1. Home
  2. KORONAVIRUS

Kategori: KORONAVIRUS

Hyn në fazën e tretë të testimit klinik terapia me antritrupa kundër Covid-19

Hyn në fazën e tretë të testimit klinik terapia me antritrupa kundër Covid-19

Ka filluar testimi i fazës së tretë i një trajtimi të kombinuar me antitrupa kundër koronavirusit, i quajtur REGN-COV2. Lajmin e bëri të ditur kompania që e ka prodhuar substancën. Në fazën e tretë do…

Read More
Spitalet e mbingarkuara, Serbia vendos shtretër në terren për pacientët me COVID-19

Spitalet e mbingarkuara, Serbia vendos shtretër në terren për pacientët me COVID-19

Serbia ka krijuar një spital të improvizuar për të luftuar numrin në rritje të infeksioneve me COVID-19. Trupat në Serbi ngritën një spital në terren me 500-shtretër të urgjencës të hënën, një ditë pasi Kosova…

Read More
Afro 11.5 milionë raste me COVID-19 në botë

Afro 11.5 milionë raste me COVID-19 në botë

Infeksionet globale me COVID-19 kanë arritur shifrën prej mbi 11.4 milionë. Aktualisht ekzistojnë 11,419,638 raste të konfirmuara të koronavirusit në të gjithë botën, sipas studiuesve në Universitetin Johns Hopkins, pasi infeksionet vazhdojnë të rriten me…

Read More
Bilanci i fundit, shteti me mbi 26 mijë raste të reja dhe 602 vdekje nga COVID-19 brenda ditës

Bilanci i fundit, shteti me mbi 26 mijë raste të reja dhe 602 vdekje nga COVID-19 brenda ditës

Autoritetet shëndetësore braziliane kanë publikuar bilancin e fundit 24 orësh me COVID-19. Ministria e shëndetësisë e Brazilit regjistroi 26.051 raste të reja të koronavirusit të dielën, duke e çuar totalin e vendit në 1.603.055 raste…

Read More
Tre të vdekur dhe 71 raste të reja me koronavirus në Shqipëri

Tre të vdekur dhe 71 raste të reja me koronavirus në Shqipëri

Tre viktima në Shqipëri janë konfirmuar nga covid-19, mes tyre dhe mjeku Hysni Shkjau në 24 orët e fundit. Ndërkohë janë bërë 459 testime , nga ku 71 rezultuan pozitivë: 24 raste në Tiranë, 8…

Read More
India ia zë vendin e tretë Rusisë për më së shumti të infektuar me Covid-19

India ia zë vendin e tretë Rusisë për më së shumti të infektuar me Covid-19

India ia ka zënë vendin e tretë Rusisë në listën e shteteve me më së shumti persona të infektuar me koronavirus pasi shënoi rekord për 24 orë një ditë më parë. Ministria e Shëndetësisë të…

Read More
Shkencëtaret kinez: Covid-19 u shfaq për herë të parë në Spanjë

Shkencëtaret kinez: Covid-19 u shfaq për herë të parë në Spanjë

Kina është identifikuar prej kohësh si epiqendra e shpërthimit të Covid-19, i cili tani ka regjistruar 530 mijë viktima në të gjithë botën. Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) do të fillojë një mision kontrolli brenda…

Read More
239 ekspertë letër OBSH-së: Covid përhapet përmes ajrit, të rishikohen rekomandimet

239 ekspertë letër OBSH-së: Covid përhapet përmes ajrit, të rishikohen rekomandimet

239 ekspertë të shëndetësisë nga 32 vende të botës kanë nënshkruar një letër të hapur drejtuar OBSH-së ku i kërkohet asaj të rishikojë rekomandimet për infeksionin e Covid, përfshirë edhe transmetimin në ajër të virusit.…

Read More
Pse dhe si u rikthye frikshëm koronavirusi në Ballkan

Pse dhe si u rikthye frikshëm koronavirusi në Ballkan

Virusi është kthyer frikshëm në Ballkan. Ministria serbe e Shëndetësisë tha një ditë më parë se tetë persona kishin humbur jetën 24 orët e kaluara si pasojë e koronavirusit duke e çuar totalin në 306,…

Read More
Gjermania shënon katër të vdekur nga Covid-19 për 24 orë

Gjermania shënon katër të vdekur nga Covid-19 për 24 orë

Instituti gjerman për sëmundje ngjitëse “Robert Koch” ka njoftua se gjatë 24 orëve të kaluara në Gjermani janë shënuar katër të vdekur nga koronavirusi. Në këtë mënyrë, numri i përgjithshëm i viktimave të sëmundjes së…

Read More