Bota Lajme 

Fillon gjyqi kundër Trumpit

100 ligjvënës të Senatit amerikan u betuan të enjten si juristë të procesit për shkarkimin e presidentit amerikan Donald Trump, duke i dhënë nismë zyrtarisht gjyqit të tretë të këtij lloji në historinë amerikane. Demokrati Adam Schiff, i cili drejton ekipin e 7 anëtarëve të Dhomës së Përfaqësuesve, që do të kenë rolin e prokurorëve, u shfaq në sallën e Senatit për të lexuar dy akuzat e miratuara kundër Trumpit në muajin dhjetor, për abuzim të pushtetit dhe pengim të drejtësisë. “Donald Trumpi ka abuzuar me postin e presidentit, duke…

Lexo më shumë
Bota Lajme 

Vazhdojnë negociatat midis talibanëve dhe përfaqësuesit të SHBA-së

Në Katar është mbajtur dita e dytë e bisedimeve, midis grupit militant taliban dhe një ekipi negociues amerikan të udhëhequr nga Zalmay Khalilzad. “Bisedimet do të vazhdojnë për disa ditë dhe ne do të ndajmë informacione në intervale të ndryshme”, tha zëdhënësi i talibanëve, Suhail Shaheen, në një postim në Twitter, më 17 janar. Shaheen shtoi se bisedimet ishin “të dobishme” dhe se palët po diskutojnë nënshkrimin e një marrëveshjeje. Ai nuk bëri të ditura më shumë detaje. Ende nuk ka asnjë koment nga zyrtarët amerikanë, por agjencia Reuters citoi…

Lexo më shumë
Bota Lajme 

JEP DORËHEQJE KRYEMINISTRI I UKRAINËS

Kryeministri ukrainas Oleksiy Honcharuk, sot njoftoi se ka dhënë dorëheqje. Honcharuk theksoi se ai kishte ardhur në këtë post për të realizuar programin e presidentit pasi ai është “një model i hapjes dhe i mirësjelljes”. “Sidoqoftë, për të hequr çdo dyshim në lidhje me respektin dhe besimin tonë tek presidenti, unë shkrova një letër dorëheqjeje dhe ia paraqita presidentit i cili mund ta paraqesë atë në parlament”, ka shkruar ai në Facebook. Kryeministri përmendi edhe regjistrimet audio të publikuara së fundmi, transmeton topchannel. Ditët e fundit, të gjithë ju keni…

Lexo më shumë
Bota Lajme 

HARVARDI ZGJEDH KURANIN SI LIBRIN MË TË MIRË PËR DREJTËSI, CITON KËTË AJET

Fakulteti Juridik i Harvardit është një ndër institucionet më të respektuara të SHBA-së. Ai mban bibliotekën më të madhe të drejtësisë në botë. Barack Obama kishte studiuar këtu për tri vite dhe në vitin 1991 ai u diplomua në Doktoratën e tij me një vlerësim te përgjithshëm magna cun laude. Përveç kësaj, politikanë të tjerë me ndikim, gazetarë, autorë, sipërmarrës dhe atletë e stolisin listën e të diplomuarve të këtij fakulteti akademik të Universitetit të Harvardit. Kohët e fundit Biblioteka e Fakultetit të Drejtësisë në Harvard, ka emëruar shprehjet më…

Lexo më shumë
Bota Lajme 

Hetuesit kanadezë vizitojnë vendin ku u rrëzua aeroplani në Teheran

Kanadaja thotë se hetuesit e saj e kanë vizituar vendin e rrëzimit të aeroplanit ukrainas afër Teheranit. Në mesin e 176 pasagjerëve të vdekur në incident, ishin edhe 57 shtetas të Kanadasë. Ministri kanadez i Transportit, Marc Garneau, më 15 janar, tha se hetuesve të vendit nuk u është lejuar akoma çasja në regjistruesit e fluturimeve. Aeroplani Boeing 737-800 i Ukrainës u qëllua nga të paktën një raketë iraniane, menjëherë pas ngritjes nga aeroporti i Teheranit më 8 janar. Irani ka lëshuar viza për një ekip zyrtarësh kanadezë, përfshirë dy…

Lexo më shumë
Bota Lajme 

SKANDAL NË USHTRINË SUEDEZE: OFICERI I RREMË SHËRBEU EDHE NË KOSOVË

Një ushtarak suedezi, identiteti i të cilit nuk është zbuluar, gënjeu rreth shkollimit të tij ushtarak, ai asnjëherë nuk e  ndoqi. Ai e falsifikoi diplomën duke e përdorur firmën e një gjenerali joekzistent. “Sigurisht, nuk është mirë që të ndodh kjo. Ne duhet të dërgojmë oficerët e duhur në këto pozita dhe të sigurohemi që kemi njohuritë e duhura të personelit”, tha një hetues ushtarak. Oficeri i rremë kishte shërbyer si kapiten në Kosovë dhe pastaj si një gjeneral në Afganistan, i cili u akuzua për sigurinë e informacionit. Për…

Lexo më shumë
Bota Lajme 

E pazakontë: Fëmija lind “me bisht”, publikohen fotografitë

Një fenomen i çuditshëm ka ndodhur në botë! Një fëmijë identiteti i të cilit dhe familjes së tij nuk janë bërë të ditur ka lindur me bisht. Ky është një fenomen jashtëzakonisht i rrallë, përfshirë këtu edhe gjatësinë e “bishtit” që arrinë mbi 12 centimetra. Më poshtë mund t’i shihni fotografitë para dhe pas amputimit të këtij zgjatimi në trupin e fëmijës.

Lexo më shumë
Bota Lajme 

Trumpi sulmon kompaninë “Apple”: Nuk po i zhbllokoni telefonat e vrasësve

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, e ka sulmuar me fjalë gjigantin amerikan të teknologjisë, Apple, duke thënë se kjo kompani po refuzon t’i zhbllokojë telefonat e vrasësve, shitësve të drogës dhe kriminelëve të dhunshëm. Të hënën, prokurori i përgjithshëm amerikan, William Barr, e akuzoi këtë kompani për mungesë të bashkëpunimit në lidhje me një rast të sulmit me armë, i cili është duke u trajtuar si vepër terroriste. Kjo është përplasja më e re në vargun e mosmarrëveshjeve mes Shtëpisë së Bardhë dhe gjigantit teknologjik në lidhje me…

Lexo më shumë
Bota Lajme 

Dalin detaje të reja, me kaq raketa u godit avioni ukrainas

Avioni ukrainas që u godit gabimisht nga forcat iraniane, sapo u ngrit nga toka në Teheran, duke shkaktuar vdekjen e 176 vetëve në bord u godit jo nga një, por dy raketa. Kjo dëshmohet nga pamjet ekskluzive të verifikuara nga grupi hetimor dhe të siguruara nga New York Times. Pamjet u postuan në rrjetet sociale nga Babak Taghvaee, gazetar, ekspert ushtarak dhe korrespodent i lajmeve të BBC. Të dy raketat tokë-ajër u lëshuan në një distancë prej pak më shumë se 20 sekondave nga njëra-tjetra. Pamjet e kamerave të sigurisë…

Lexo më shumë
Bota 

Dhoma e Përfaqësuesve nesër dërgon aktakuzën kundër Trumpit në Senat

Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit amerikan do të votojë nesër për dërgimin e akuzave në Senat për tërheqjen e presidentit Donald Trump, thanë disa ligjvënës demokratë për AP. Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi thirri një takim sot në Uashington, duke i dhënë fund bllokadës së aktakuzave gati një muaj pasi Kongresi votoi tërheqjen e Trump me akuzën e abuzimit të pushtetit dhe pengimit të Kongresit. Pelosi sugjeroi që Dhoma e Përfaqësuesve të votojë nesër për dërgimin e aktakuzës dhe emërimin e një demokrati në këtë rast, raporton AP.…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial