1. Home
  2. Bota

Kategori: Bota

Johnson kushtëzon BE-ne për marrëveshje deri në shtator

Johnson kushtëzon BE-ne për marrëveshje deri në shtator

Kryeministri Boris Johnson, u tha udhëheqësve të BE-së se duhet të bëjnë një marrëvedhje deri në shtator Z.Johnson paralajmëroi se çdo vonesë nuk do ta bindë më Mbretërinë e Bashkuar të zgjasë periudhën e tranzicionit.…

Read More
Kryetarja e Atlanta-s: Trumpi le të mos flasë, po i ushqen tensionet racore

Kryetarja e Atlanta-s: Trumpi le të mos flasë, po i ushqen tensionet racore

Kryetarja e Atlantas në Shtetet e Bashkuara, Keisha Lance Bottoms, ka thënë se presidenti Donald Trump duhet të ndalojë së foluri, sepse vetëm po e përkeqëson situatën. “Ai thjesht duhet të ndalet së foluri. Ai…

Read More
Vëllai i George Floyd ka folur në telefon me presidentin Trump, thotë se “nuk më dha mundësi të flisja”

Vëllai i George Floyd ka folur në telefon me presidentin Trump, thotë se “nuk më dha mundësi të flisja”

Philonise Floyd është vëllai i burrit me ngjyrë George Floyd, që u mbyt ditë më parë nga një polic në Shtetet e Bashkuara, ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin Donald Trump. Mirëpo, gjatë paraqitjes…

Read More
Qindra të arrestuar në Shtetet e Bashkuara, derisa protestat kundër vdekjes së njeriut me ngjyrë George Floyd kanë hyrë në ditën e pestë

Qindra të arrestuar në Shtetet e Bashkuara, derisa protestat kundër vdekjes së njeriut me ngjyrë George Floyd kanë hyrë në ditën e pestë

Protestat e dhunshme që po zhvillohen prej pesë ditësh në Shtetet e Bashkuara, kanë bërë që të arrestohen qindra protestues. Gjithçka filloi pasi burri me ngjyrë George Floyd, është mbytur mizorisht nga një polici që…

Read More
Gjashtë të vrarë nga shpërthimi i një bombe në Somali

Gjashtë të vrarë nga shpërthimi i një bombe në Somali

Së paku gjashtë persona janë vrarë të dielën, kur një minibus ra në një bombë të montuar në rrugë afër kryeqytetit somalez, Mogadishu, thanë dëshmitarët dhe policia. Me këtë automjet ishin duke udhëtuar disa persona,…

Read More
Deshi t’i sulmonte me shpatë, protestuesit e bëjnë llom pronarin e një dyqani në ShBA

Deshi t’i sulmonte me shpatë, protestuesit e bëjnë llom pronarin e një dyqani në ShBA

Një grup i protestuesve të dhunshëm e kanë sulmuar me gurë dhe me shqelma pronarin e një dyqani, i cili raportohet se po mundohej ta mbronte pronën e tij me një shpatë. Policia tha se…

Read More
Rihapen xhamitë në Arabinë Saudite

Rihapen xhamitë në Arabinë Saudite

Arabia Saudite ka rihapur xhamitë të dielën për herë të parë pas më shumë se dy muajsh të masave kufizuese si pasojë e koronavirusit. Besimtarët u nisën drejt xhamive me respektimin e masave të distancës…

Read More
Sipas Programit Botëror të Ushqimit, pandemia i ka goditur më së rëndi ekonomitë e varfra

Sipas Programit Botëror të Ushqimit, pandemia i ka goditur më së rëndi ekonomitë e varfra

Derisa mbarë bota po vazhdon të përballet me shpërthimin e coronavirusit, miliona njerëz në vendet më të varfra janë bërë më të prekshëm nga rënia ekonomike dhe pasiguria ushqimore, paralajmërojnë ekspertët e Kombeve të Bashkuara.…

Read More
Nënës palestineze ia vranë djalin e paarmatosur me autizëm, ministri Izraelit mjaftohet me kërkim-falje

Nënës palestineze ia vranë djalin e paarmatosur me autizëm, ministri Izraelit mjaftohet me kërkim-falje

Ministri i brendshën izraelit, Benny Gantz, ka kërkuar falje për vrasjen e një palestinezi 32-vjeçar të shtunën. Ai vuante nga autizmi dhe nuk ishte i armatosur në momentin e vrasjes. Vrasja e palestinezit Iyad Halak…

Read More
Zemërim dhe mërzi në SHBA – protestuesit kërkojnë drejtësi për vdekjen e Floyd

Zemërim dhe mërzi në SHBA – protestuesit kërkojnë drejtësi për vdekjen e Floyd

Vdekja e afrikano-amerikanit George Floyd në duart e autoriteteve të hënën, ka shkaktuar tensione të mëdha në Shtetet e Bashkuara. Protestat janë zgjeruar në shumë qytete të SHBA-së, përfshirë Nju Jorkun dhe Los Angelosin, ku…

Read More