Lajme Vend 

“Washington Post” e cilëson të befasishme deklaratën e Thaçit për ambasadën e Kosovës në Jerusalem

Të befasishme e ka cilësuar gazeta prestigjioze amerikane “Washington Post”, deklaratën e Thaçit se do ta lëvizte Ambasadën e Kosovës në Jerusalem, sigurisht nëse do ta kishte një të tillë. “Nëse Kosova do të njihej nga Izraeli, unë do ta hapja Ambasadën e Kosovës në Jerusalem”, tha Thaçi për mediat shqiptare. Gazeta amerikane ka kujtuar se vendimi i Presidentit amerikan Donald Trump, që të lëvizë Ambasadën nuk ishte përkrahur nga shtete të mëdha dhe vetëm Guatemala dhe Paraguai e kanë ndjekur shembullin e tij. “Këtë javë një shtet tjetër ka…

Lexo më shumë
Opinione 

Vizita e Presidentit dhe e Kryministrit në SHBA

Shkruan: Albert Ramadani Në SHBA,Thaçi flet për kufijtë, Haradinaj për viza. Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj pritet që të udhëtojnë për në New York të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), pasi që javën që vjen do të mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Thaçi do të bëne përpjekje të gjen mbështetje për çështjen e kufinjev perpjekja më e madhe e Thaçit do jet mundësia për të takuar presidentin e SHBA-ve. Hararadinaj do të mundohet ta pasqyron dhe prezenton punën një vjeqare…

Lexo më shumë
Bota 

Një anije me refugjatë fundoset në brigjet e Libanit

Një fëmijë ka humbur jetën dhe katër persona të tjerë janë plagosur, pasi një anije që po barte mbi 30 persona – shumica prej tyre sirianë – është fundosur në brigjet e Libanit, ka njoftuar ushtria libaneze përmes një komunikate. Ushtria ka thënë se në bordin e anijes ishin 39 persona, në mesin e tyre refugjatë sirinë e palestinezë, por edhe shtetas të Libanit. Refugjatët po tentonin që në mënyrë të paligjshme të arrinin në Qipro, thuhet në komunikatë. Sipas hetimeve të para, ushtria në portin Abdeh kishte marrë një…

Lexo më shumë
Sporte 

Lajmi i fundit nga KAS, Milani në ethe

Milani pret vendimin e UEFA-s, por edhe anasjelltas. Drejtuesit e institucionit më të madh futbollistik në Europë i kanë kërkuar Gjykatës së Arbitrazhit Sportiv dosjen e kuqezinjve dhe motivimet e hedhjes poshtë të dënimit ndaj italianëve. UEFA ka marrë edhe një herë në dorë dosjet me skuadrat që kanë shkelur rregullat e vendosura nga ky institucion për sa u përket financave dhe në mes të shumë dosjeve, është edhe ajo e Milanit. Nuk pritet që UEFA të ndryshojë diçka te Milani, por në fundin e muajit mund të jepet një…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Përfundimi i sezonës së verës, MPB njofton se s’ka kolona në pikat kufitare

Përfundimi i sezonës së verës ka shkaktuar përmirësim të dukshëm të gjendjes në pikat kufitare në hyrje dhe dalje të Kosovës. Kështu, sipas të dhënave të fundit të Qendrës për Menaxhimin Kufitar, pritjet askund nuk tejkalojnë intervalin prej pesë minutash, shkruan lajmi.net. Vlen të theksohet se gjatë tërë sezonës së verës bashkëatdhetarët ishin ankuar se po përballen me pritje të gjata, kryesisht në dalje të territorit të vendit. E nga Ministria e Punëve të Brendshme ishin shprehur se fajet për këto pritje të panevojshe i ka edhe pala serbe për…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Babë e bir u aksidentuan mbrëmë në Veternik, mjeku kujdestar flet për gjendjen e tyre

Si pasojë e një aksidenti të rëndë në Veternik, dy persona të komunitetit serb kanë marr lëndime trupore dhe po trajtohen në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Bëhet fjalë për babë dhe birë të cilët u vet-aksidentuan mbrëmë. Mjeku kujdestar, Avdush Bajgora ka treguar gjendjen shëndetësore të tyre. Ai ka thënë se njërin e ka trajtuar vet, ku bëhet fjalë për prindin i cili ka pësuar lëndime paksa më të rënda. “Po janë babë e birë të lënduar nga aksidenti. Ky baba të cilin e kam trajtuar une ka një…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Ambasadori amerikan në Serbi përkrah përpjekjet e Vuçiqit rreth Kosovës

Ambasadori i SHBA-së në Serbi, Kyle Scott ka thënë sot se përkrah përpjekjet e kryetarit të Serbisë Aleksandar Vuçiq për zgjidhjen e çështjes së Kosovës. “Dua ta inkurajoj në këtë, ashtu edhe liderët e Kosovës, që të arrijnë te zgjidhja. Pozicioni ynë është që t’i japim hapësirë sa të mundemi dhe më së miri është që zgjidhja të vijë nga ky rajon. Nuk mund t’iu themi ne se çfarë do të jetë zgjidhja. Marrëveshja duhet të arrihet këtu, sepse vetëm kështu do të jetë afatgjate dhe do t’i kontribuojë stabilitetit.…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Kryeministri i Republikës së Kosovës Ramush Haradinaj udhëton për vizitë zyrtare në ShBA

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj ka udhëtuar sot për në ShBA, për një vizitë zyrtare nē New York dhe Washington, ku do të zhvillojë kontakte me zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në kuadër të vizitës në Nju York, kryeministri Ramush Haradinaj do të zhvillojë takime me liderë dhe përfaqësues të ndryshëm të shteteve, që do të jenë pjesëmarrës në zhvillimin punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së dhe do të kërkojë mbështetjen e të gjithëve që Kosova të jetë pjesë e barabartë e komunitetit…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

BE ende pa datë për takimin e radhës Thaçi-Vuçiq në Bruksel!

Kosova ka hyrë tanimë në fazën përfundimtare të bisedimeve me Serbinë në Bruksel me qëllim që të arrihet një zgjidhje e përbashkët për të dyja vendet. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka dhënë qëndrimin e tij se me Serbinë duhet të gjejnë kompromisin përmes paqes për një marrëveshje e cila sipas tij, duhet të rezultojë me njohje të pavarësisë së Kosovës nga ana e shtetit serb. Mirëpo, për këtë marrëveshje Presidenti serb, Aleksadër Vuçiq si dhe zyrtarë të tjerë pranë Qeverisë serbe kanë thënë se do të jetë jashtëzakonisht e…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial