Bota Lajme 

Wesley Clark vendimin e Trumpit e quan një tragjedi, “ne tradhëtuam aleatët tanë kurdë”

Braktisja e aleatët kurdë nga presidentit Donald Trump, është një fitore për Rusinë dhe vë në dyshim vendimin, si dhe motivimet e tij, tha të hënën ish-Komandanti i Lartë i Aleatëve të NATO-s, Wesley Clark. “Veprimet e Trumpit në Siri dhe Ukrainë kanë tronditur aleatët”, tha ai në një intervistë për gazetën Arkansas Democrat-Gazette. Për ata që jetojnë nën hijen e Moskës, vendimi i Trumpit ngjallë fantazmën e “tërheqjeve” dhe vitin e mbrapshtë të “1938”, tha ai, një referencë për vitin që Mbretëria e Bashkuar, Franca dhe Italia i lejuan…

Lexo më shumë
Bota Lajme Vend 

Republika Islamike e Iranit mbështet Serbinë në ‘luftën’ kundër anëtarësimit të Kosovës në INTERPOL

Irani edhe një herë i ka dhënë mbështetje Serbisë në qëndrimin kundër anëtarësimit të Kosovës në INTERPOL dhe UNESCO. Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq gjatë ditës së sotme është takuar me kryetarin e Asamblesë Këshillëdhënëse Islame të Republikës Islamike të Iranit, Ali Larijani. Siç shkruajnë mediet serbe, transmeton lajmi.net, në këtë takim është biseduar për shumë çështje e në veçanti për Kosovën. Sipas medieve serbe, Larijani citohet t’i ketë thënë Vuçiqit se pavarësisht presioneve, Irani nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës dhe do të vazhdojë ta mbështes Serbinë në…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Sqarohet gjerë e gjatë ish-kryeministri Haradinaj, ja pse po e lë ulësen e deputetit

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj, duke i falënderuar 100 mijë votuesit e tij si kandidat për kryeministër tha se ulësen e tij do t’ia lëshojë kolegëve të tij. Ai këtë njoftim e bëri përmes një postimi në Facebook duke thënë, “Do të vazhdoj të mbetem besnik ndaj vullnetit tuaj politik, besimit që ma keni dhënë dhe përkrahjes së vazhdueshme e të pakursyer për tash e 20 vite, përgjatë të gjitha proceseve që ka kaluar vendi.” Postimi i plotë: Tani që po përmbyllet ky cikël zgjedhor, dua që të shprehë mirënjohjen…

Lexo më shumë
Shkence 

​Akullnajat e Zvicrës po shkrihen me shpejtësi rekorde

Akullnajat e Zvicrës kanë humbur një të dhjetën e vëllimit të tyre vetëm në pesë vjetët e fundit – një shkallë e shkrirjes që është e paparë në më shumë se një shekull vëzhgimesh. ‘Nivelet rekorde’ të shkrirjes këtë vit u raportuan nga Komisioni për Kriosferë në Akademinë Zvicerane të Shkencave bazuar në matjet e 20 akullnajave. Studimi i tyre vjetor mbi akullin e akullnajës së shtetit të Zvicrës zbuloi se valët e nxehta të verës prisnin shpresat se një dimër i mbushur me dëborë do të kompensonte shkrirjen e…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Lutfi Haziri thumbon Kurtin për shkuarjen e Vjosa Osmanit në Amerikë dhe uljen në lindje të stadiumit

Nënkryetari i LDK’së, Lutfi Haziri, përmes një fotografie të postuar me zyrtarë të partisë, ka goditur me rend, fillimisht Rexhe Selimin e Vetvëvendosjes, e në fund edhe Albin Kurtin. Haziri në Facebook ka publikuar një fotografi me zyrtarët e lartë të LDK’së, përfshirë edhe kryetarin e partisë, Isa Mustafa. Ai ka përmendur dje një deklaratë të zyrtarit të Vetëvendosjes, Rexhep Selimi, në DPT te Fidani ku ka folur për pozitat ministrore që do t’i ndajnë me LDK’në. Haziri thotë se nuk kanë ndarë pozita. “Nuk është mirë me nda pozita…

Lexo më shumë
Bota Lajme 

Ushtarët amerikanë të zhgënjyer me Trump-in: I tradhtuam kurdët, s’na beson kush më

Një pjesë e konsiderueshme e personelit ushtarak amerikan dhe zyrtarëve të mbrojtjes kanë shprehur zemërim të thellë ndaj vendimit të presidentit Trump për të mos u ofruar mbështetje kurdëve, të cilët po përballen me ofensivën turke. Disa zyrtarë të mbrojtjes dhe pjesëtarë të personelit ushtarak, përfshirë ata që janë të angazhuar në Siri, janë shprehur të zhgënjyer me mënyrën se si administrata Trump është marrë me gjendjen e sigurisë në pjesën veriore të Sirisë., Një zyrtar tjetër i lartë i mbrojtjes i tha televizionit CNN se dështimi i presidentit amerikan…

Lexo më shumë
Shkence 

NASA shpejton daljen në hapësirë të ekuipazhit të përbërë vetëm nga gra

Një ekuipazh astronomësh i përbërë vetëm nga gra do të dalë jashtë Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar (ISS) këtë javë, deklaroi sot NASA. Astronautet, Christina Koch dhe Jessica Meir, do të guxojnë të dalin në hapësirë, për të zëvendësuar një kontrollues të energjisë që u prish gjatë fundjavës, njoftoi agjencia hapësinore amerikane. Dalja në hapësirë, e para nga dy astronome femra, është planifikuar për të enjten ose të premten. Njësia e prishur nuk ka ndikim në sigurinë e ekuipazhit, ose eksperimentet e vazhdueshme, por nuk lejon një bateri të re jonike litium,…

Lexo më shumë
Bota Lajme Vend 

Vjosa Osmani pritet në Shtëpinë e Bardhë, çfarë mesazhi po çon Amerika?

Fituesi i zgjedhjeve në Kosovë është Albin Kurti dhe Lëvizja Vetëvendosje e cila ka nisur tashmë bisedat për koalicion me LDK’në edhe pse rezultati nuk është certifikuar ende. Por, të martën kandidatja e LDK’së për Kryeministre Vjosa Osmani ka bërë paraqitje befasuese në Shtëpinë e Bardhë ku është pritur nga zyrtarë të Këshillit për Siguri Kombëtare.  Çfarë sinjali po çojnë amerikanët me këtë ftesë mbetet të shihet në ditët në vijim. Osmani, me anë të një postimi në Facebook, bëri të ditur se aty është pritur nga John Erath, që…

Lexo më shumë
Lajme 

Kuvendit të Kosovës i mungon infrastruktura për deputetin me karrocë

Fetah Rudi, i cili shfrytëzon karrocën për të lëvizur, shumë shpejt do të zë vend si deputet në Kuvendin e Kosovës. Me gjendjen e tij aktuale fizike, ky veprimtar i Lidhjes Demokratike të Kosovës do të jetë personi i parë me karrocë që është i zgjedhur i popullit dhe merr pjesë në seanca. Por, objekti i Kuvendit të Kosovës nuk e ka të rregulluar infrastrukturën për personat me nevoja të veçanta. “Plotësimi dhe standardizimi i kushteve për përsona me aftësi të kufizuara është synimi im në Kuvend”, ka thënë Rudi.…

Lexo më shumë
Lajme 

Skandaloze: Studentët e AAB-së nuk dijnë ti shkruajnë ditët e javës pa gabime(FOTO)

Cilësia e arsimit vazhdon të jetë shqetësuese, madje vlerësimet ndërkombëtare që janë bërë në këtë fushë në Kosovë, e kanë nxjerrë vendin tonë, pothuajse të fundit. Adriatik Kelmendi, ligjërues në Kolegjin AAB në Prishtinë, në llogarinë Facebook ka shkruar një status, ku tregon se si sot ka testuar 30 studentë të tij, duke iu thënë që të shkruajnë 7 ditët e javës, ndërsa asnjëri nga ata nuk ka arritur të bëj këtë pa gabime. “Pra, sot një grupi prej rreth 30 studentëve iu thashë që të shkruajnë 7 ditët e…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial