“Volvo” me strategji për para

Gjiganti suedez, “Volvo”, shpreson ta rikthejë reputacionin e vet për sigurinë përmes një strategjie teknologjike.  Me teknologjinë më të re kompania po planifikon të parandalojë aksidentet nëpër rrugë. Kompania ka njoftuar në fund të muajit mars se do të instalojë kamera dhe senzorë brenda automobilave të vet në fillim të 2020-s, që do të funksionojnë […]

Ja kur jeni më energjik për seks

Për fillim, themi që nuk keni shumë energji për ditën që është para jush. Kur në mbrëmje të arrini të lodhur nga puna, me siguri e gjitha që dëshironi është që të strukeni në krevat dhe të flini gjumë të thellë Prandaj, kur në mëngjes dielli t’i lëshojë rrezet në dritare të dhomës, pak “aksion” […]

Toka sot goditet nga një stuhi e fuqishme diellore

Sot Toka do të goditet nga një stuhi e ngjeshur dhe e fuqishme diellore, ka njoftuar meteorologia Tamitha Snow në portalin nooa, përcjell Al-Jazeera. Gjatë kësaj kohe në Tokë pritet të ketë çrregullim në punën e GPS-it dhe vështirësi në punën e radiostacioneve por edhe do të mund të shihet aurora, transmeton Koha.net. Stuhitë diellore janë […]

Zbulohet “shtëpia” e re e peshkaqenëve që konsiderohen specie në zhdukje

Një strehë e re e peshkaqenëve çekiç, që konsiderohen si specie e rrezikuar, është gjendur në ishujt Galapagos, tha qeveria e Ekuadorit. Rezerva natyrale pranë ishullit Santa Cruz mban rreth 20 peshkaqenë të tillë, duke u bërë e dyta në Arqipelag, që zbulohet kohët e fundit. E para ishte pikasur në 2017-ën dhe mbante rreth […]

Kultivuesit e opiumit në hall me papagajtë në Indi

Papagajtë në baza ditore po konsumojnë opium në Madhya Pradesh të Indisë dhe kanë vënë në siklet kultivuesit e kësaj bime që ditë e natë po qëndrojnë nëpër ara për t’i ruajtur të mbjellat. Papagajtë ulen mbi lulen e bimës së fuqishme narkotike dhe e këpusin për ta marrë me vete, derisa banorët me britma […]

Këshilla nga shkenca: Si të përmirësoheni në shtrat

Përderisa seksi mund të mos ju duket si një fushë të cilën e studiojnë psikologët dhe shkencëtarët, faktikisht ka shumë hulumtime që janë kryer për këtë çështje! Në fakt, janë kryer shumë hulumtime edhe për atë se si ta shijojmë më shumë Kështu, më poshtë ju sjellim disa prej këshillave më të mira seksuale që […]

Putin urdhëron lirimin e balenave nga “burgu”

Pas një fushate të mbështetur nga aktori Leonardo Di Caprio, presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar lirimin e rreth 100 orkave dhe belugave, të cilat mbaheshin në një “burg balenash”, me synimin për “t’u zbutur”. Megjithatë vendimi i presidentit ka hasur në kritika të forta nga shkencëtarët, të cilët thonë se rikthimi i balenave “të […]

Balenat kushtojnë rreth 6 milionë dollarë secila, ata i kishin “burgosur” rreth 100 të tilla – aktakuzë për katër kompani ruse (Video)

Zyrtarët rusë kanë ngritur aktakuzë kundër katër kompanive në Lindjen e Largët që kanë mbajtur rreth 100 balena në pishina të vogla dhe të mbushura me njerëz, vend të cilin ambientalistët e kanë quajtur një “burg të balenave”. Siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, këto kompani më parë janë gjobitur për kapjen e paligjshme […]

Fotot e reja drithëruese tregojnë krijesat aliene në thellësi të oqeanit

Anija kërkimore Falkor ka përfunduar kohët e fundit një mision trejavor jashtë brigjeve të Kosta Rikës, gjatë së cilës mblodhi të dhëna, zbuloi lloje të reja dhe mori fotografi më të pabesueshme të jetës në oqean. Falkor është një anije kërkimore oqeanografike e drejtuar nga Instituti i Oqeanit Schmidt që vendos automjetet e distancuara (ROVs). […]

1 2 3 9