Lajme Vend 

Në BQK punon edhe motra e ministrit Ismaili, mbesa e Zonjës së Parë dhe vajza e Dedajt

Ismaili është njëri ndër njerëzit që i rri më së shumti afër kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, dhe së fundi po merret me rekrutimin e njerëzve të rinj në PDK. Ratibe Ismaili-Dreshaj, është motra e ministrit të Shëndetësisë dhe ajo, së fundmi, është punësuar në Bankën Qendrore të Kosovës. Ajo, bazuar në informacionet që posedon Kohavisioni, është duke punuar në Kabinetin e Guvernatorit Fehmi Mehmeti dhe është punësuar pasi që e kishte përfunduar punën me kontratë mbi vepër. Ismaili-Dreshaj, më parë, ka punuar edhe në Ministrinë e…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Mustafa përkujton mbi 80 viktima në masakrën makabre në Lybeniq

Kryetari i LDK-së, Akademik Isa Mustafa në përvjetorin e njëzetë të masakrës së Lybeniqit, përkujton mbi 80 viktima të ekzekutuar në mënyrë çnjerëzore nga Serbia. “Po bëhen 20 vite kur u ekzekutuan shumë burra, gra e fëmijë të pambrojtur të cilët sot janë pjesë e historisë sonë të dhimbshme por njëkohësisht krenare”, ka thënë Mustafa. “Qytetarët civil në Lybeniq ishin të pafajshmit dhe të pambrojturit e radhës, ndër shumë masakra që kishin filluar nëpër gjithë Kosovën nga forcat policore serbe të cilat pa mëshirë kishin filluar të masakronin dhe terrorizonin…

Lexo më shumë
show bizi 

Ermal Fejzullahu ka dy fjalë për ‘sherrin’ mes Sabriut dhe Florit

Ditë më parë bëri bujë në medie një deklaratë e Sabri Fejzullahut, ku foli për klikimet e bleme të artistëve. Sabri Fejzullahu teksa foli për klikimet që blihen nga estrada, përmendi edhe emrin e Florit. Pas kësaj deklarate, kishte reaguar Flori Mumajesi përmes një postimi në Instagram, e krejt në fund Ermal Fejzullahu ka disa fjalë për këtë ‘sherr’. I ftuar në “1 kafe prej shpisë”, Ermali ka shprehur keqardhje për këtë që ndodhi dhe tha se me Florin gjithmonë ka pasur raport ok. Ai shtoi se reagimi i tillë…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Zëvendëskryeministri Hoxhaj takon emisaren e Çekisë për Ballkanin

Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj ka pritur sot për takim zyrtar emisaren e veçantë për Ballkanin Perëndimor nga Ministria e Jashtme e Çekisë, Janina Hrebickova, me të cilën ka diskutuar për sfidat e rajonit në rrugën e integrimit evropian. Zëvendëskryeministri Hoxhaj ka falënderuar emisaren Hrebickova për mbështetjen e Çekisë në rrafshin bilateral ndër vite, ndërsa është zotuar se Kosova është e përkushtuar për thellimin e marrëdhënieve në fusha të interesit të përbashkët. Në këtë takim, të dy palët diskutuan për perspektivën evropiane të rajonit, e në veçanti ecurinë…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Kryeministri Haradinaj priti Komisionerin e Lartë të OSBE-së për pakicat kombëtare, Lamberto Zannier

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim Komisionerin e Lartë të OSBE-së për pakicat kombëtare, Lamberto Zannier dhe shefin e OSBE-së në Kosovë, ambasadorin Jan Braathu, me të cilët ka biseduar për bashkëpunimin rajonal, integrimin në shoqëri dhe avancimin e të drejtave të komuniteteve, përmes edukimit dhe rritjes së mirëqenies sociale. Gjatë takimit, Kryeministri Haradinaj,  tha se Kosova ka Kushtetutën më të avancuar sa i përket të drejtave të minoriteteve dhe ka shënuar hapa konkret në promovimin dhe avancimin e të drejtave të të gjitha minoriteteve, dhe integrimin e tyre në…

Lexo më shumë
show bizi 

Gjatë muajit prill pritet të mbahet një koncert në Sallën e Kuqe

Gjatë muajit prill pritet të mbahet një koncert në Sallën e Kuqe i cili do fillojë nga ora 21:00. Ky koncert do mbahet ditën e enjte me datën 11 prill Në këtë koncert do të performojnë Young Zerka,Cliqme,Mc Kresha dhe Lyrical Son të cilët pritet të formojnë një 4she të mrekullueshme për një koncert sa më të bukur. Po ashtu pjesmarrës do jenë DJ të mirënjohur të cilēt do krijojnë një ambient sa më të këndshëm dhe do të ketë surpriza mjaft interesante që do të shfaqen gjatë koncertit. Për…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

20 vjet nga masakra e Lybeniqit

Akademia përkujtimore do të mbahet në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë. Sot në një akademi përkujtimore do të kujtohen mbi 80 persona të ekzekutuar në masakrën e Lybeniqit. Akademia përkujtimore do të mbahet në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë, duke filluar nga ora 17:00, dhe është organizuar nën përkujdesjen e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Më 1 prill 1999 në Lubeniq të Pejës, njësitë paramilitare serbe në drejtimin e grupit “Çakejt”, rrethuan dhe me pas hynë në brendësi të fshatit. Pasi i tubuan banorët në qendër të fshatit, ata i ndanë burrat…

Lexo më shumë
Vend 

Dy deputetë të Bundestagut gjerman sot në Kosovë

Deputetetët e Bundestagut gjerman do të vizitojnë sot Kosovën. Peter Bauer dhe Christian Schmidt do të qëndrojnë në Kosovë, ku me fillim nga ora 09:00 do të zhvillojnë një takim me kryeministrin e vendit, Ramush Haradinaj. Takimi do të zhvillohet në ndërtesën e Qeverisë së Kosovës, kurse nuk është bërë e ditur nëse të njëjtit do të takojnë edhe udhëheqësit e tjerë institucional në vend.

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Sot mot me diell, nga e mërkura ndryshojnë temperaturat

Dita e hënë dhe e marte, mbetet me kushte pothuaj të ngjashme meteorologjike. Në parashikimin e motit për pesë ditët e ardhshme Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHK) ka bërë të ditur se java e parë e muajit prill do të karakterizohet me mot të ndryshueshëm, diell, vranësira dhe reshje shiu. Dita e hënë dhe e marte, mbetet me kushte pothuaj të ngjashme meteorologjike, por nga orët e vona të ditës së marte pritet fuqizim i masave ajrore të cilat parashihen të krijojnë kushte për vranësira të dendura të cilat vende-vende…

Lexo më shumë
Bota 

Turqi: Partia e Erdoganit humbë qytetet e mëdha

Kemal Kilicdarouglu ka thënë se kandidatët e partisë së tij kanë fituar në Ankara, Stamboll dhe Izmir. Opozita thotë se e ka mundur Erdoganin edhe në qytete të tjera Lideri i partisë më të madhe opozitare në Turqi ka thënë se kandidatët e partisë së tij kanë fituar në tri qytetet më të mëdha të vendit në zgjedhjet e së dielës, sipas të dhënave të partisë së tij. Duke folur në një konferencë për media në Ankara, lideri i Partisë Popullore Republikane, Kemal Kilicdarouglu ka thënë se kandidatët e partisë…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial