Anxhela Peristeri: Ja pse meshkujt Shqiptar janë më të mirët në shtrati. Do të habiteni çfarë thotë!

Anxhela Peristeri: Ja pse meshkujt Shqiptar janë më të mirët në shtrati. Do të habiteni çfarë thotë!

Anxhela Peristeri: Ja pse meshkujt Shqiptar janë më të mirët në shtrati. Do të habiteni çfarë thotë! Anxhela Peristeri ishte mysafire në Kojshia Show e pyetur pse meshkujt Shqiptar janë më të mirë në shtrat…

Read More
Guximi për dijen. Lëvizja intelektuale dhe filozofike, që shkundi Evropën dhe dominoi botën e ideve

Guximi për dijen. Lëvizja intelektuale dhe filozofike, që shkundi Evropën dhe dominoi botën e ideve

Pas shpërthimit të krijimtarisë në Firence gjatë shekullit XIV, njohur si epoka e Rilindjes, bota moderne pa një shkëputje nga ajo që dikur kishte ditur. U kthye nga Zoti dhe autoriteti i Kishës Katolike Romake…

Read More
Gjendet i vdekur një person në Prishtinë

Gjendet i vdekur një person në Prishtinë

Një person është gjetur pa shenja jete në Prishtinë. Viktima që dyshohet të jetë i moshës 57 vjeçare, është gjetur pa shenja jete në rrugën “Isa Kastrati” në Prishtinë. Këtë e ka konfirmuar për lajmi.net,…

Read More
Turqia sulmon kurdët në Lindje të Mesme, ka disa faqe shqiptare në Facebook që e përkrahin

Turqia sulmon kurdët në Lindje të Mesme, ka disa faqe shqiptare në Facebook që e përkrahin

Ushtria e Turqisë ka sulmuar kurdët që gjenden brenda kufirit të shtetit të Sirisë gjatë fundit të javës së kaluar. Turqit lëshuan ofensivën përmbi këto caqe pas largimit të trupave amerikane nga zona. Ata sulmuan…

Read More
Prishtina plot emocion, Dardanët nisen drejt stadiumit

Prishtina plot emocion, Dardanët nisen drejt stadiumit

Ora po afron, emocionet e përballjes Kosovë – Mali i Zi sa shkojnë e rriten. Janë tifozët zyrtarë të Kosovës, ‘Dardanët’, që tashmë janë nisur në drejtim të stadiumin ‘Fadil Vokrri’. Me stemat e tyre,…

Read More
Starton Milot Rashica, befasia në sulm është Florent Hadërgjonaj

Starton Milot Rashica, befasia në sulm është Florent Hadërgjonaj

Janë publikuar formacionet zyrtare për sfidën mes Kosovës dhe Malit të Zi. “Dardanët” do të kërkojnë vetëm fitore ndaj Malit të Zi, për të mbajtur gjallë shpresat për kualifikim në Kampionatin Evropian, shkruan Gazeta Express.…

Read More
Zbulimi i antropologut italian: Në Kosovë ka pasur njerëz para 12 mijë vjetësh

Zbulimi i antropologut italian: Në Kosovë ka pasur njerëz para 12 mijë vjetësh

Hulumtimet e fundit të kryera nga shkencëtari eminent botëror i artefakteve parahistorike, profesori Emmanuel Anati, dëshmojnë qartë praninë e njeriut në Kosovë në më shumë se 12 mijë vjet më parë. Gjatë eksplorimit të artefakteve…

Read More
Gratë kurde i bëjnë thirrje botës: Na ndihmoni, do të luftojmë deri në fund

Gratë kurde i bëjnë thirrje botës: Na ndihmoni, do të luftojmë deri në fund

Lufta në Siri po merr tone gjithnjë e më dramatike. Kurdët njihen për luftëtaret e tyre femra, të cilat luftojnë në mënyrë të barabartë me meshkujt.Tani ato i bëjnë thirrje të gjithë botës: “Ne si…

Read More
Kosova – Mali i Zi, bastoret sportive ndryshojnë kuotat

Kosova – Mali i Zi, bastoret sportive ndryshojnë kuotat

Kosova është dukshëm favorite për të triumfuar sonte në “Fadil Vokrri” kundër Malit të Zi. Këtë e vërteton edhe luhatja e kuotave në bastore të ndryshme nëpër botë. Në një ndër bastoret më të mëdha…

Read More
Klasat e së ardhmes? Brenda “amfiteatrit për mësim” të një shkolle fillore, ku një mësues i vetëm mbikëqyr 67 nxënës

Klasat e së ardhmes? Brenda “amfiteatrit për mësim” të një shkolle fillore, ku një mësues i vetëm mbikëqyr 67 nxënës

Nxënësit në një shkollë fillore në Devon do të kenë mundësi që të mësojnë në klasa të reja, të cilat do të mund të sistemojnë deri në 67 nxënës në një orë mësimore. Sipas mediave…

Read More