetër e këmbës njerëzore, daton 15.600 vite më parë

Gjurma më e vjetër mbijetuese e këmbës së njeriut është gjetur në Amerikë, thonë shkencëtarët në një studim të ri. Një gjurmë e vetme e këmbës, e zbuluar në Kili, u gjet që daton 15,600…

Read More
Këto janë dy takimet që do t’i zhvillojë sot Vuçiq në Berlin

Këto janë dy takimet që do t’i zhvillojë sot Vuçiq në Berlin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq sot ka të caktuara dy takime të reja. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq i cili është duke qëndruar në vizitë dyditore në Berlin me ftesë nga kancelarja gjermane Angela Merkel…

Read More
Perandori japonez: Akihito fillon abdikimin historik

Perandori japonez: Akihito fillon abdikimin historik

Djali i tij, Princi i Kurorës Naruhito, do të ngjitet në fronin e Krizantemës të nesërmen, duke filluar një epokë të re. Perandori Akihito po përgatitet të largohet nga froni, duke u bërë monarku i…

Read More