Kulture 

Frika nga e panjohura

Shkruan: Albina Hyseni Frika është një emocion themelor për çenjët njerëzore, duke e jetuar dhe duke u përballur me të, na lejon të rritemi. Problemi lindë kur bëhet një kufi ose një justifikim: ne preferojmë që më mirë të qëndrojmë të lidhur me diçka që njohim, edhe nëse nuk na bën të ndihemi mirë, sesa të futemi në një rrugë të panjohur. Ju nuk keni nevojë të krahasoni vetën me të tjerët. A i ka dikush me të vërtetë të gjitha të mirat? Mos u mashtroni nga paraqitjët gjithkush ka…

Lexo më shumë
Lajme 

Avni Dehari shpërthen ndaj prokurorisë: Kjo është vrasje e dytë e Astritit, e duam dokumentin të papërkthyer

Babai i Astrit Deharit, Avni Dehari i ka akuzuar institucionet e vendit për mos transparencë, duke thënë se kjo për ta është “vrasja e dytë e Astritit”. Deklatat e tij vijnë pas refuzimit të Prokurorisë Themelore të Prizrenit pë t’ua dhënë një kopje të raportit origjinal, raporton Express. Dehari në një konferencë për gazetarë ka thënë  se pikërisht për shkak të mosbesimit në institucionet vendore ata kishin kërkuar që ekspertiza të bëhej jashtë vendit. “Si t’iu besohet kur thonë se nuk kanë kopje të origjinalit në zyrë dhe e kanë…

Lexo më shumë
Lajme 

Ngjarje si në filma në Junik: I dyshuari refuzon arrestimin, gjuan me armë para policisë

Policia e Kosovës ka njoftuar për një rast të të shtënave me armë që ka ndodhur në Junik. Përmes një komunikate për media është bërë e ditur se më datën 18.10.2019, rreth orës 14:30, Policia e Kosovës, konkretisht, Stacioni Policor Junik, është njoftuar se në qendër të Junikut ka të shtëna me armë zjarri. Njësitet policore menjëherë ju kanë përgjigjur rastit, është bërë rrethimi i perimetrit ku gjendej i dyshuari në mënyre që të sigurohej që qytetarët të mos pësojnë nga të shtënat, meqë i dyshimti ishte identifikuar dhe mbante…

Lexo më shumë
Lajme 

Fillojnë problemet me ajrin e ndotur, qytetarët e Obiliqit ankohen për erë të rëndë dhe tym

Në komunën e cila nuk është as dhjetë kilomentra larg kryeqytetit të Kosovës, tash e sa ditë qytetarët po përballen me erë të rëndë dhe tym që vije nga termocentralet e KEK-ut. Ajri i ndotur i cili po ndodhë si shkak i një përzierje të tymit, pluhurit dhe hirit, ka edhe një erë të rëndë, i cili po ua ngacmon frymarrjen qytetarëve. Musa Asllani i cili është banor në këtë komunë po thotë se dita-ditës është bërë e vështirë jetesa në këtë vend. Sipas tij, ditëve të fundit është vërejtur…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Arrestohet personi në Junik që gjuante me armë zjarri në sy të policëve

Policia e Kosovës ka arrestuar një 44 vjeçar me inicialet Xh.Sh, pasi ka shtënë me armë në qendër të Junikut, madje edhe në prezencë të policëve. Sipas Policisë, rreth orës 14:30, Policia e Kosovës, konkretisht, Stacioni Policor Junik, është njoftuar se në qendër të Junikut ka të shtëna me armë zjarri. “Njësitet policore menjëherë ju kanë përgjigjur rastit, është bërë rrethimi i perimetrit ku gjendej i dyshuari në mënyre që të sigurohej që qytetarët të mos pësojnë nga të shtënat, meqë i dyshimti ishte identifikuar dhe mbante revolen në dorë.…

