1. Home
  2. Bota

Kategori: Bota

Lumenjtë në Evropë rrezikojnë të zhduken nga hidrocentralet

Lumenjtë në Evropë rrezikojnë të zhduken nga hidrocentralet

Lumenjtë e fundit me rrjedhje të natyrshme, mund të shkatërrohen tërësisht nëse ndërtohen gjeneratat e reja të digave hidroelektrike. Ekspertët kanë paralajmëruar se më shumë se 28 për qind e hidrocentraleve planifikohet të ndërtohen në…

Read More
Aksident mes helikopterëve, vdesin 13 ushtarë francezë

Aksident mes helikopterëve, vdesin 13 ushtarë francezë

Trembëdhjetë ushtarë të Francës kanë vdekur në një aksident mes dy helikopterëve në kohën kur ata ishin angazhuar për t’i luftuar militantët në Mali të Afrikës. Kjo është humbja më e madhe e jetëve në…

Read More
Shkon në 36 numri i viktimave të rrëshqitjes së dheut në Kenia

Shkon në 36 numri i viktimave të rrëshqitjes së dheut në Kenia

Së paku 36 persona kanë vdekur nga rrëshqitjet e dheut që u shkaktuan nga reshjet e mëdha të shiut në rajonin West Pojot të Kenias. Mijëra banorë janë detyruar të zhvendosen dhe disa fshatra janë…

Read More
“Çnjohja nga Nauru”, MPJ-ja thotë se Serbia paguan ryshfet për deklarata të tilla

“Çnjohja nga Nauru”, MPJ-ja thotë se Serbia paguan ryshfet për deklarata të tilla

Ministria e Punëve të Jashtme kanë reaguar pas lajmit në mediat serbe, ku shkruhet Republika e Naurus ka tërhequr njohjen e pavarësisë së Kosovës, shkruan Gazeta Express. Këshilltari i Ministrit në detyrë të MPJ-së, Jetlir…

Read More
Viti 2019, më vdekjeprurësi për emigrantët në kontinentin e Amerikës

Viti 2019, më vdekjeprurësi për emigrantët në kontinentin e Amerikës

Agjensia e OKB-së për emigracionin thotë se 2019-ta mund të jetë viti më vdekjeprurës për emigrantët në kontinentin e Amerikës, që kur kjo agjensi filloi të përpilonte këto statistika gjashtë vite më parë. Agjensia Ndërkombëtare…

Read More
Thaçi në Paris takon Ministrin e Jashtëm të Kroacisë, Gordan Grlic-Radman

Thaçi në Paris takon Ministrin e Jashtëm të Kroacisë, Gordan Grlic-Radman

Presidenti i vendit Hashim Thaçi ka takuar në Paris edhe Ministrin e Jashtëm të Kroacisë, Gordan Grlic-Radman. Përmes facebook ai ka thënë se janë pajtuar se Kosova dhe Kroacia kanë partneritet strategjik. ”Në kuadër të…

Read More
Dialog në Bruksel apo konferencë ndërkombëtare?

Dialog në Bruksel apo konferencë ndërkombëtare?

Thirrjet e zyrtarëve të Bashkimit Evropian dhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës që Kosova dhe Serbia t’i kthehen dialogut për arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht obliguese, tashmë ua kanë bërë të qartë…

Read More
Lideri suprem i Iranit përjashton bisedimet me ShBA-në

Lideri suprem i Iranit përjashton bisedimet me ShBA-në

Lideri supreme i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, tha se Tehrani do t’i qëndrojë besnik pozicionit për të mos zhvilluar bisedime me Shtetet e Bashkuara. Ai i bëri këto komente të dielën në televizionin shtetëror, një…

Read More
Ajri i ndotur paralizon Nju-Delhin, shpërndahen miliona maska

Ajri i ndotur paralizon Nju-Delhin, shpërndahen miliona maska

Pesë milionë maska u shpërndanë në shkollat e kryeqytetit të Indisë, Nju Delhi, pasi ajri i ndotur i detyroi autoritetet të shpallin emergjencë shëndetësore publike. Një panel, i mandatuar nga Gjykata Supreme, vendosi disa kufizime…

Read More
​SHBA përgëzon Shqipërinë: Forcoi sigurinë kufitare, dëboi ambasadorin iranian

​SHBA përgëzon Shqipërinë: Forcoi sigurinë kufitare, dëboi ambasadorin iranian

SHBA përgëzoi Shqipërinë për përpjekjet e shtuara në forcimin e sigurisë kufitare, ndalimin e suksesshëm të terroristëve të njohur apo të dyshuar, si dhe për hapat drejt përmbushjes së plotë të rezolutës 2396 të Këshillit…

Read More
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial