Ligji për festat zyrtare në Kosovë i pa harmonizuar me BE-në

Deputetët e Kuvendit të Kosovës konsiderojnë që Ligji për Festat Zyrtare në Republikën e Kosovës duhet të ndryshojë, pasi që sipas tyre, në ligj ka festa të cilat nuk përputhen me realitetin. Deputetët thonë po ashtu se në ligjin aktual ka festa fetare të cilat janë shndërruar në festa shtetërore. Deputeti Nait Hasani nga Partia […]

Ndahen 6.5 milionë euro për mësimdhënësit e viteve 90-99′, FMN del kundër

Pas aprovimit në kuvend të Ligjit për punonjësit e arsimit në periudhën 1990-’99, rreth 6.5 milionë euro janë ndarë nga buxheti i shtetit vetëm për vitin 2019, ndonëse ende nuk dihet se nga cili muaj nisë kompensimi për këtë kategori. Zbatimi i këtij ligji, sipas Ministrisë së Financave, mund të fillojë pas hartimit të projekt […]

Moti në Kosovë, Tahirsylaj tregon nëse do të kemi borë këtë muaj, paralajmëron bujqit

Është paralajmëruar se në fillim të stinës së pranverës mund të ketë borë në Kosovë. Dimri ka përfunduar pa reshje të mëdha bore, ndërsa pranvera e hershme nga ekspertët e meteorologjisë shihet shpesh si e rrezikshme, shkruan lajmi.net. Lidhur me raportimet e ndryshme se mund të kemi borë këtë fillim të stinës së pranverës, lajmi.net […]

VIDEO/ E sapo dalë nga dushi, Ledina Çelo ekspozon hiret

Këngëtarja Ledina Çelo jeton tashmë prej vitesh në Gjermani sëbashku me familjen e saj. E cilësuar si një femër me linja perfekte, ajo nuk ngurron të postojë nëpër rrjete sociale fotografi provokuese. Së fundmi, Ledina ka publikuar në rrjetin social “Instagram” një video ku shfaqet me robdishan në ngjyrë pastel dhe me gjoksin thuajse të […]

FOTO/ Rihanna superseksi po e ‘çmend’ Londrën sonte

Të gjithë sytë janë kthyer nga Rihanna, ndërsa ka të veshur një fustan të shkurtër të verdhë që i përshtatet me syze, ndërsa bukuroshja ka lançuar linjën e saj “Fenty Beaty” në Londër. Ajo ka të vënë edhe një make-up të thjesht, ndërsa lançon linjë të bukurisë që nga viti 2017. Rihanna sigurisht ka bërë […]

Me këto të pasme, Demi e ‘ngjall’ “Detin e Vdekur”

Ka tash e sa ditë që po i vazhdon pushimet atje. Demi Rose ka hedhur një fotografi shumë të zjarrtë në Instagram, shkruan Syri Kosova. Ajo shihet brenda në plazh e veshur më  bikine të bardha që i rrinin shumë mirë, në format perfekte trupore që ka. Padyshim, edhe kësaj radhe Demi kishte vënë në […]

FOTO/ Kiara Tito zbulon pasionin e saj të madh që në moshë të vogël

Kiara Tito është padyshim një nga fytyrat më të dashura të ekraneve shqiptare. Moderatorja simpatike njihet për bukurinë natyrale, thjeshtësinë dhe elegancën që pasqyron si në ekran ashtu edhe në rrjetet sociale. Ajo është shumë aktive në Instagram ku publikon foto e video të ndryshme me ndjekësit e saj me të cilët qëndron gjithmonë në […]

FOTO-VIDEO/ Mrekullia e natyrës: Një pyll tërësisht prej guri

Pyjet e Gurit ose Shilin janë një grup i dukshëm i formacioneve gëlqerore rreth 500 km2 që ndodhen në Shilin Yi Autonome të Qarkut, Provinca Yunnan, Republika Popullore e Kinës, pranë Shilin rreth 90 km kryeqytetin provincial Kunming. Shkëmbinjtë e gjatë duket se dalin nga toka në një mënyrë që kujton disi stalagmitet, ose nganjëherë […]

1 2 3 171