Lexo më shumë
Lajme 

Vjosa Osmani takon Albrightin në Washington: Shpëtimtarja e shtetit tonë

Kandidatja e LDK’së për kryeministre, Vjosa Osmani, po vazhdon takime me krerë të shtetit amerikanë e personalitete të shquara në Washington. Osmani sot është takuar me ish-sekretaren e Shtetit dhe miken e Kosovës, Madeleine Albright. Nder i veçantë të përfundojë vizitën time në SHBA me një takim shumë të përzemërt me ish-Sekretaren e Shtetit, znj.Madeline Albright, e cila përveç që u shndërrua në shpëtimtaren tonë në kohët më të rënda, poashtu ka frymëzuar shumë gra anekënd globit që mos të dorëzohen kurrë para sfidave që dalin përpara.”, ka shkruar Osmani.…

Lexo më shumë
Lajme 

Fëmijët kurdë të djegur dhe shpërfytyruar nga helmi, akuzohet Turqia

Turqia akuzohet se po përdor armë të ndaluara në Siri, ndërkohë që mediat e huaja kanë publikuar edhe pamjet e fëmijëve të djegur. Autoritetet kurde pretendojnë se forcat turke kanë përdorur armë vdekjeprurëse, të cilat janë të ndaluara me ligj ndërkombëtar, transmeton Shqip. Ata theksojnë se turqit kanë përdorur napalm dhe fosfor të bardhë, pasi ndeshën në rezistencën e paraushtarakëve kurdë, sidomos në qytetin e Ras al Ayn. “Agresori turk po përdor të gjitha armët e mundshme kundër Ras al Ayn”, thuhet në deklaratë. Në Twitter, Mustafa Bali, një zëdhënës…

Lexo më shumë
Lajme 

“Arrestimet e para në Kosovë gjatë këtyre javëve”, flasin nga Gjykata Speciale

Nënkryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK’së, Nasim Haradinaj, ka paralajmëruar se gjatë kësaj jave apo javës që po vjen, Gjykata Speciale do të kryejë edhe arrestimet e para në Kosovë. Për këtë Haradinaj ka thënë se ka marrë informacione nga disa avokatë të cilët i njeh e të cilët punojnë në Gjykatën Speciale. Besnik VELIU Lidhur me këto paralajmërime të numrit dy të OVL’së së UÇK’së për arrestime të mundshme nga Specialja përgjatë këtij muaji, Gazeta Express, përmes një emaili ka kërkuar një përgjigje nga Gjykata Speciale.…

Lexo më shumë
Lajme 

Vjedhje masive e votave mes kandidatëve të AAK-së e PSD-së (Dokument)

Rinumërimi i votave në 314 venvotime në mbarë Kosovën ka nxjerrë në pah manipulime masive me vullnetin e qytetarëve. Bëhet fjalë për vjedhje të votave mes kandidatëve të të njëjtit subjekt politik. Më e theksuar duket të jetë ky fenomen te subjekti i certifikuar gjegjësisht koalicioni AAK-PSD-PD, gjegjësisht votat e kandidatëve të PSD-së janë vjedhur nga kandidatët ‘e preferuar’ të AAK-së. Besohet se krejt kjo ka ndodhur pasi në vendvotime, komisionerët pas numërimit të votave për partitë politike, ku kanë marrë pjesë të gjithë e ku përgjithësisht nuk ka pasur…

Lexo më shumë
Letërsi 

Aroma e librave ngjan me aromën e shiut, para se të bjerë.

BIBLICHOR Aroma e librave ngjan me aromën e shiut, para se të bjerë. Mban një premtim për diçka të freskët dhe të re. Mban në vete një ndjenjë kurioziteti dhe eksplorimi. Një ndjenjë e çuditshme ngushëllimi, si të kthehesh në shtëpinë e gjyshërve. Aroma e librave të rinjë përçon te lexuesit aromën e mendjes dhe shpirtit që autori derdh nëpër to. SIkurse një dritare e hapur, mban aromë gjithçkaje dhe asgjëje njëkohësisht. Librat e vjetër mbajnë aromën e të panumëruarave shpirta që kanë jetuar. Librat e vjeter mbajnë aromë kujtimesh..

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial