Lajme 

Tahiri flet për premtimin gjerman rreth liberalizimit të vizave për Kosovën

Koordinatori Nacional për Reforma Shtetërore, Besnik Tahiri, ka thënë se Qeveria e Kosovës nuk është fajtore për mos liberalizimin e vizave, sipas tij fajtore është Bashkimi Evropian që po neglizhon procesin. Gjatë intervistës për “Përballje ditore”, Tahiri komentoi deklarimet e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj për viza. “Ne kemi pasur më së shumti kushte, dhe kemi plotësuar të gjitha këto. Prej praktikave që kemi pasur në të kaluarën kur Gjermania është pro, nuk ka pasur ndonjë rast që ka dështuar liberalizmi i vizave. Pozicioni që ka marrë ministri gjerman, është…

Lexo më shumë
Lajme 

Deputetja e VV-së del kundër anëtarit të partisë për shtatoren e Skënderbeut

Ka mjaftuar një fotografi dhe një përshkrim i shkurtë që deputetja e Vetëvendosjes, Drita Millaku t’i dalë kundër anëtarit të partisë të saj, Arian Xhezairi,  raporton Periskopi. Millaku në rrjetin social “Facebook” ka shpërndarë fotografinë e një shtatoreje të Gjergj Kastriot Skënderbeut. “Më i miri i Kombit Gjergj Kastrioti-Skënderbeu”, ka shkruar Millaku.

Lexo më shumë
Lajme 

Opozita me strategji sekrete për rrëzimin e Qeverisë

Drejtuesit e dy partive më të mëdha opozitare kanë filluar t’i koordinojnë veprimet për rrëzimin e qeverisë “Haradinaj”, mirëpo nuk po e zbulojnë strategjinë se si do t’i sigurojnë 61 votat e nevojshme në Kuvend. Krerët e dy partive më të mëdha opozitare, kryetari i LDK-së Isa Mustafa dhe i pari i LVV-së Albin Kurti, kanë zhvilluar një takim gjatë ditës së djeshme, me qëllim të koordinimit të veprimeve për rrëzimin e qeverisë aktuale. Pas këtij takimi ata kanë bërë të ditur se kanë diskutuar për organizimin e mocionit të…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Veseli: Nëse del diçka e vërtetë në rastin e fajdes, jap dorëheqje

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, në një konferencë për media ka mohuar të jetë i përfshirë në rastin e të dyshuarve për mashtrim dhe fajde. “Nëse del vetëm një indikacion i përfshirjes sime në këtë aferë, nga sot deklaroj se do do të japë dorëheqje, ky është morali im, ky është besimi im jetësor, kjo është politika ime, e them me siguri të plotë. E them me siguri të plotë, emri im është keqpërdorur në këtë akt të mashtrimit, kur të dalë e vërteta, dikush duhet të japë llogari. Kërkoj…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

Pozita gjeologjike e albanideve ne brezin e rrudhosur alpin.

Albanidet (strukturat gjeologjike te truallit shqiptar) bejne pjese ne sistemin e rrudhosjeve alpine, i cili shtrihet nga ngushtica e Gjibraltarit, perfshin sistemet malore qe rrethojne Mesdheun verior, Tauridet ne Azine e Vogel, nga ku vazhdon ne Iran dhe ne Himalajet. Ne sektorin e Mesdheut brezi alpin shtrihet ndermjet perkuljeve paramalore anesore dhe platformave te moshave te ndryshme. Ky brez perbehet nga disa dege te rrudhosura, basene, gropa ndermalore e perkulje anesore. Albanidet jane pjese perberese e harkut Apenino-Dinarido-Albanido-Helenid, i cili perben degen jugore te brezit te rrudhosur alpin mesdhetar, qe shtrihet…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

Një mundësi e mirë për të shkuar në Mars

Edhe kësaj radhe Marsi na surprizon duke na dhënë mundësi t’i dërgojmë emrat tanë për në planetin e kuq. Gjithqka është kaq e thjeshtë mjafton të dërgoni emrin dhe mbiemrin ku do të listoheni tek fluturuesit aktivë që do dërgohen për në fluturimet dhe misionet e ardhshme të planetit Mars. Për më shumë klikoni në linkun e mëposhtëm /Vizioni.info/ https://mars.nasa.gov/participate/send-your-name/mars2020

Lexo më shumë
Kulture 

Koncert Solistik-Edina Pllana & Qendrim Krasniqi

Një koncert madhështor solistik do mbahet nën shoqërimin e veprave të Mozartit. Në këtë koncert do të performojnë Edina Pllana dhe Qendrim Krasniqi,ku do këndojnë disa arie dhe perla nga kompozitori ynë i të gjitha kohërave Wolfgang Amadeus Mozart. Koncerti do të mbahet me datë: 27.05.2019,në sallen koncertale të Fakultetit të Arteve në orën 21:00. Mysafir special në këtë event do të jetë Rina Kurteshi ndërsa në Piano Melos Buza./Vizioni.info/

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial