1. Home
  2. Letërsi

Kategori: Kulture

Tërë entuziazem përqafova teleskopin tim Unë çika më e buzëqeshur e grupit

Tërë entuziazem përqafova teleskopin tim Unë çika më e buzëqeshur e grupit

PARAJSA E MOHUME Morrëm teleskopat tanë Dhe shkuam në horizont Për të përcjellë atë fenomen Që do të shihej atë natë nga qielli blu Si në zakon lajme të rreme në portalet tona Frikën në…

Read More
“Nëntor i ftohtë” thyen akullin në Spanjë

“Nëntor i ftohtë” thyen akullin në Spanjë

Spanja refuzon ta njohë Kosovën shtet, por audienca spanjolle u ngrit në këmbë dhe për disa minuta nuk pushoi së duartrokituri një rrëfim kosovar. “Nëntor i ftohtë” e çoi në San Sebastian një copëz historie…

Read More
Shpallen emrat e finalistëve të çmimit “Artistët e së nesërmes” 2018

Shpallen emrat e finalistëve të çmimit “Artistët e së nesërmes” 2018

Stacion – Qendra për Art Bashkëkohor në Prishtinë ka shpallur vendimin e jurisë për finalistët e çmimit “Artistët e së nesërmes” 2018. Fitues të këtij çmimi janë Qëndresë Deda, Altin Krasniqin dhe Dion Zeqiri, transmeton…

Read More
Vizatimi më i vjetër nga njeriu zbulohet në shpellën e Afrikës së Jugut

Vizatimi më i vjetër nga njeriu zbulohet në shpellën e Afrikës së Jugut

Nëntë vija të kuqe në një copë guri të gjetur në një shpellë në Afrikën e Jugut mund të jenë vizatimi më i hershëm i njohur deri më tani, i realizuar nga homosapienët. Kësisoj kanë…

Read More
RRËFIMI PËR UNIN TIM IMAGJINAR

RRËFIMI PËR UNIN TIM IMAGJINAR

Blerina Terbunja; RRËFIMI PËR UNIN TIM IMAGJINAR U takuam në zebër. Takimi ynë, thënë sinqerisht, nuk ishte i rastësishëm, ashtu si ngjanë me takimet e tilla. Ai po i mbante disa libra në dorë, dhe…

Read More
Ja çfarë kristale ka Kosova (video)

Ja çfarë kristale ka Kosova (video)

Në Stan Tërg të Mitrovicës gjendet Muzeu i Kristaleve dhe Mineraleve. I themeluar në vitin 1964 nga një grup minatorësh entuziastë, ky muze u pasurua vit pas viti me eksponate të reja duke numëruar tashmë…

Read More
Leonora ndjek ëndrrën e saj për fotografinë artistike në Zvicër

Leonora ndjek ëndrrën e saj për fotografinë artistike në Zvicër

E njohur me emrin artistik në fotografi si “Leonora EM” Leonora Elshani-Murati po bën emër në qarqet artistike zvicerane me fotografitë e saj. Fotografitë e saj mund t’i shihni në ekpozitën e hapur në Embrach…

Read More
Thënie nga Winston Churchill

Thënie nga Winston Churchill

“Është thënë se demokracia është forma më e keqe e qeverisjes, përveç gjithë të tjerave që janë provuar.” “Një komb që i vë taksë vetes për prosperitetin është si një njeri brenda në kovë, që…

Read More
Regjisori në hap për zbulimin e së panjohurës

Regjisori në hap për zbulimin e së panjohurës

Në biografi, regjisori i lindur me 1990 në Mitrovicë, që është qyteti më i përfolur kohëve të fundit, kur politika bën pazare për të, shkruan se kur ishte i vogël shtëpia iu dogj. Ishte veç…

Read More
Komedia “ ZI E MË ZI” e zbardhi Teatrin e qytetit në Vushtrri

Komedia “ ZI E MË ZI” e zbardhi Teatrin e qytetit në Vushtrri

Shkruan: Esat Vatovci Duke e parë se Qendra e Kulturës në Vushtrri e më konkretishtë salla e Teatrit ishte jashtë funksionit për shkak të ndërtimit Teatri i qytetit duhej tw realizonte shfaqje u desht një…

Read More