Film Kulture 

Shfaqet premiera e filmit “Skenari i Nënës”

Në pallatin e kulturës në Preshevë, në prani të shumë spektatorëve, u shfaq premiera e filmit dokumentar “Skenari i Nënës” kushtuar Avni Hetemit, i cili pas moshës 8 vjeçare e kaloi jetën në karrocë. Personazhi i këtij dokumentari filmik, Avni Hetemi, ndonëse është një person me aftësi të veçanta, ai është një djalosh komunikativ dhe i shoqërueshëm me të gjithë. Regjisori i këtij filmi dokumentar, Kastriot Saqipi, nuk e ka pasur vështirë të realizojë një projekt të tillë filmik, meqë ka të bëjë me një djalosh vërtet ambicioz dhe shumë…

Lexo më shumë
Film Kulture 

Fazli Muharremi, aktori, skenaristi dhe regjisori, që gjithë jetën i kushtoi artit dhe kulturës

Intervistoi: Esat Vatovci Ka mbi tridhjetë vite që merret me teatër, aktrim, pastaj regji teatrale e po ashtu edhe me regji filmike. Ka realizuar një numër të madh rolesh në teatër, por edhe në film. Ka realizuar një numër të madh shfaqjesh teatrale, përfshirë drama dhe komedi. Po ashtu, ka realizuar edhe një numër të madh filmash dokumentarë. Ka dhënë kontribut të madh në teatër, fillimisht si aktor, regjisor, por edhe si një nga përkrahësit më të mëdhenj të brezit të ri në formimin e tyre, qoftë si aktorë, por…

Lexo më shumë
Film Kulture 

Teatri i Qytetit të Vushtrrisë shfaqë komedinë “Nuk do të paguajmë”

Të premten në Qendrën e Kulturës “Rexhep Mitrovica” në Mitrovicë do të jepet premiera e komedisë “Nuk do të paguajmë”, e autorit Dario Foo, shfaqeje kjo e realizuar nga Teatri i Qytetit të Vushtrrisë. Regjinë e komedisë  “Nuk do të paguajmë” e ka realizuar regjisori Besar Zahiti, ndërsa do të luajnë aktorët e Teatrit të Qytetit të Vushtrrisë, Donika Zeqiri, Butrint Lumi, Ekrem Smajli, Blerina Veseli dhe Besart Bunjaku. Muzika dhe ndriçimi janë janë bërë nga Deniz Verbovci kurse dizajni dhe skenografia nga Diegjen Perquku. Permiera e shfaqjes “Nuk do…

Lexo më shumë
Film Kulture 

Filmi “KLITHMA“ me producent Besar Zahiti fiton çmimin kryesor në “West Nordic International”

Në edicionin e VII në festivalin e filmit “West Nordic International” në Norvegji , filmi KLITHMA me producent Besar Zahiti fitoi çmimin kryesor “BEST SHORT FILM”. Sipas producentit të filmit Besar Zahiti filmi “Klithma” është prezentuar edhe në këto festivale prestigjioze si në Indian Cine Film Festival 2019, një festival ku marrin pjesë me qindra produksione filmike, në këtë festival iu nda çmimi montazha me e mire. Pastaj filmi “Klithma” mori pjesë në festivalin – TIFF në Tiranë, në festivalin “Hyjnesha në fron“, mori çmimin për skenarin më të mirë.…

Lexo më shumë
Film Kulture 

Filmi nga Kosova “Nëntori i Ftohtë”, ka fituar 4 çmime

Filmi nga Kosova “Nëntori i Ftohtë” ka fituar 4 çmime në 2 festivale të ndryshme që mbahen në Tetove dhe në Pgradec. Shkruan Vizioni.Info Çmimet e fituara nga filmi “Nëntori i Ftohtë” janë: Filmi më i mirë në ballkan, aktori më i mirë të cilin e ka fituar Kushtrim Hoxha, çmimin e publikut, dhe çmimin për arritje në Tiff ODA./Vizioni.Info/

Lexo më shumë
Film Kulture 

Ermal Mamaqi zbulon fitimet marramendëse të filmit “2 Gisht Mjaltë”

