Guaido i Venezuelës bën thirrje për ‘marshimin më të madh në histori’ në përpjekjet e kryengritjes

Nëse pjesëmarrja e protestës i plotëson këto shpresa të larta do të sigurojë një provë kyçe për Guaido.

Venezuelasit pritën të dalin në rrugë të mërkurën për atë që lider i opozitës Juan Guaido u zotua se do të ishte “marshimi më i madh” në historinë e vendit, një ditë pasi ai kërkoi që ushtria të rrëzojë Presidentin Nikolas Maduro, raporton “Reuters”, përcjell lajmi.net.

Në përpjekjet e tij më të guximshme për të marrë mbështetjen e forcave të armatosura, Guaido u shfaq të martën herët në mëngjes, jashtë një baze të forcave ajrore Caracas me dhjetra anëtarë të Gardës Kombëtare. Kjo shkaktoi një ditë protesta të dhunshme, duke lënë më shumë se 100 të plagosur, por pa asnjë shenjë konkrete të një largimi nga udhëheqja e forcave të armatosura.

“Ne e dimë se Maduro nuk ka mbështetjen dhe respektin e forcave të armatosura,” tha Guaido në një video-mesazh të postuar në llogaritë e tij të mediave sociale të martën në mbrëmje. “Ne kemi parë se protesta jep rezultate. Ne duhet të mbajmë presionin”.

Nëse pjesëmarrja e protestës i plotëson këto shpresa të larta do të sigurojë një provë kyçe për Guaido, pasi disa mbështetës rriten të frustruar se Maduro mbetet në detyrë më shumë se tre muaj pasi Guaido – i cili kryeson Asamblenë Kombëtare të kontrolluar nga opozita – thirri kushtetutën për të marrë një presidencë të përkohshme , duke argumentuar se rizgjedhja e Maduro-s në maj 2018 ishte e paligjshme.