Kulture Letërsi 

‘Pyllit brenda vetes’ Poezi e shkruar nga Kaltrina Pacolli, një nga dhjetë poeteshat finaliste të konkursit ‘Poezi për Paqe’

Poezi e shkruar nga Kaltrina Pacolli, një nga dhjetë poeteshat finaliste të konkursit ‘Poezi për Paqe’ organizuar nga KultPlus dhe UNWomen. Kam me ec nëpër pyllin që me kanë paralajmërumos me ecse aty eksistokan bishat!Unë kam me ec bash në terrin e zikur frika ka me qenë shumëfish më e madhee nuk ka me pa një dalje,se nuk po du me e gjetë njëherë daljen,jo – pa e përjetu atë frikë,jo – pa përjetu rrënqethjen e trupit ku gjithçka nuk ka kuptime ka kuptim në te njejtën kohë;Kam me ec…

Lexo më shumë
Kulture Letërsi 

Një libër i rrallë që lajtmotiv ka jetën

Shkruan: Bedri TAHIRI (Esat Vatovci, Pelerinë mëkatesh, Lena, Prishtinë, 2019) Se poezia lirike nuk është thjesht një shfrim ndjenjash momentale, por edhe një perceptim e një shënjues ngjarjesh të caktuara kohore, është vërtetuar që nga lashtësia. Poezia thotë shumë në pak kohë, – shprehet Bukowski. Këtë na e dëshmon edhe më bindshëm poeti vushtrrias, nxënësi im i dikurshëm, që dallohej në aktivitete të lira e në mësime, i zellshmi Esat Vatovci. Emri i tij nuk është i panjohur për lexuesin, por këto ditë doli me librin e tij të parë…

Lexo më shumë
Kulture Letërsi 

Është botuar libri poetik “Pelerinë mëkatesh”, i autorit Esat Vatovci

Këto ditë doli nga shtypi libri poetik “Pelerinë mëkatesh”, i autorit Esat vatovci, botuar nga shtëpia botuese Lena Graphic Design. Libri Pelerinë mëkatesh, vjen si një margaritar i shkëlqyer për lexuesin kureshtar dhe poezitë e tij, bazuar në tematikë e përmbajtje, janë strukturuar në tri cikle: Nëpër kohë të vështira, Thërrime jete dhe Përpara jetës. Thënë të drejtën, në të parë, kjo ndarje nuk paraqet ndonjë skemë të ngurtë klasike, ngase ato përbëjnë thuajse një tërësi organike, me porosi të qarta e me synime të përparuara. Vetë titujt e poezive…

Lexo më shumë
Letërsi 

Aroma e librave ngjan me aromën e shiut, para se të bjerë.

BIBLICHOR Aroma e librave ngjan me aromën e shiut, para se të bjerë. Mban një premtim për diçka të freskët dhe të re. Mban në vete një ndjenjë kurioziteti dhe eksplorimi. Një ndjenjë e çuditshme ngushëllimi, si të kthehesh në shtëpinë e gjyshërve. Aroma e librave të rinjë përçon te lexuesit aromën e mendjes dhe shpirtit që autori derdh nëpër to. SIkurse një dritare e hapur, mban aromë gjithçkaje dhe asgjëje njëkohësisht. Librat e vjetër mbajnë aromën e të panumëruarave shpirta që kanë jetuar. Librat e vjeter mbajnë aromë kujtimesh..

Lexo më shumë
Kulture Lajme Letërsi 

Etlevë Tafa fituese e festivalit të poezisë “Takimet e Poeteshave Shqiptare”

Shkruajnë: Esat Vatovci                     Armend Xani “Ti merr diell dhe hënë prej meje”, e poetes Etlevë Tafa, është poezia fituese e “Takimeve të Poeteshave Shqiptare”, të edicionit të sivjetëm të cilat u mbajtën në Vushtrri për të tridhjeteshtatën herë me radhë, të organizuara nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport në këtë komune. Vendi i dytë i takoi poezisë “Baladë”, të poetes Rozafa Shpuza, kurse vendi i tretë shkoi për poeten Medina Pasoma me poezinë “Takimi me vetveten”. Ndërkaq, cmimi për deputanten këtë vit shkoi për poeten Gresa Berisha. Me…

Lexo më shumë
Letërsi Opinione 

Gjërat e vogla krijojnë gjëra të mëdha

Shkruan Albina Hyseni: Shfrytëzojeni dhe shijojeni secilin moment që ua sjell jeta, nesër ajo mbetet vetëm një kujtim për ju dhe nëse njeriu kupton vlerën e gjërave edhe më të vogla qoftë edhe një kafe e vogël do ju bëj të ndiheni më mirë duke mos mbytur vetën në negativitetet jetësore. Normalisht që një krijesë njerëzore nuk mjaftohet vetëm me ketë, por asnjëher nuk mund të dishë (apo ta kuptosh) vlerën e gjërave më të mëdha pa i kuptuar ato më të thjeshtat pamvarsisht kush jeni apo çfar bëni në…

Lexo më shumë
Kulture Letërsi 

Dymbëdhjetë autorë flasin për kryeveprat e veta

Shkrimtarë si Murakami, Atwood, Roth, Ishiguro dhe të tjerë, flasin për veprat e veta të mëdha. Nga: Emily TemplePërktheu: Rexhep Maloku Disa vepra ua kalojnë autorëve të tyre. I lexojmë, mendojmë e diskutojmë për to në katedra, internet, ndërmjet vete dhe kështu nxjerrim një përfundim të përgjithshëm kulturor se çfarë përfaqësojnë ato vepra. Por sekreti i vogël është se krejt flasim e stisim përfundime. Ka vetëm një autoritet të vërtetë që ka vënë dorën mbi një tekst të caktuar, madje edhe ai person nuk është domosdoshmërisht autoritet (teoricienët e letërsisë…

Lexo më shumë
Kulture Letërsi 

Nxënësit e Akrashticës së Vushtrrisë botojnë libër me poezi

Libri me poezi “Ëndërrime fëmijërore” i nxënësve të Shkollës Fillore dhe të Mesme të Ulët “Hajrullah Shala” në Akrashticë të Komunës së Vushtrrisë është promovuar të enjten në ambientet e kësaj shkolle. Ky libër që tashmë është duart e lexuesve është kontribut i angazhimit të vazhdueshëm të drejtorisë së shkollës, stafit mësimdhënës, Këshillit Drejtues të Shkollës (KDSH) dhe nxënësve, të cilët përmes shkrimeve të tyre shprehën talentin e tyre krijues. “Jam i vetëdijshëm se ky libër ndonëse modest për nga përmbajtja, prapë se prapë është shumë me vlerë pikërisht pasi…

Lexo më shumë
Letërsi 

Thënie për përgjegjësinë

Nuk jemi përgjegjës vetëm për atë që bëjmë, por edhe për atë që nuk bëjmë. Jeta juaj është fryt i veprave të tua. Nuk keni asnjë për të fajësuar, përveç vetes. Liria është vullneti të jetë dikush përgjegjës për veten e tij. Mund të bëni çdo gjë në këtë botë, nëse jeni të përgatitur për t’u përballur me pasojat. Liria do të thotë përgjegjësi. Kjo është arsyeja pse shumë njerëz e kanë frikë.  Shumica e njerëzve nuk duan në të vërtetë lirinë, sepse liria nënkupton marrjen e përgjegjësisë, dhe shumica…

Lexo më shumë
Kulture Letërsi 

Në Vushtrri u përurua libri “(Mos)Përdorimi i shkronjës ë” i studiuesit të gjuhësisë Mentor Hajrizi

Shkruan: Esat Vatovci Në praninë e një numri të madh dashamirës të librit, në Vushtrri është bërë përurimi i veprës shkencore “(Mos)Përdorimi i shkronjës ë”, vështrim drejtshkrimor në portalet në gjuhën shqipe, i studiuesit të gjuhës Mentor Hajrizi. Recensuesi i këtij libri shkencor, professor Bedri Tahiri, theksoi me këtë rast se me botimin e këtij libri, tashmë na është dhuruar një botim i veçantë, me vlera të konsiderueshme shkencore-artistike dhe gjuhësore, që deri tani n aka munguar shumë. “Ky libër i rrallë, që lirishit mund ta quajmë edhe Praktikum i…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial