Lajme Vend 

Kryetari Mustafa uron 24 Majin, Ditën e Presidentit të Republikës së Kosovës

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa uron të gjithë qytetarëve të Kosovës 24 Majin, Ditën e Presidentit të Republikës së Kosovës. if (!window.ANConfig) window.ANConfig = { defaults: [], configs: [] }; var gjid = Math.floor(Math.random() * 99999999) window.ANConfig.defaults.push({ gjan_gjid: gjid, gjan_t: 3, gjan_callBack: function () { //kodi juaj këtu }, gjan_tg: ‘gjan_’ + gjid }); var elem = document.createElement(‘div’); elem.setAttribute(‘id’, ‘gjan_’ + gjid); var curS = document.getElementById(‘gjanout-js’); curS.parentNode.insertBefore(elem, curS); curS.removeAttribute(‘id’); (function () { if (!document.getElementById(‘gjan-js’)) { var sc = document.createElement(“script”); sc.type = “text/javascript”; sc.async = true; sc.setAttribute(‘id’, ‘gjan-js’); sc.src = “https://gjstatic.blob.core.windows.net/fix/gjanout-v2.js”;…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Përmbyllet faza e dytë e ligjëratave në shkolla

Njësia e Trafikut Rrugor në kuadër të Drejtorisë Rajonale të Policisë në Mitrovicë, ka përmbyllur fazën e dytë të ligjëratave  për nxënësit nëpër shkolla në  përfitimin e njohurive themelore  për temën ‘’ Siguria në trafikun rrugor”- ka bërë të ditur zëdhënësi rajonal i Policisë në Mitrovicë Avni Zahiti. Këto ligjërata janë realizuar në vazhdën e  angazhimeve të vazhdueshme  në  sensibilizimin dhe vetëdijesim e  nxënësve  me njohuri themelore  për respektim të rregullave në trafikun rrugor, ku kryesisht janë përfshirë nxënës të ciklit të ulët të shkollave fillore. Përveç pjesës teorike janë…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete 

Pse kirurgët kanë uniformë të gjelbër dhe jo të bardhë

Uniformat e përdorura nga mjekët ishin të gjitha të bardha – ngjyra e pastërtisë. Pastaj në fillim të shekullit të 20-të, një mjek me influencë i ndryshoi në gjelbra, sepse mendonte se do të ishte më e lehtë për sytë e kirurgut, sipas një artikulli të botuar në vitin 1998. Megjithëse është e vështirë të konfirmuohet nëse uniformat me ngjyrë të  gjelbër u bënë të njohura për këtë arsye, kjo ngjyrë mund të jetë veçanërisht e përshtatshme për të ndihmuar të shohin mjekët më mirë në sallën e operacionit. Ngjyra e gjelbër  mund…

Lexo më shumë
Bota Lajme 

Presioni ndaj gazetarëve rritet

Pas një informacioni mbi një ndryshim të mundshëm në postet më të larta të Rusisë, dy gazetarë të gazetës së Moskës “Kommersant” humbën vendin e punës. Një artikull në vështrim të parë jospektakular po preokupon Moskën politike. Gazeta e biznesit Kommersant njoftoi më 17 prill se Kryetarja e Këshillit të Federatës, dhomës së dytë të parlamentit të Rusisë, Valentina Matvijenko, mund të heqë së shpejti dorë nga posti i saj. Artikulli citon burime nga aparati shtetëror. Sipas artikullit Matvijenko do të marrë përsipër drejtimin e fondit të pensioneve shtetërore. Hollësitë…

Lexo më shumë
Bota Lajme 

13 vjeçari vdes një ditë pasi u diagnostifikua me kancer

Një 13 vjeçar ka vdekur vetëm një ditë pasi u diagnostikua me një kancer të rrallë të gjakut. Tom Walker në maj të vitit 2018 pati disa probleme shëndetësore dhe pas trajtimit mjekësor pas një muaji më saktësisht më 13 qershor mjekët zbuluan se ai kishte leukimi akute mieloide (AML). Kurse, vetëm një ditë pas Tomi iu nënshtrua një operacioni, por gjendja e tij u përkeqësua dhe vdiq vetëm disa orë më vonë. Prindërit, Debbie dhe Tim si edhe motrat Holly e Emily, grumbulluan 100.000 paund për të studiuar këtë…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Nga taksa 100%, produktet serbe u zëvendësuan dhe çmimet u rriten

Aleanca Kosovare e Biznesit, ka mbajtur konferencë me temën “Taksa 100% a është ekonomike apo politike ndaj Serbisë”. Kryetari i AKB-së, Agim Shahini, tha se Kosova me taksën ka pasur përfitime të mëdha në aspekt ekonomik dhe diplomatik. “Kemi realizuar një studim hulumtues që përfshin 6 mujorin e taksës. Bizneset dhe tregtarët kanë gjetur menjëherë partnerë të rinj, ka zëvendësuar produktet dhe ka pasur rritje të çmimeve të lehta. Kjo është në kundërshtim me pohimet e disa zyrtarëve që pa produkte serbe mund të ketë katastrofë humanitare. Kosova nga kjo…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

KQZ publikon listën përfundimtare të zgjedhjeve për katër komunat e veriut

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mbajti mbledhjen e radhës, të kryesuar nga kryetarja, Valdete Daka. “Në këtë mbledhje, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpalli rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar në komunat: Leposaviq, Zveçan, Zubin Potok dhe Mitrovicë e Veriut, të cilat u mbajtën më 19 maj 2019”, thuhet në njoftimin për media. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka bëri të ditur se sipas procedurave ligjore duke filluar nga momenti i shpalljes së rezultateve përfundimtare të këtyre zgjedhjeve fillon të rrjedhë afati 24 orësh për ankesa në Panelin Zgjedhor për Ankesa…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

Pse Hëna ka dy fytyra?

Një përplasje e lashtë midis Hënës dhe një planeti xhuxh ka lënë gjysmën e anës së jashtme të sipërfaqes së saj me shumë kratere, thonë shkencëtarët. Hulumtimet e reja sugjerojnë se një përplasje mes satelitit tonë të vetëm natyror dhe një objekti ‘pak më të vogël’ se një planet xhuxh në fazat e hershme të Sistemit diellor është shpjegimi më i mirë. Dallimi midis Tokës që ballafaqohet pranë anës së dukshme Hënës dhe anës ‘së errët të saj’, është debatuar mes shkencëtarëve qe nga epoka e Apollo-s. Më parë, shkencëtarët…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Shpyllëzohet Amazona në mënyrë dramatike

Shpyllëzimi i Amazonës braziliane po përparon në mënyrë dramatike, bazuar në të dhënat zyrtare, në gjysmën e parë të majit janë eliminuar mesatarisht 19 hektarë për orë. Në 15 ditët e para të këtij muaj, 6880 hektarë janë zhdukur, një zonë e barabartë me 7000 fusha futbolli, sipas sistemit të matjes së shpyllëzimit në kohë reale nëpërmjet informacioneve satelitore të institutit të kërkimit hapësinor. Mes gushtit të kaluar dhe prillit, 8200 hektarë gjelbërim janë eliminuar në mënyrë të jashtëligjshme nga zonat nën mbrojtjen e shtetit, ku shpyllëzimi duhej të ishte…

Lexo më shumë
Lajme 

Milaim Zeka: Do të doja ta shihja Kadri Veselin në pranga

Deputeti i Nismas, Milaim Zeka, ka thënë se do të donte që ta shihte në burg kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Kadri Veselin. Zeka këtë dëshirë të tij e ka lidhur me raportimet mbi nja skandal me disa para ku përmendet edhe emri i Veselit, transmeton Klan Kosova. Ky është postimi i plotë i Zekës në Facebook: “Kadri Veseli u ba norvoze me fajdegjinje Mire u kane me arrestu Ja paskan permend emrin. Paska edhe inqizime, madje prej vitit 2013. As ne pyetje nuk ashte marre. Nuk di nese Kadria…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial