Lajme Rajon 

Dy diplomatë iranianë shpallen persona të padëshiruar në Shqipëri

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme e Shqipërisë ka vendosur sot, që përfaqësuesit diplomatikë të Ambasadës së Republikës Islamike të Iranit në Shqipëri, Mohammad Ali Arz Peimanemati dhe Seyed Ahmad Hosseini Alast, të shpallen persona të padëshirueshëm. Sipas njoftimit, kjo për shkak të zhvillimit të veprimtarisë në mospërputhje me statusin e tyre dhe parimet e Konventës së Vjenës për Marrëdhëniet Diplomatike. Dy përfaqësueseve të Republikës Islamike të Iranit ju është kërkuar largimi i menjëhershëm nga territori i Republikës së Shqipërisë.

Lexo më shumë
Lajme Rajon 

Akulli bën “namin” në Korçë, 19 persona përfundojnë në spital

Korça është zgjuar ditën e sotme e veshur nga akulli dhe temperatura të ulëta. Prezenca e akullit në rrugë ka bërë që 19 persona të përfundojnë në spital për shkak të dëmtimeve pas rrëshqitjes. Një nga personat do të transportohet drejt Tiranës për shkak të thyerjes që ka pësuar nga rënie. Rastet e tjera po marrin trajtim në Korçë./Vizioni.info

Lexo më shumë
Rajon 

Komisioneri për Zgjerim viziton Tiranën dhe Shkupin

Dy muaj para vendimit për negociatat, eurokomisioneri për Zgjerimin Oliver Varhelyi do të zhvillojë takime zyrtare sot dhe nesër në Shkup dhe Tiranë. Më 16 janar zyrtari i lartë i BE-së viziton Tiranën, ku pritet të japë porositë e fundit për politikën shqiptare para Samitit të Këshillit Evropian, në të cilin vendet anëtarë do të vendosin nëse Shqipëria e meriton apo jo dritën jeshile për hapjen e negociatave. Pas takimeve me kryeministrin francez dhe ministrin e Jashtëm holandez, Varhelyi do t’i përcjellë krerëve të shtetit shqiptarë rezervat dhe kërkesat që…

Lexo më shumë
Lajme Rajon 

Daçiq thotë se raportet Serbi-Mal i Zi janë shumë të këqija

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, tha se marrëdhëniet midis Beogradit dhe Podgoricës janë shumë të këqija për shkak të miratimit të ligjit malazez për lirinë e fesë duke shtuar se kushdo që e pranon këtë ligj në Serbi e “tradhton vendin e tij”. “Ai që e toleron këtë ligj, e tradhton vendin e tij, por problemi është se këtu bëhet fjalë për qarqe interesi”, tha Daçiq për Radio-Televizionin e Vojvodinës. Ai hodhi poshtë akuzat e një grupi intelektualësh nga ish-Jugosllavia, të cilët, përmes një apeli, thanë se Beogradi po…

Lexo më shumë
Lajme Rajon 

Maqedoni, tatime më të larta për makinat nën 30 mijë euro

Dogana e Maqedonisë së Veriut mohon që me taksën e re për automjetet, makinat luksoze do të jenë më të lira, ndërsa më të lirat do të shtrenjtohen. Nga Doganat sqarojnë se nëse dikush vendos të blejë makinë me vlerë prej 29.500 euro me emetim të CO2 prej 140 gram, ata do të paguanin 443 euro më shumë taksë, për dallim nga ligji i vjetër. Sipas tyre, kjo do të thotë se nuk do të ketë leverdi për makinat luksoze, por vetëm ato që janë ekologjike. Por nëse blini një…

Lexo më shumë
Lajme Rajon 

VIDEO/ Shpërthim i fuqishëm në Tiranë, ja çfarë ka ndodhur

Një shpërthim i fuqishëm është shënuar në orët e pasdites në një pikë karburanti në zonën e Kombinatit në Tiranë. Siç shikohet edhe nga pamjet shpërthimi ka qenë i fuqishëm. Fatmirësisht nga ky shpërthim nuk ka persona të lënduar. Ndërkohë që nga shpërthimi i fuqishëm janë lëshuar shtëllunga tymi të mëdha në ajër.

Lexo më shumë
Bota Lajme Rajon Vend 

Mësohen arsyet përse Serbia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës

Sergey Baburin, kryetar i Unionit Kombëtar rus, ka treguar arsyen e mosnjohjes së pavarësisë së Kosovës nga Serbia. Kryetari i Unionit Kombëtar të Rusisë, Sergey Baburin, ka thënë se Serbia duhet të bëj të njëjtën gjë me Kosovën siç ka bërë Kina në Tajvan. Sipas tij, njohja e pavarësisë së Kosovës nuk do t’i ndalte armiqtë e Serbisë, transmeton lajmi.net. “Nuk fiton më i fortë, por ai që shkon deri në fund. Nëse Serbia do të hiqte dorë nga Kosova, nuk do t’i ndalonte armiqtë e popullit serb të hapnin…

Lexo më shumë
Lajme Rajon 

Lumi del nga shtrati! 30 banesa dhe dhjetëra hektarë tokë nën pushtetin e ujit

Si pasojë e reshjeve të dendura të shiut, te rëna gjatë 24 orëve të fundit, lumi Ishëm ka dalë nga shtrati. Për pasoje disa dhjetëra hektarë tokë bujqësore ne fshatin Mallkuc e Murqine janë përmbytur, ndërkohë që sipërfaqja e përmbytur vijon të zmadhohet pasi prurjet po rriten çdo sekondë. Gjithashtu, rreth 30 banesa në fshatin Murqinë janë të rrethuara nga uji si dhe rruga që lidh dy lagjet e përmbytura. Megjithëse ky fenomen është kthyer në kangrenë për fshatrat e zonës së Bilait, të cilët përmbyten 5-6 herë gjatë një…

Lexo më shumë
Lajme Rajon 

Deklaratat e Ramës, Basha i kërkon falje Kosovës: Ishte akt rrugaçëror

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha ka komentuar ashpër deklaratat e kryeministrit shqiptar, Edi Rama në konferencën për Mini-Schengenin Ballkanik. Sipas Bashës, sulmi që Edi Rama u bëri kosovarëve është një akt i denjë për peng të anti-shqiptarizmit, shkruan lajmi.net. “Dënoj sulmin rrugaçëror të Edi Ramës kundër liderëve politikë të Kosovës dhe shpreh ndjesë në emër të çdo shqiptari për këtë akt të papranueshëm! Gjuha e urrejtjes ndaj institucioneve të Kosovës është akt i denjë vetëm për një peng të antishqiptarizmit si Edi Rama!”, ka thënë Basha. Sipas Bashës, Kosova është…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial