Lajme Vend 

Një person bie nga Pallati i Rinisë derisa po shikonte ndeshjen Kosovë-Angli

Një person është rrëzuar nga një lartësi në Pallatin e Rinisë, derisa po shikonte ndeshjen Kosovë-Angli. Një person ka rënë në tokë, derisa po e shikonte ndeshjen Kosovë-Angli nga hapësirat e objektit të Pallatit të Rinisë. Në një foto të siguruar nga Ekonomia Online, shihet se në vendin e ngjarjes kanë arritur policia dhe emergjenca. Deri tani nuk dihen detaje të reja rreth këtij rasti.

Lexo më shumë
Lajme 

Ish-ambasadorja ndjehej e kërcënuar nga Trump

Ish-ambasadorja amerikane në Ukrainë, Marie Yovanovitch dha dëshminë e saj para Dhomës së Përfaqësuesve. Ajo tha, se është ndjerë e kërcënuar nga presidenti Trump. Gjatë dëshmisë Trump e sulmoi atë në twitter. Në aferën e Ukrainës u shpreh edhe ish-ambasadorja amerikane në Ukrainë, Marie Yovanovitch para Dhomës së Përfaqësuesve të premten. Gjatë seancës dëgjimore publike, Trump e sulmoi atë në twitter. Kudo, ku Marie Yovanovitch ka qenë, gjendja është bërë më keq, shkroi Trump. Yovanovitch u pyet gjatë seancës për këtë tweet. „Kjo është frikësuese”, tha ajo. Kryetari i komisionit…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Konjufca: Gjasat që të mos bëhet koalicioni VV-LDK janë më të vogla se 10 për qind

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka folur për bisedimet mes partisë së tij dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, për arritjen e një marrëveshjeje për qeverisjen e vendit. Ai ka thënë se edhe një apo dy takime kanë mbetur mes grupeve punuese nga të dy partitë, pasi 90 për qind e programit është përafruar dhe çështjet që s’i kemi zgjedhur do të takohen krerët e partive për t’u pajtuar. Ai ka paralajmëruar se në ditët në vazhdim do të vendoset edhe për postet ministrore, teksa ka theksuar se posti i…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Daka: Jemi lodhë nga përsëritja e rinumërimit

Shefja e KQZ-së, Valdete Daka thotës se subjektet politike duhet t’i respektojnë rregullat e QNR-së. Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka ka ftuar përfaqësuesit e subjekteve politike dhe vëzhguesit e tyre të tregojnë kujdesin maksimal për integritetin e procesit që po zhvillohet në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve, duke iu përmbajtur rregullave dhe procedurave të kësaj qendre, të ruajnë qetësinë e t’i shërbejnë procesit demokratik. “Subjektet politike duhet t’i respektojnë rregullat e QNR-së. Jemi lodhë nga përsëritja e rinumërimit. Si duket në dhjetor do të certifikohen rezultatet”, ka…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Zeka: Thaçi mund ta shpallë LDK’në mandatar nëse Kurti nuk i bën votat

Kryetari i Partisë Euroatlantike të Kosovës, Milaim Zeka, i ftuar në emisionin DPT te Fidani në T7, ka thënë se nëse kandidati për kryeministër, Albin Kurti, nuk mund t’i bëjë votat e duhura në Kuvend për të formuar qeverinë, atëherë presidenti Hashim Thaçi, mund ta shpallë mandatar LDK’në për të formuar qeverinë. “Shpalosja e kartës nga Isa Mustafa për të kandiduar për president shteti, indirekt do ta prishë pazarin e koalicionit VV-LDK”, ka thënë Zeka. Sipas Zekës, kjo po ndodh me qëllim që Kurti të mos mund t’i bëjë numrat,…

Lexo më shumë
Lajme 

Moti në Kosovë gjatë pesë ditëve të ardhshme

Në fundjavë mbetet mot i butë, kryesisht me vranësira dhe intervale me diell. Të hënën në mëngjes priten reshje të dobëta shiu Rrymat e ngrohta ajrore nga Mesdheu do të vazhdojnë të sjellin mot të butë mbi vendin tonë edhe gjatë ditëve të fundjavës, bën të ditur Prishtina Weather. “Ndërkohë në Mesdheun perëndimor po depërton një ciklon nga Afrika veriore, që pritet të sjellë vranësira të ndryshueshme në ditët e fundjavës, e mëngjesin e ditës së hënë me kalimin e sistemit frontal të këtij cikloni priten reshje të dobëta shiu”,…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

​Shala akuzon LVV-në: Nuk është lënë gurë pa lëvizur, deri edhe me kërcënim të gjyqtarëve

Endrit Shala i Nismës Socialdemokrate, ka vazhduar me akuza ndaj Lëvizjes Vetëvendosje. “E vërteta është krejt ndryshe nga ajo që thotë Konjufca i VV-së. Në fakt nuk është lënë gurë pa lëvizur, deri edhe me kërcënim të gjyqtarëve që mandatet që populli ia dha NISMA-së t’ia mundësojnë VV-së t’i grabisë!”, ka shkruar Shala në Facebook. Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka thënë se Nisma Socialdemokrate është mobilizuar me gjithë sistemin vetëm që të arrijë kalimin e pragut. “Në momentin kur këta e kanë kuptuar që Nisma bie, këta janë…

Lexo më shumë
Lajme 

Pasojat e zvarritjes së formimit të qeverisë së re

Kanë kaluar më shumë se një muaj që nga mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare dhe procesi ende nuk është përmbyllur. Më shumë se gjysma e vendvotimeve janë duke u rinumëruar, një proces ky që do të zgjasë me javë dhe rrjedhimisht do të zvarrisë edhe procesin e formimit të qeverisë së re. Njohës të çështjeve politike në Kosovë në vazhdimësi kanë tërhequr vërejtjen për zvarritje të procesit të certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve të gjashtë tetorit, duke nënvizuar se një zvarritje e tillë mund të sjellë boshllëk institucional në…

Lexo më shumë
Lajme 

“Vdekja e Zezë”, rikthehet sëmundja që shfarosi 50 milionë persona

“Vdekja e Zezë” është rikthyer. Dy persona në Kinë po trajtohen në Pekin për llojin më të rrezikshëm dhe vdekjeprurës të murtajës, ajo pulmonare. Dy personat vijnë nga provinca kineze e Mongolisë, ndërkohë që nga shteti i Mongolisë erdhi në maj rasti i një çifti i vdekur për ngrënien e mishit të një marmote, një brejtësi që popullon fushat e mëdha të atij vendi. Autoritetet mjekësore kinez epo marrin masat më të rrepta që personat e infektuar të izolohen dhe që sëmundja mos të shpërndahet. Murtaja transmetohet tek njeriu pikërisht…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Limaj: Ankesa e Rashiqit, pjesë e pazareve me Albin Kurtin

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka thënë se ankesa e kreut të koalicionit ‘Sloboda’, Nenad Rashiq, ishte pjesë e pazareve me kandidatin për kryeministër, Albin Kurtin. “Ankesa e Rashiqit ishte pjesë e pazareve me Albin Kurtin”, ka thënë Limaj. Limaj tha se Lëvizja Vetëvendosje u mundua që t’i grabisin Nismës tre deputetë. Sipas tij, ankesë formale bënë tre deputetët, por në fakt sipas tij, këtë e bëri Lëvizja Vetëvendosje. “Subjekti politik, Vetëvendosje është ankuar përmes tre kandidatëve për deputet”, tha Limaj. Ai thotë se u befasua me Lëvizjen Vetëvendosje,…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial