1. Home
  2. Letërsi

Kategori: Kulture

“Letër engjëllit tim mbrojtës”

“Letër engjëllit tim mbrojtës”

Nga Florim Shatrolli Në librin me poezi “Letër engjëllit tim mbrojtës”, poeti Ragip Sylaj, ka paraqitur një përjetim personal jetësor, një jetë plot gjallëri, plot shpresë, plot dashuri, plot përjetime dhe peripeci, së fundi edhe…

Read More
“Rruga 66”, roman me konflikte dhe dramë të thellë psikologjike

“Rruga 66”, roman me konflikte dhe dramë të thellë psikologjike

Shkruan: Esat Vatovci “Rruga 66” është romani më i ri i shkrimtarit Binak Kelmendi, në të cilin ai paraqet një mënyrë të re të shkrimit dhe të trajtimit të temës, ku përmes personazheve të tij,…

Read More
SHPALLJA E PAVARËSISË SË SHQIPËRISË (SHQIPËRISË SË COPËTUAR), MË 28 NËNTOR 1912

SHPALLJA E PAVARËSISË SË SHQIPËRISË (SHQIPËRISË SË COPËTUAR), MË 28 NËNTOR 1912

Situata e krijuar në Ballkan, posaçërisht në trojet shqiptare, pas fillimi të të ashtuquajturës “Luftë e Parë Ballkanike”, doemos kërkonte që të ndërmerreshin hapa konkret për të dalë nga gjendja e re. Shqiptarët gjendeshin në…

Read More
NUMËRIM PRAPTHI

NUMËRIM PRAPTHI

Nandori magjik nisë numërimin nën ethe Dhe tretet në pyetjet pa përgjigjje Tuj shkaktue zjarrmi në mue deri në arrest kardiak Akrepat e orës diellore tunden furishëm Këmbanat e kishës janë të zymta Nuk frymon…

Read More
“Të udhëtojmë nëpër botë”, emision me vlera dhe edukativ

“Të udhëtojmë nëpër botë”, emision me vlera dhe edukativ

Që një muaj në RTK 1 ka filluar të trasmetohet emisioni për fëmijë ” Të udhëtojmë nëpër botë” . Një emision edukativ e arsimorë për fëmijë. Portali vizioni .info ka biseduar me regjisorin dhe skenaristin…

Read More
MAShT-i dhe OJQ “Toka” nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

MAShT-i dhe OJQ “Toka” nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi, së bashku me drejtoreshën ekzekutive të OJQ “Toka”, Jehona Gjurgjeala, kanë nënshkruar një memorandum mirëkuptimi, i cili ka për qëllim të krijojë marrëdhënie zyrtare të bashkëpunimit për t’i avancuar fushat…

Read More
Punonjësit e institucioneve të kulturës dhe të trashëgimisë marrin pagat me rritje

Punonjësit e institucioneve të kulturës dhe të trashëgimisë marrin pagat me rritje

Nga dita e enjte edhe zyrtarisht krijuesit dhe performuesit e kulturës si dhe punonjësit profesional të trashëgimisë kulturore do të gradohen dhe do të marrin pagat e tyre me rritje, siç edhe pati premtuar javë…

Read More
Fjale te urta

Fjale te urta

Fjale te urta 1. Njeri, njihe veten tënde. (Sokrati) 2. Njeriu është masa e të gjitha gjërave. (Protagora) 3. Njeriu i pamësuar, është si druri i papunuar. (Proverb Shqiptar) 4. Kohë të dalldisura janë këto.…

Read More
Leonora EM vlerësohet për punimet e saj në ekspozitën “Kunst im Tal”

Leonora EM vlerësohet për punimet e saj në ekspozitën “Kunst im Tal”

“Për këtë ndihem shumë e lumtur dhe kjo për mua është një vullnet i dyfishtë që të vazhdoj tutje!”, ka shkruar ajo në rrjetet sociale E njohur me emrin artistik në fotografi si “Leonora EM”…

Read More
“Bisbee ‘17” rikthen deportimin e para një shekulli

“Bisbee ‘17” rikthen deportimin e para një shekulli

Gjatë verës së vitit 1917, një grup punëtorësh në minierat e bakrit në Bisbee të Arizonës, ishin ngritur nga shtrati i tyre nga sherifi lokal dhe shoqëruesit e tij, që rrethuan 1.300 grevistë që marshonin…

Read More