Kulture Letërsi 

‘Pyllit brenda vetes’ Poezi e shkruar nga Kaltrina Pacolli, një nga dhjetë poeteshat finaliste të konkursit ‘Poezi për Paqe’

Poezi e shkruar nga Kaltrina Pacolli, një nga dhjetë poeteshat finaliste të konkursit ‘Poezi për Paqe’ organizuar nga KultPlus dhe UNWomen. Kam me ec nëpër pyllin që me kanë paralajmërumos me ecse aty eksistokan bishat!Unë kam me ec bash në terrin e zikur frika ka me qenë shumëfish më e madhee nuk ka me pa një dalje,se nuk po du me e gjetë njëherë daljen,jo – pa e përjetu atë frikë,jo – pa përjetu rrënqethjen e trupit ku gjithçka nuk ka kuptime ka kuptim në te njejtën kohë;Kam me ec…

Lexo më shumë
Film Kulture 

Filmi “KLITHMA“ me producent Besar Zahiti fiton çmimin kryesor në “West Nordic International”

Në edicionin e VII në festivalin e filmit “West Nordic International” në Norvegji , filmi KLITHMA me producent Besar Zahiti fitoi çmimin kryesor “BEST SHORT FILM”. Sipas producentit të filmit Besar Zahiti filmi “Klithma” është prezentuar edhe në këto festivale prestigjioze si në Indian Cine Film Festival 2019, një festival ku marrin pjesë me qindra produksione filmike, në këtë festival iu nda çmimi montazha me e mire. Pastaj filmi “Klithma” mori pjesë në festivalin – TIFF në Tiranë, në festivalin “Hyjnesha në fron“, mori çmimin për skenarin më të mirë.…

Lexo më shumë
Kulture Letërsi 

Një libër i rrallë që lajtmotiv ka jetën

Shkruan: Bedri TAHIRI (Esat Vatovci, Pelerinë mëkatesh, Lena, Prishtinë, 2019) Se poezia lirike nuk është thjesht një shfrim ndjenjash momentale, por edhe një perceptim e një shënjues ngjarjesh të caktuara kohore, është vërtetuar që nga lashtësia. Poezia thotë shumë në pak kohë, – shprehet Bukowski. Këtë na e dëshmon edhe më bindshëm poeti vushtrrias, nxënësi im i dikurshëm, që dallohej në aktivitete të lira e në mësime, i zellshmi Esat Vatovci. Emri i tij nuk është i panjohur për lexuesin, por këto ditë doli me librin e tij të parë…

Lexo më shumë
Kulture Letërsi 

Është botuar libri poetik “Pelerinë mëkatesh”, i autorit Esat Vatovci

Këto ditë doli nga shtypi libri poetik “Pelerinë mëkatesh”, i autorit Esat vatovci, botuar nga shtëpia botuese Lena Graphic Design. Libri Pelerinë mëkatesh, vjen si një margaritar i shkëlqyer për lexuesin kureshtar dhe poezitë e tij, bazuar në tematikë e përmbajtje, janë strukturuar në tri cikle: Nëpër kohë të vështira, Thërrime jete dhe Përpara jetës. Thënë të drejtën, në të parë, kjo ndarje nuk paraqet ndonjë skemë të ngurtë klasike, ngase ato përbëjnë thuajse një tërësi organike, me porosi të qarta e me synime të përparuara. Vetë titujt e poezive…

Lexo më shumë
Kulture 

Rënia e Murit të Berlinit dhe lindja e Evropës së re

Rënia e Murit të Berlinit lindi nga një ekuivok. Por ishte në ajër dhe provokoi një efekt domino, që mes revolucioneve të kadifenjtë dhe gueriljes urbane, solli rënien e komunizmit në vendet e Lindjes Ajo u bë data simbol e shembjes së bllokut Lindor: 9 nëntor 1989. Atë ditë (në të vërtetë, atë mbrëmje), Muri i Berlinit filloi të shembet. Që nga viti 1961 kishte ndarë qytetin gjerman në dy pjesë dhe për 28 vjet kishte qenë simbol i Luftës së Ftohtë. Por kjo ngjarje me përmasa historike, ishte vetëm…

Lexo më shumë
Kulture 

Frika nga e panjohura

Shkruan: Albina Hyseni Frika është një emocion themelor për çenjët njerëzore, duke e jetuar dhe duke u përballur me të, na lejon të rritemi. Problemi lindë kur bëhet një kufi ose një justifikim: ne preferojmë që më mirë të qëndrojmë të lidhur me diçka që njohim, edhe nëse nuk na bën të ndihemi mirë, sesa të futemi në një rrugë të panjohur. Ju nuk keni nevojë të krahasoni vetën me të tjerët. A i ka dikush me të vërtetë të gjitha të mirat? Mos u mashtroni nga paraqitjët gjithkush ka…

Lexo më shumë
Letërsi 

Aroma e librave ngjan me aromën e shiut, para se të bjerë.

BIBLICHOR Aroma e librave ngjan me aromën e shiut, para se të bjerë. Mban një premtim për diçka të freskët dhe të re. Mban në vete një ndjenjë kurioziteti dhe eksplorimi. Një ndjenjë e çuditshme ngushëllimi, si të kthehesh në shtëpinë e gjyshërve. Aroma e librave të rinjë përçon te lexuesit aromën e mendjes dhe shpirtit që autori derdh nëpër to. SIkurse një dritare e hapur, mban aromë gjithçkaje dhe asgjëje njëkohësisht. Librat e vjetër mbajnë aromën e të panumëruarave shpirta që kanë jetuar. Librat e vjeter mbajnë aromë kujtimesh..

Lexo më shumë
Kulture Lajme Letërsi 

Etlevë Tafa fituese e festivalit të poezisë “Takimet e Poeteshave Shqiptare”

Shkruajnë: Esat Vatovci                     Armend Xani “Ti merr diell dhe hënë prej meje”, e poetes Etlevë Tafa, është poezia fituese e “Takimeve të Poeteshave Shqiptare”, të edicionit të sivjetëm të cilat u mbajtën në Vushtrri për të tridhjeteshtatën herë me radhë, të organizuara nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport në këtë komune. Vendi i dytë i takoi poezisë “Baladë”, të poetes Rozafa Shpuza, kurse vendi i tretë shkoi për poeten Medina Pasoma me poezinë “Takimi me vetveten”. Ndërkaq, cmimi për deputanten këtë vit shkoi për poeten Gresa Berisha. Me…

Lexo më shumë
Kulture 

Poeteshat takohen përsëri në Vushtrri

Siq ka njoftuar Komuna e Vushtrris ,përkatësisht DKRS-ja në Vushtrri ,permes nje njoftimi ne facebook ka shkruar keshtu : Të dashur qytetarë, dashamirë të fjalës së shkruar shqipe, Kemi kënaqësinë t’ju ftojmë të bëheni pjesë e Festivalit “Takimet e Poeteshave Shqiptare” 2019, Edicioni 37, i cili organizohet nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport, nën patronazhin e Kryetarit të Komunës, z. Xhafer Tahiri. VUSHTRRIA ÇMON FJALËN E BUKUR SHQIPE Data: 16 tetor 2019 Ora: 18:00 Vendi: Qendra Rinore, “Naxhije dhe Fahri Buçinca”, Vushtrri Kryetari i Komunës Xhafer Tahiri

Lexo më shumë
Kulture 

Zbulimi i antropologut italian: Në Kosovë ka pasur njerëz para 12 mijë vjetësh

Hulumtimet e fundit të kryera nga shkencëtari eminent botëror i artefakteve parahistorike, profesori Emmanuel Anati, dëshmojnë qartë praninë e njeriut në Kosovë në më shumë se 12 mijë vjet më parë. Gjatë eksplorimit të artefakteve parahistorike në Kosovë, projekt i iniciuar nga RTK, me ekspertin botëror të kësaj fushe, Anati, nga Italia, në rrethinën e Suharekës u identifikuan artefakte që dokumentojnë për herë të parë prezencën e njeriut paleolitik në Kosovë. “Këto janë objekte shumë, shumë të rëndësishme, sepse nëse nuk e keni ditur deri më tani, se këtu ka…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial