Bota 

Pasi qëndroi me orë të tëra, ekipet e zjarrfikësve arritën ta bindin burrin të zbret nga Kulla e Ajfellit (Video)

kipet e zjarrfikësve kanë arritur ta bindin një burrë të zbret nga kulla e Ajfellit në Paris, pasi që ishte ngjitur pothuajse në maje të saj. Ai kishte qëndruar më orë të tëra në 270 metra lartësi. Rreth 2,500 vizitorë të kësaj kulle janë evakuuar, pasi autoritetet e sigurisë panë një burrë duke u ngjitur lart, transmeton Telegrafi. Ekipet emergjente menjëherë janë alarmuar duke u munduar t’i afrohen dhe ta bindin që të dorëzohet. E menaxhmenti i kullës, ka njoftuar se “zjarrfikësit kanë arritur ta bindin që të zbret”. Deri…

Lexo më shumë
Bota 

Putin kërkon rikthimin e marrëdhënieve të plota me SHBA-në

Presidenti rus, Vladimir Putin, deklaroi sot pasi takoi shefin amerikan të diplomacisë, Mike Pompeo se kërkon të rivendosë marrëdhënie të plota me SHBA-në pavarësisht mosmarrëveshjeve të shumta mes dy fuqive rivalë.> “Kam përshtypjen që presidenti amerikan është pro një rifillimi të kontakteve mes Rusisë dhe SHBA-së. Nga ana jonë, kemi thënë shpesh herë se duam të rivendosim marrëdhënie të plota”, deklaroi Putin në fillim të takimit të tij me Pompeon në Soçi. “Me shumë mundësi vizita juaj në Rusi bëhet në përfitim të marrëdhënieve mes Rusisë dhe SHBA-së dhe kontribuon…

Lexo më shumë
Bota 

12 të lënduar nga aksidenti mes trenit dhe kamionit

Në Veri të Gjermanisë, janë plagosur 12 persona nga një aksident që ndodhi në mes të një kamioni dhe trenit , dy prej viktimave janë në gjendje më të rëndë shëndetësore. Kështu tha sipas AP-së, , Michael Heinrich, zëdhënës i Policisë në Neumuenster. Heinrich më tej tha se ky aksident ka ndodhur shumë afër kufirit me Danimarkën. Gjithashtu akoma nuk dihet shkaku se pse treni ka mbetur i bllokuar në binarë.

Lexo më shumë
Bota 

Rreth 30 të vdekur nga cikloni në Indi

Cikloni tropikal “Foni” në fundjavë e rriti në 30 bilancin e viktimave në dy shtetet aziatikojugore të Indisë dhe Bangladeshit. Megjithëse fuqia e tij shkatërruese është pakësuar, mbetet i lartë rreziku i përmbytjeve dhe i rrëshqitjeve të tokës në pjesën lindore të vendit. Syri i ciklonit ekstrem përshkoi të premten shtetin indian të Odishës me shpejtësi mbi 200 kilometra në orë. Ai rrënoi shtëpitë dhe infrastrukturën lokale, për të lëizur një ditë më pas drejt Bangladeshit me forcën më të madhe të çdo cikloni tjetër të regjistruar këto 20 vitet…

Lexo më shumë
Bota 

Shpallet fajtore nëna që la të vdes urie djalin 3-vjeç

Një nënë nga Arizona, SHBA, Raquel Barreras, u shpall fajtore pasi la të vdiste nga uria djalin e saj 3-vjeç. Pasi konstatoi që i biri kishte ndërruar jetë, ajo e futi trupin e tij në një kuti lodrash. Këtë të enjte nëna u shpall fajtore për vrasje dhe abuzim me të mitur. Gruaja dhe i shoqi Martin e lanë të birin Roman Barreras që të vdiste urie dhe nuk lejuan askënd që të afrohej, fliste apo ushqente fëmijën. Policia tha se Raquel kishte krijuar një lloj dhome torturash, ndërkohë që…

Lexo më shumë
Bota 

Muzeu spanjoll është pronari i ligjshëm i veprave të rrëmbyera naziste

Një gjyqtar federal në Kaliforni vendosi se ligjërisht i takon muzeut, i cili e fiton atë në vitin 1993. Një muze spanjoll lejohet të mbajë vepra arti që nazistët morën nga një grua hebreje në vitin 1939 dhe një gjyqtar vendosi. Muzeu Thyssen-Bornemisza i Madridit ka luftuar një betejë ligjore 14-vjeçare në SHBA me një familje të Lilly Cassirer. Cassirer u detyrua të tregtonte pikturën e vlefshme Camille Pissarro për lirinë e saj ndërsa përpiqej të largohej nga Gjermania pak para luftës, raporton “BBC”, transmeton lajmi.net. Një gjyqtar federal në…

Lexo më shumë
Bota 

Guaido i Venezuelës bën thirrje për ‘marshimin më të madh në histori’ në përpjekjet e kryengritjes

Nëse pjesëmarrja e protestës i plotëson këto shpresa të larta do të sigurojë një provë kyçe për Guaido. Venezuelasit pritën të dalin në rrugë të mërkurën për atë që lider i opozitës Juan Guaido u zotua se do të ishte “marshimi më i madh” në historinë e vendit, një ditë pasi ai kërkoi që ushtria të rrëzojë Presidentin Nikolas Maduro, raporton “Reuters”, përcjell lajmi.net. Në përpjekjet e tij më të guximshme për të marrë mbështetjen e forcave të armatosura, Guaido u shfaq të martën herët në mëngjes, jashtë një baze…

Lexo më shumë
Bota 

Rriten sërish çmimet e naftës

Një barel naftë sot është shitur për më shumë se 75 dollarë, për herë të parë deri në fund të tetorit të vitit të kaluar. Në rritjen e çmimeve të naftës ka ndikuar paralajmërimi për sanksione më të rrepta të SHBA-së kundrejt Iranit. Çmimi i naftës brent nga dje deri sot është rritur për 78 cent dhe një barel shitet për 75,35 dollarë. Ndërsa nafta e lehtë amerikane është shtrenjtuar për 19 cent dhe sot një barel shitet për 66,08 dollarë.

Lexo më shumë
Bota 

Debat i nxehtë për shaminë e kokës në Gjermani

Çfarë simbolizon shamia e kokës për një myslimane? Për këtë debatohet shumë në Gjermani. Shkaku i ri: një konferencë e Universitetit Goethe në Frankfurt, e organizuar nga studiuesja, Susanne Schröter. Nuk ka debat që zhvillohet me kaq emocione në Gjermani, si ai për shaminë e kokës të myslimaneve. A është ajo shprehje e lirisë fetare apo simbol i shtypjes së gruas në islam? Dhe ku e kur mund ta vësh shaminë? Madje me pyetjen, nëse mësueset në shkollat publike duhet ta mbulojnë kokën janë marrë edhe gjykakat në Gjermani. E…

Lexo më shumë
Bota 

Zvicër: Propozohet legalizimi i kanabisit

Një komision i Qeverisë zvicerane ka propozuar legalizimin e kanabisit. Komisioni Federal për Çështjet e Varësisë ka thënë se përdorimi i kanabisit në Zvicër nuk ka ndryshuar aq shumë gjatë 10 vjetëve të fundit. Pavarësisht popullaritetit, përqindja e ‘përdoruesve problematikë’ është e ulët, kanë njoftuar ata. Rreziqet e kanabisit kryesisht lidhen me sasi të mëdha të THC-së (përbërës aktivë), përdorimi nga adoleshentët, përdorimi për një kohë të gjatë, përzierja e kanabisit me duhan dhe përdorimi i kanabisit nga njerëz me probleme mendore. Komisioni ka rekomanduar që Zvicra ta legalizojë atë…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial