1. Home
  2. Bota

Kategori: Bota

Australia pezullon traktatin e ekstradimit të Hong Kong-ut

Australia pezullon traktatin e ekstradimit të Hong Kong-ut

Australia ka pezulluar traktatin e saj të ekstradimit me Hong Kong-un në përgjigje të frikës për një ligj të ri të sigurisë kombëtare të vendosur nga Kina. Kryeministri Scott Morrison tha se ligji i ri…

Read More
Shënohen vetëm nëntë raste të reja me Covid-19 në Kinë

Shënohen vetëm nëntë raste të reja me Covid-19 në Kinë

Kina ka regjistruar nëntë raste të reja të koronavirusit të mërkurën, tha Komisioni Kombëtar i Shëndetit në vend, shkruan CNN. Kjo është dita e nëntë radhazi, në të cilën Kina regjistroi vetëm një numër një…

Read More
Gjenden rreth 180 trupa në varre masive në Burkina Faso të Afrikës perëndimore

Gjenden rreth 180 trupa në varre masive në Burkina Faso të Afrikës perëndimore

Të paktën 180 trupa janë gjetur në varre masive në Burkina Faso veriore, ku ushtarët po luftojnë xhihadistët, thotë një raport i organizatës jo-qeveritare ndërkombëtare, Human Rights Watch (HRW). “Provat e disponueshme sugjerojnë që forcat…

Read More
Provinca e parë Kamboxhiane ndalon shitjen dhe konsumin e mishit të qenve

Provinca e parë Kamboxhiane ndalon shitjen dhe konsumin e mishit të qenve

Një provincë në Kamboxhi është bërë e para në vend që ndalon shitjen dhe konsumin e mishit të qenve. Siem Reap njihet më së shumti si shtëpia e kompleksit të tempullit Angkor Wat, por një…

Read More
OKB: SHBA shkeli ligjin ndërkombëtar duke vrarë gjeneralin iranian Qassem Soleimani

OKB: SHBA shkeli ligjin ndërkombëtar duke vrarë gjeneralin iranian Qassem Soleimani

Një hetuese e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut tha se sulmi me dron nga Shtetet e Bashkuara që kishte në shënjestër gjeneralin e lartë iranian ishte shkelje e ligjit ndërkombëtar…

Read More
Së paku 180 trupa gjenden në varreza masive në Burkina Faso

Së paku 180 trupa gjenden në varreza masive në Burkina Faso

Të paktën 180 trupa janë gjetur në varreza të përbashkëta në Djibo, qytezë në veri të Burkina Fasos, bëri të ditur organizata për mbrojtjen e të drejtave të njeriut “Human Rights Watch”. Kjo organizatë tha…

Read More
E tmerrshme: Rusia dhe Kina bllokojnë me veto në OKB ndihmat humanitare për Sirinë

E tmerrshme: Rusia dhe Kina bllokojnë me veto në OKB ndihmat humanitare për Sirinë

Rusia dhe Kina, dy nga pesë anëtaret e përhershme të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, e kanë përdorur të drejtën e vetos ndaj zgjatjes së miratimit të ndihmave humanitare të Turqisë për Sirinë…

Read More
OKB: Në Idlib të Sirisë kanë ndodhur krime lufte

OKB: Në Idlib të Sirisë kanë ndodhur krime lufte

Sipas një hetimi të Kombeve të Bashkuara, gjatë luftës në Idlib të Sirisë janë kryer krime të luftës dhe krime të mundshme kundër njerëzimit. Komisioni i Pavarur Ndërkombëtar mbi Sirinë tha se krimet kanë ndodhur…

Read More
Italia ndjen mungesën e turistëve amerikanë

Italia ndjen mungesën e turistëve amerikanë

Turizmi është kthyer në Itali – një vend i cili vetëm disa muaj më parë ishte epiqendra e shpërthimit të koronavirusit në Evropë. Rreth 35 mijë njerëz humbën jetën si rezultat i pandemisë. Kufijtë e…

Read More
Mbi 200 mijë të infektuar me coronavirus në Afrikën e Jugut

Mbi 200 mijë të infektuar me coronavirus në Afrikën e Jugut

Më shumë se 200.000 njerëz janë infektuar me COVID-19 në Afrikën e Jugut, dhe katër provincat më të prekura mund të karantinohen përsëri, njoftoi sot ministri i Shëndetësisë Zweli Mkhize. Afrika Jugore po regjistron mijëra…

Read More