Ermal Mamaqi ka premtuar se filmi i tij i fundit “Dy Gisht Mjaltë” do të transmetohet në të gjithë SHBA-në. Në një intervistë për median prestigjioze “CINEUROPA”, moderatori Ermal Mamaqi i cili është aktor dhe producent i filmit ka thënë se së shpejti filmin do e shohim në kinematë e Amerikës.Ermali u shpreh se filmi ka mbledhur më shumë se 1 milion euro dhe se buxheti i tij ishte 300 mijë euro. “Filmi ka mbledhur më shumë se 1 milion euro në kinema dhe në muajin e parë shitëm 250…

Lexo më shumë
Film Lajme 

Game of Thrones/Fansat nënshkruajnë një peticion për të ripërsëritur sezonin e 8

Dimri më në fund ka ardhur për Game of Thrones dhe serinë e tij të fundit po merr do paraqitet për pak ditë duke u mbyllur kështu seriali më i shikuar që ka thyer çdo rekord. Një peticion që u bën thirrje prodhuesve të tij, HBO, të ripërsërisë sezonin tetë është nënshkruar nga më shumë se 500,000 fansa të pakënaqur. Seria më e fundit e librave të George RR Martin të bazuar në shfaqje popullore  është përballur me një breshëri kritike në internet. Shikuesit e zhgënjyer janë zhgënjyer me mënyrën…

Lexo më shumë
Film Kulture 

Shpallen emrat e finalistëve të çmimit “Artistët e së nesërmes” 2018

Stacion – Qendra për Art Bashkëkohor në Prishtinë ka shpallur vendimin e jurisë për finalistët e çmimit “Artistët e së nesërmes” 2018. Fitues të këtij çmimi janë Qëndresë Deda, Altin Krasniqin dhe Dion Zeqiri, transmeton Koha.net komunikatën e kësaj qendre. Ceremonia e shpalljes së fituesve të këtij çmimi do të mbahet më 5 dhjetor 2018 në Klubin e Boksit në Prishtinë, në mbylljen e ekspozitës së finalistëve të “Artistët e së nesërmes” 2018. Juria përbëhej nga Charles Esche, drejtor i Van Abbemuseum, Eindhoven, Erëmirë Krasniqi, studiuese dhe drejtoreshë e Oral…

Lexo më shumë
Film 

Scarlett Johansson Përgjatë viteve (foto)

Scarlett Johansson Përgjatë viteve   Edit Scarlett Johansson Biography Showing all 200 items Jump to: Overview (3)  | Mini Bio (1)  | Spouse (2)  | Trade Mark (4)  | Trivia (113)  |Personal Quotes (73)  | Salary (4) Overview (3) Born November 22, 1984 in New York City, New York, USA Birth Name Scarlett Ingrid Johansson Height 5′ 3″ (1.6 m) Mini Bio (1) Scarlett Johansson was born in New York City. Her mother, Melanie Sloan, is from a Jewish family from the Bronx, and her father, Karsten Johansson, is a Danish-born architect, from Copenhagen. She has a sister, Vanessa Johansson, who is also an actress, a brother, Adrian, a twin brother, Hunter Johansson, born three minutes after her, and…

Lexo më shumë
Film Kulture 

Filmi “Nëntor i ftohtë” i Ismet Sijarinës premierë botërore në San Sebastian

Premiera botërore për filmin artistik të regjisorit Ismet Sijarinës “Nëntor i ftohtë” do të mbahet në edicionin e 66-të të Festivalit ndërkombëtar të filmit të San Sebastianit. Ky është filmi i parë nga Kosova në këtë festival ndërkombëtar, tejet i rëndësishëm dhe i kategorisë A, i cili do të jetë në konkurrencë zyrtar në Seksionin e regjisorëve të rinj. “Ky është një zhvillim i madh për kinematografinë e Kosovës dhe pasqyron një trend të sukseseve në rritje për industrinë e filmit në Kosovë”, thotë drejtori i QKK-së, Arben Zharku. Filmi…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial