Lajme Vend 

Hamza: Buxheti nuk do të jetë problem për transformimin e FSK-së në Ushtri

Ditë më parë deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë miratuar Projektligjet për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri të Kosovës, ndërsa as aspekti financiar nuk do të jetë pengesë për transformimin e FSK-së në Ushtri. Ministri i Financave, Bedri Hamza, ka bërë të ditur se Ministria e Financave do të sigurojë fonde të mjaftueshme që ky transformim sa i përket aspektit financiar të ndodhë pa vonesa dhe pa probleme. “Aspekti financiar nuk do të jetë pengesë për transformimin e FSK-së në Ushtri të Kosovës, ku ne si…

Lexo më shumë
Lajme Rajon 

Merr flakë autobusi me ushtarë maqedonas

Një autobus i Armatës së Republikës së Maqedonisë (ARM) plot me ushtarë ka marrë flakë sot në rrugën Probishtip – Kratovë në Maqedoninë lindore, katër kilometra larg Probishtipit, njoftoi agjencia e lajmeve MIA. Në vendngjarje është intervenuar me dy automjete zjarrfikëse dhe sipas njoftimit të Ministrisë së Mbrojtjes të Maqedonisë, në incidentin nuk ka asnjë të lënduar. Në deklaratë për MIA-n, kryetari i komunës së Probishtipit, Dragan Atanasov thotë se shoferi i autobusit ka reaguar me kohë dhe të gjithë ushtarët të cilët ndodheshin në autobus kanë zbritur të sigurt.…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Veseli: Nuk do të ketë ndarje të Kosovës dhe nuk duhet të lejojmë krijimin e pushteteve paralele

Kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, pas mbajtjes së mbledhjes së Kryesisë, ka kërkuar nga të gjitha partitë që të tregojnë unitet. Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në deklaratën e tij për media pas mbajtjes së mbledhjes së Kryesisë, ka kërkuar nga të gjitha partitë politike në vend që të bashkohen kundër Serbisë, raporton lajmi.net. Sipas Veselit, e rëndësishme në këtë moment është ballafaqimi me Serbinë dhe se sipas tij, duhet të harrohen për momentin interesat politike. “Po shpresoj se jemi në rrugë të mirë për të…

Lexo më shumë
Lajme 

Zëvendësministri i FSK-së i reagon Rusisë pas paralajmërimit të saj për ushtrinë e Kosovës

Zëvendësministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Burim Ramadani, ka reaguar pas lajmit se Ministria e Punëve të Jashtme e Rusisë ka lëshuar një paralajmërim të ashpër ndaj përpjekjes së Kosovës që të krijojë ushtrinë e saj. MPJ e Rusisë ka shprehur shqetësim për vendimin e Kuvendit të Kosovës për t’i shndërruar Forcat e Sigurisë së Kosovës në ushtri të plotë. Kjo ministri ka theksuar se një vendim i tillë dëmton stabilitetin e Ballkanit. Ramadani, nëpërmjet një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, ka thënë se në asnjë rrethanë…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Tahiri: Vetëvendosje dhe Lista Serbe i kundërshtojnë fuqishëm reformat në drejtësi

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, kundërshton pretendimin e Lëvizjes Vetëvendosje se institucionet e sundimit të ligjit janë përgjegjëse për mos liberalizimin e vizave. Deklarata e plotë e ministrit Tahiri: Është e pa pranueshme që kundërshtarët më të mëdhenj të lëvizjes së lirë përmes konferencave për shtyp të glorifikojnë qëndrimet e tyre si alternativë, përkundër faktit se në përditshmëri refuzojnë të kontribuojnë në konsolidimin e shtetit të së drejtës. Për informimin korrekt të qytetarëve të Republikës së Kosovës, ju rikujtojmë se për 14 muaj me radhë janë ndërmarrë reforma të thella…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Arrestohen 3 të mitur në Skenderaj, gjuanin me pushkë

Policia ka arrestuar tre persona të moshës së mitur në fshatin Qirez të Skenderajt. Sipas Policisë, rasti ka ndodhur rreth mesditës së djeshme. “Pas një informate të pranuar, njësitë policore në fshatin e lartcekur kanë ndaluar tre persona të dyshuar të mitur dhe i kanë sjellë në stacion të Policisë, pasi që tek të dyshuarit janë gjetur dhe konfiskuar: një pushkë gjysmë-automatike e kal.7.62 mm pa fishek, dy pistoleta plastike, një gaz maskë, dy palë dylbi, një thikë dhe një brisk, një qese me fasha, një uniformë e kamufluar ushtarake…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Haradinaj për gazetën kroate: Nuk e kemi dashur Titon

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në një intervistë për gazetën kroate “Vecernji List”, ka thënë se familja e tij asnjëherë nuk e ka dashur udhëheqësin komunist të ish-Jugosllavisë, Josip Broz Tito, sikurse ka thënë se asnjëherë s’ka qenë simpatizues i flaktë i Partizanit, siç kanë shkruar disa media serbe. Ai gjatë intervistës, krahas çështjeve politike dhe zhvillimeve të tjera nëpër të cilat po kalon Kosova, ka folur edhe për çështje personale nga jeta private. Madje është pyetur edhe nëse është simpatizues i klubit futbollistik serb Partizan, siç kanë shkruar mediat…

Lexo më shumë
Rajon 

“Ushtria shqiptare në Afganistan nuk shërben vetëm me armë”

Ministrja e Mbrojtjes në Qeverinë e Shqipërisë, Olta Xhaçka ka publikuar disa fotografi, duke shkruar se dy infermierë nga Forcat e Armatosura të Shqipërisë shërbejnë me përkushtim e devotshmëri për kolegët e tyre nga vendet aleate e partnere në Spitalin Role 2 në Aeroportin e Kabulit. “Trupat tanë në Afganistan nuk shërbejnë vetëm me armë”, ka shkruar ajo.

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Draft-statuti i Asociacionit nuk i është dorëzuar as Prishtinës dhe as BE-së

Qeveria e Kosovës nuk ka informata të konfirmuara nga ekipi menaxhues për hartimin e statutit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, nëse ky ekip i ka dorëzuar Bashkimit Evropian draft-statutin për Asociacionin apo vetëm procesverbalet e takimeve. Në Qeverinë e Kosovës thonë se është e paqartë sesi grupi punues i përbërë nga katër zyrtarë serbë, ende nuk e ka dorëzuar në Bruksel draftin për Asociacionin. “Ata kurrë nuk kanë dorëzuar draft”, thotë Avni Arifi, shef i Ekipit teknik të Kosovës në dialogun me Serbinë. “Ata kanë dorëzuar vetëm procesverbalet…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Gjendet një bombë në oborrin e pjesëtarit të FSK-së në Mitrovicën Veriore

Një mjet shpërthyes është gjetur në oborrin e pjesëtarit të FSK-së në veriun e Mitrovicës. Këtë për lajmi.net e ka konfirmuar edhe zëdhënësi i MFSK-së, Ibrahim Shala. Ai ka bërë të ditur se rasti ka ndodhur mbrëmë në Lagjen e Boshnjakëve. “Është gjetur një mjet i pashpërthyer në oborrin e pjesëtarit të FSK-së në Lagjen e Boshnjakëve. Mjeti është larguar ndërkaq që hetimet rreth saj po vazhdojnë”, ka thënë Shala. Detaje të tjera ende nuk dihen.

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial