Sports 

Në Dobërllukë të Vushtrrisë ka filluar ndërtimi i stadionit të futbollit

Në vazhdën e realizimit të projekteve të DKRS-së, në fshatin Doberllukë filluan punimet për ndërtimin e stadiumit të futbolli. Kështu ka njoftuar drejtoresha e DKRS-së në Vushtrri, Fatmire Cecelia. “Me këtë projekt parashihet ndërtimi i dy fushave të reja sportive, që do të sherbejnë shumë për futbollistët tanë, si për klubin e futbollit ashtu edhe për shkollat e futbollit  në Komunën e Vushtrrisë”, ka thënë ndër të tjera drejtoresha Cecelia. /Vizioni.info/

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Sot iu dha lamtumira e fundit babait të dëshmorit Musa Hajrizi

Sot i është dhënë lamtumira e fundit babait të dëshmorit Musa Hajrizi, Xhafer Brahim Hajrizit nga fshati Stroc i Vushtrrisë. Në ceremoninë e varrimit të të ndjerit morën pjesë mijëra qytetarë, ndër ta familjarë, miq, shokë e dashamirë. Varrimi u bë në varrezat e Strocit, nga ora 13:00. I ndjeri vdiq të hënën në spitalin e Vushtrrisë nga një sëmundje tepër e rëndë, më 11.11.2019.

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Mbi 100 mijë euro grante për 107 biznese përfituese nga Vushtrria

Biznese dhe Start-UP biznese nga Vushtrria kanë përfituar nga skema e granteve që ka ofruar komuna e Vushtrrisë, dhe që kapin një vlerë prej 132.726,85 mijë euro. Nënshkrimi i kontrateve me subjektet përfituese të granteve është bërë sot në oborrin e Komunës së Vushtrrisë ,ku prezent ka qenë edhe kryetari i komunës,Xhafer Tahiri. “67 prej 107 janë biznese fillestare (Start Up), ndërsa 29 prej 107 përfituesve të granteve janë biznese që udhëhiqen nga gratë.” ka shkruar Tahiri.

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Nisma: VV ka tentuar të grabis 6 mandatet tona, nga patriotë u kthyen në grabitqar

Shefi i Grupit parlamentar i Nismës Socialdemokrate,Billall Sherifi në një konferëncë për media ka thënë se koalicioni Nisma-AKR-PD i ka 6 mandate në lëgjilaturën e shtatë të Kuvendit, shkruan Indeksonline. Sherifi ka thënë se qëllimi i kësaj konference është për të demaskuar vlerësimin e deritanishme të votave. Ai ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje ka vendosur që përmes votave kriminale të mbushura në Serbi, të përfitoj dhe të grabis 3 mandate që i takojnë 42 votuesve, të Nisma-s. “Qëllim i kësaj konference është për të demaskuar vlerësimin e votave. Në fakt…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Rama: Unë do ta heqë kufirin e Shqipërisë me Kosovën

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, në një intervistë për Top Channel ka folur lidhur me iniciativën e Shengenit Ballkanit. Ai u pyet për mbështetjen e kësaj iniciative nga ana e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe reagimin e Bashkimit Evropian. Rama u zotua se do ta heqë kufirin mes Shqipërisë dhe Kosovës. “Dëgjoni këtu, Shengeni ballkanik ka qenë dhe dua ta them sepse është historia, një term që për herë të parë e ka përdorur Fatos Nano, kuptohet në një kohë kur u mor si një çmenduri dhe kur mund…

Lexo më shumë
Sporte 

Biletat në treg të zi me çmime marramendëse

Sot në orën 16:00 ka filluar shitja e biletave për ndeshjen e shumëpritur, Kosova – Anglia. Kosova – Anglia është takimi i fundit që kombëtarja e Kosovës e zhvillon në kuadër të ciklit kualifikues për ‘Euro 2020’, shkruan Insporti. Por, nëse nuk mund t’i siguroni në këtë uebfaqe, atëherë mund t’i siguroni në tregun e zi. Në uebfaqen e njohur “merrjep.com” tashmë biletat për këtë ndeshje janë në shitje me çmime marramendëse. Një biletë për këtë ndeshje në tregun e zi tashmë ka kapur çmimin prej 1000 eurove. /insporti.com/

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Zëvendësministri i Jashtëm i Ganës konfirmon tërheqjen e njohjes së Kosovës

Zëvendësministri i Jashtëm i Ganës, Charles Owiredu ka konfirmuar se kanë tërhequr njohjen e pavarësisë së Kosovës. Agjencia franceze e lajmeve AFP ka thënë se Gana e ka tërhequr njohjen “e nxituar” të pavarësisë së Kosovës, veprim që u përkrah nga Serbia e cila e kundërshton shtetësinë e Kosovës. “Qeveria e Ganës ka vendosur që të tërheq njohjen e Kosovës si shtet të pavarur”, ka thënë të martën për AFP-në zëvendësministri i Jashtëm i këtij vendit, Charles Owiredu. Ai tha se arsyet për këtë vendim i janë komunikuar Serbisë në…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Kryetari i Vushtrrisë Xhafer Tahiri, po merr pjesë në kongresin e 2 të Unionit të Bizneseve Shqiptaro Gjermane në Frankfurt të Gjermanisë

Në panelin me temë Partneriteti Publiko-Privat në Komunat e Kosovës, Kryetari Tahiri paraqiti mundësitë për investime nga diaspora në Vushtrri. në këtë konferencë Kryetari Tahiri ftoi diasporën për të investuar në Vushtrri. “Ne ftojmë bizneset nga diaspora që të shprehin interesim për tu vendosur në Zonën Ekonomike në Lumadh, Komuna do të ju mbeshtes pa asnjë hezitim. Po ashtu projekte tjera zhvillimore në Vushtrri kemi psh: tregun për prodhues vendor, parkingjet publike si dhe eventualisht ngrohtorja e qytetit ku për secilën nga këto projekte që do të kërkojmë investim publiko-privat…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Në Dobërllukë të Vushtrrisë janë duke u rregulluar dy rrugë të fshatit

Në fshatinë Dobërllukë të Vushtrrisë janë duke u rregulluar dy rrugë, projekte këto që i ka prezentuar kryetari i Vushtrrië, Xhafer tahiri, i cili ka thënë se gjatë këtyre dy viteve janë rregulluar afër 200 sosh. Në këtë project, të rregullimit të këtyre dy rrugëve, mësohet se do të përfitojnë lagjet  “Baliu” dhe “Petrisha”.

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Kandidatët për noterë paralajmërojnë padi dhe protesta ndaj Ministrisë së Drejtësisë

Procesi i zgjedhjes së noterëve të rinjë është përcjellë me debate pro et contra lidhur me transparencën e këtij procesi. Këtij debati po i’a shohin sherrin kandidatët të cilët kanë dhënë provimin për noter dhe i janë nënshtruar intervistës për tu zgjedhur noter. Një kandidat në kushte anonimiteti i cili i është nënshtruar provimit dhe intervistimit për noter, i cili pretendon se procesi ka qenë i rregullt, për gazetën online Veriu.info ka thënë se janë duke u organizuar bashkë edhe me kandidatet tjerë në mënyrë që të përgatisin padi ndaj…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial