Zbulohet shtatorja e heroit Ilaz Kodra

Sot në Drenas bëhet zbulimi i shtatores së komandantit Ilaz Kodra.

Zbulimi i shtatores së gjeneralit të UÇK-së, bëhet në 20 vjetorin e rënies së tij dhe 53 luftëtarëve të lirisë.

Shtatorja zbulohet në Sheshin e Drenasit, në ora 12:00.

Në prill të vitit 1999, forcat okupatore serbe të goditura ashpër nga aeroplanët e NATO-s mllefin dhe zemërimin po e derdhnin kundër popullatës civile duke pushkatuar e masakruar kudo ku ata bënin përpjekje të mbijetonin, në kushte dhe rrethana të një rrethimi të hekurt.

Me të marrë lajmin se forcat serbe po bënin përpjekje të mësynin popullatën civile në fshatin Verboc e Shtuticë, Ilaz Kodra niset për t i shkuar në ndihmë popullatës.

Në mëngjes herët rreth orës 5.30 minuta fillon breshëria e sulmit të forcave armike, të cilat kishin rrethuar vendi në formë patkoi. Ilaz Kodra ka luftuar fyt për fyt kundër forcave serbe. Ai ra në altarin e lirisë më 30 prill të vitit 1999, në fshatin Shtuticë”. /Telegrafi/