Frika nga e panjohura

Frika nga e panjohura

Shkruan: Albina Hyseni Frika është një emocion themelor për çenjët njerëzore, duke e jetuar dhe duke u përballur me të, na lejon të rritemi. Problemi lindë kur bëhet një kufi ose një justifikim: ne preferojmë…

Read More
Avni Dehari shpërthen ndaj prokurorisë: Kjo është vrasje e dytë e Astritit, e duam dokumentin të papërkthyer

Avni Dehari shpërthen ndaj prokurorisë: Kjo është vrasje e dytë e Astritit, e duam dokumentin të papërkthyer

Babai i Astrit Deharit, Avni Dehari i ka akuzuar institucionet e vendit për mos transparencë, duke thënë se kjo për ta është “vrasja e dytë e Astritit”. Deklatat e tij vijnë pas refuzimit të Prokurorisë…

Read More
Ngjarje si në filma në Junik: I dyshuari refuzon arrestimin, gjuan me armë para policisë

Ngjarje si në filma në Junik: I dyshuari refuzon arrestimin, gjuan me armë para policisë

Policia e Kosovës ka njoftuar për një rast të të shtënave me armë që ka ndodhur në Junik. Përmes një komunikate për media është bërë e ditur se më datën 18.10.2019, rreth orës 14:30, Policia…

Read More
Fillojnë problemet me ajrin e ndotur, qytetarët e Obiliqit ankohen për erë të rëndë dhe tym

Fillojnë problemet me ajrin e ndotur, qytetarët e Obiliqit ankohen për erë të rëndë dhe tym

Në komunën e cila nuk është as dhjetë kilomentra larg kryeqytetit të Kosovës, tash e sa ditë qytetarët po përballen me erë të rëndë dhe tym që vije nga termocentralet e KEK-ut. Ajri i ndotur…

Read More
Arrestohet personi në Junik që gjuante me armë zjarri në sy të policëve

Arrestohet personi në Junik që gjuante me armë zjarri në sy të policëve

Policia e Kosovës ka arrestuar një 44 vjeçar me inicialet Xh.Sh, pasi ka shtënë me armë në qendër të Junikut, madje edhe në prezencë të policëve. Sipas Policisë, rreth orës 14:30, Policia e Kosovës, konkretisht,…

Read More
Vjosa Osmani takon Albrightin në Washington: Shpëtimtarja e shtetit tonë

Vjosa Osmani takon Albrightin në Washington: Shpëtimtarja e shtetit tonë

Kandidatja e LDK’së për kryeministre, Vjosa Osmani, po vazhdon takime me krerë të shtetit amerikanë e personalitete të shquara në Washington. Osmani sot është takuar me ish-sekretaren e Shtetit dhe miken e Kosovës, Madeleine Albright.…

Read More
Fëmijët kurdë të djegur dhe shpërfytyruar nga helmi, akuzohet Turqia

Fëmijët kurdë të djegur dhe shpërfytyruar nga helmi, akuzohet Turqia

Turqia akuzohet se po përdor armë të ndaluara në Siri, ndërkohë që mediat e huaja kanë publikuar edhe pamjet e fëmijëve të djegur. Autoritetet kurde pretendojnë se forcat turke kanë përdorur armë vdekjeprurëse, të cilat…

Read More
“Arrestimet e para në Kosovë gjatë këtyre javëve”, flasin nga Gjykata Speciale

“Arrestimet e para në Kosovë gjatë këtyre javëve”, flasin nga Gjykata Speciale

Nënkryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK’së, Nasim Haradinaj, ka paralajmëruar se gjatë kësaj jave apo javës që po vjen, Gjykata Speciale do të kryejë edhe arrestimet e para në Kosovë. Për këtë…

Read More
Vjedhje masive e votave mes kandidatëve të AAK-së e PSD-së (Dokument)

Vjedhje masive e votave mes kandidatëve të AAK-së e PSD-së (Dokument)

Rinumërimi i votave në 314 venvotime në mbarë Kosovën ka nxjerrë në pah manipulime masive me vullnetin e qytetarëve. Bëhet fjalë për vjedhje të votave mes kandidatëve të të njëjtit subjekt politik. Më e theksuar…

Read More
Aroma e librave ngjan me aromën e shiut, para se të bjerë.

Aroma e librave ngjan me aromën e shiut, para se të bjerë.

BIBLICHOR Aroma e librave ngjan me aromën e shiut, para se të bjerë. Mban një premtim për diçka të freskët dhe të re. Mban në vete një ndjenjë kurioziteti dhe eksplorimi. Një ndjenjë e çuditshme…

Read More