show bizi 

Publikohet “Nëse të gjej në zemër” nga Qëndresa Bunjaku & Rinor Berisha

Dje u publikua kënga “Nëse të gjej në zemër” e interpretuar nga Qëndresa Bunjaku & Rinor Berisha Muzika & teksti: Arijeta Daci Orkestrimi: Hysni Klinaku Videoklipi është realizuar nga Prap entertainment (Fitim Krasniqi), në qytetin e bukur të Prizrenit. Aktrojnë: Rinesa Bunjaku & Donart Cakiqi. Këngë kjo e publikuar për herë të parë në Festivalin “Zambaku i Prizrenit “2019. Kjo kenge i dedikohet dashurise se paster dhe gersheton ne vete interpretimin e kendshëm te kengetareve, betimin e sakrifices për dashurine si dhe interpretimin e solistes ne fjale me violine.

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Rrelos Shkence 

Përendimet e diellit në planetin Mars kan ngjyrë të kaltër

Përendimet e diellit në tokë jan zakonisht me ngjyrë portokalli. Por në këtë imazh të mrekullueshëm e të bukur të sipërfaqes Marsiane, perendimi i diellit ka ngjyr të kaltër. Dielli i planetit Mars është i kaltër sepse perendon mbrapa stuhive të pluhurit. Ky imazh u shkrep në kohën kur në Mars po pushonte nje stuhi e pluhurit dhe disa nga grimcat e imëta të pluhurit Marsian ishin akoma në ajër. Këto grimca të imëta janë në gjendje të shpërndajnë dritën në të majtë të spektrit VIBGYOR d.m.th kaltër dhe jo…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

FJALA në Vushtrri prezentoi kandidatët për deputet

Partia FJALA sot ka zhvilluar fushatën zgjedhore në Vushtrri dhe ka prezentuar kandidatët e saj për zgjedhjet e 6 tetorit Edhe në Vushtrri sikur çdo komunë tjetër të Kosovës, FJALA nuk i ka ftuar qytetarët në tubim. Kryetari i FJALËS Gëzim Kelmendi ka treguar se politika kosovare e 20 viteve të pasluftës e ka mashtruar qytetarin, e ka varfëruar dhe në fund e ka detyruar ta braktis shtetin dhe të emigroj. Prandaj nuk është e drejtë dhe nuk është e ndershme të maltrotehen qytetarët nëpër tubime. Në fund Kelmendi prezentoi…

Lexo më shumë
Lajme 

Arsyeje për ta votuar dhe përfaqësuar popullin, në Kuvendin e Republikës së Kosovës, është padyshim Profesori Avdi Pireva

Ai i prinë fitorës së madhe, për sportin dhe kulturën. Avdi Pireva, mban numrin 88 në kuadër të listës së LDK-së, të kandidatës për kryeministre Vjosa Osmani. Slogani i LDK-së dhe kandidatës për kryeministre Vjosa Osmani është BESO. Lidhja Demokratike e Kosovës, në fletvotim mban numrin 134, dhe lista përbëhet nga figura të shquara, ku si kandidat për deputet mban numërin 88, Profesori Avdi Pireva. LDK-ja dhe Avdi Pireva, bazohet në parime të veçanta dhe parasheh masa konkrete për zhvillimin e sportit. Garantojnë, modernizimin e infrastrukturës, sportit sipas standardeve ndërkombëtare.…

Lexo më shumë
Lajme 

1,937,869 arsyeje për ta votuar akademik Kujtim Shalen

KQZ ka lëshuar komunikatë se “lista zyrtare e votuesve në Kosovë është 1,937,869”, andaj kjo do të thotë se janë 1,937,869 arsyeje për ta votuar si përfaqsues të popullit në Kuvendin e Republikës së Kosovës për profesorin dhe akademikun Kujtim Shala. Njeri vizionar, largpamës, i përkushtuar dhe një rugovist me plot kuptimin e fjalës, qasjes dhe qëndrimit. Kështu është parë dhe shihet profesori dhe akademiku Kujtim Shala. I dëshmuar se ka politika të qarta e kanë bërë që të jetë i përkrahur nga elektorati i LDK-së, por jo vetëm. Duke…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Lista e kandidatëve të Levizjes Vetëvendosje për deputet nga Vushtrria

Kandidatët e Levizjes Vetëvendosje nga Vushtrria. Besim Muzaqi: 7679 vota në vitin 2017 në zgjedhjet lokale për kryetar Komune Fjolla Ujkani: 356 vota, për Asamble Komunale, aktulisht asambliste në AK të Vushtrrisë Sylejman Meholli, kandidon këtë vit Gazmend Gjyshinca, kandidat për herë të parë Arsim Rexhepi, 8839 vota në vitin 2007, I zgjedhur deputet në vitin 2007 nga radhët e AKR-së./Vizioni.info/

Lexo më shumë
Opinione 

Të rinjët e kosovës ndjehen të lënë anash “premtime fyse në këto zgjedhje”

Në Kosovë jane disa grupe që merren me Astronomi, të cilat kanë vështirësi në realizimin e projekteve të tyre, në vendin tonë, në vendin që më shumë hargjohet në fushata zgjedhore nga kandidatë për deputet dhe kryeministër, se sa për shkencë dhe teknologji. Asena Kantarci nga komuniteti turk i Kosovës, e cila jeton në Prizren, shprehet: “Ne, rinia e Kosovës mundemi me arritë në nivelin botëror, nëse qeveritarët do krijonin më shumë kushte për punë. Ne kemi iniciativa, vullnet, dhe punojmë në këtë drejtim, por po e përsëris prap, pa…

Lexo më shumë
Lajme 

KOSOVA, SHTETI QË PO I PËRZË INVESTITORËT DUKE U VËNË HARAÇ

Kosova ka shënuar vetëm rënie të investimeve të huaja direkte. Biznesmenëve të huaj iu vihet edhe haraç nga zyrtarët e shtetit. Dokumentari i InDoks gërmon më thellë në këtë fenomen që po i frikëson investitorët e huaj që të vijnë në Kosovë Dhjetëra raste kur zyrtarët e shtetit janë kapur me para në duar, të marra nga biznesmenë me nënshtetësi nga vendet e Bashkimit Evropian, dëshmojnë për fenomenin e haraçit, njërin prej problemeve kryesore me të cilin ballafaqohet shteti. Biznesmenët e huaj rëndom përballen me burokraci kur vijnë në Kosovë,…

Lexo më shumë
Lajme 

LIMAJ PREMTON RRITJEN E PAGËS MINIMALE NËSE BËHET KRYEMINISTËR

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka thënë se partia e tij është duke harmonizuar programin qeverisës për mirëqenien e duhur të qytetarëve. Limaj ka thënë se Nisma e ka pasur gjithnjë në fokus rritjen e pagës minimale. “NISMA Socialdemokrate e ka pasur gjithnjë në fokus rritjen e pagës minimale në vend dhe ka treguar përkushtimin e saj duke e shpjeguar rëndësinë e rritjes së saj, me qëllim të avancimit të kushteve të punëtorëve, por gjithashtu duke nxitur një treg më konkurrues me fuqi punëtore më të përkushtuar për punë”,…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial