1. Home
  2. Lajme

Kategori: Rajon

STOLTENBERG: MAQEDONIA E VERIUT PËR DISA JAVË NË NATO

STOLTENBERG: MAQEDONIA E VERIUT PËR DISA JAVË NË NATO

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka deklaruar në Zagreb se Maqedonia e Veriut për disa javë do të jetë anëtarja e 30-të e Aleancës Veriatlantike. “E përshëndesim faktin që Kroacia ishte avokuesja e…

Read More
Shënohet viktima e dytë nga gripi sezonal në Maqedoninë e Veriut

Shënohet viktima e dytë nga gripi sezonal në Maqedoninë e Veriut

Është shënuar edhe viktima e dytë në Maqedoninë e Veriut si pasojë e komplikimeve nga gripi sezonal. Sipas autoriteteve shëndetësore vendase bëhet me dije se gjatë fundjavës, një burrë 85 vjeç ndërroi jetë për shkak…

Read More
Erion Veliaj tregon pse u anulua takimi me kryeministrin Kurti

Erion Veliaj tregon pse u anulua takimi me kryeministrin Kurti

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj ka treguar se pse nuk e takoi kryeministrin e ri të Kosovës Albin Kurti kur ky i fundit vizitoi Tiranën në vizitën e tij të parë që pas marrjes së…

Read More
Meta shpreh mirënjohje për vendet që ofruan ndihmë për tërmetin e Shqipërisë

Meta shpreh mirënjohje për vendet që ofruan ndihmë për tërmetin e Shqipërisë

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta, ka falënderuar të gjithë shtetet që po japin ndihmën e tyre në Konferencën e Donatorëve që po mbahet në Bruksel, për të iu dalë në ndihmë të prekurve për tërmetin…

Read More
“Ideja e çmendur”: Projekti 13 miliardë dollarësh i Turqisë që lidh Detin e Zi dhe atë të Marmarasë

“Ideja e çmendur”: Projekti 13 miliardë dollarësh i Turqisë që lidh Detin e Zi dhe atë të Marmarasë

Në perëndim të Stambollit, mes Detit të Zi dhe Detit Marmara, shtrihen peizazhe të larmishme pyjesh, fermash, kënetash dhe vendbanimesh antike. Por kjo zonë është më shumë nga sa sheh syri: ajo është rruga e…

Read More
Mbi 1 miliard euro për rindërtimin e Shqipërisë nga tërmeti, Rama citon nga Kurani

Mbi 1 miliard euro për rindërtimin e Shqipërisë nga tërmeti, Rama citon nga Kurani

Shqipëria ia ka dalë me sukses të mbulojë jo vetëm mbulojë të gjithë faturën e tërmetit me donacionet e mbledhura në Konferencën e Donatorëve, por ta tejkalojë atë. Mbi 100 shtete dhe intitucione financiare nga…

Read More
Tërmeti, Banka Botërore jep 60 milionë euro hua për Shqipërinë

Tërmeti, Banka Botërore jep 60 milionë euro hua për Shqipërinë

Gjatë mbajtjes së seancës së dytë të Konferencës së Donatorëve në Bruksel, sa i takon procesit të rindërtimit në Shqipëri u bë me dijeni se Banka Botërore do të japë 60 milionë euro hua. Po…

Read More
Serbia ndau 2 milionë euro nga zemra për Shqipërinë

Serbia ndau 2 milionë euro nga zemra për Shqipërinë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, ka thënë se Serbia do të japë 2 milionë euro për Shqipërinë në Konferencën Ndërkombëtare të Donatorëve në Bruksel. “Do të japim 2 milionë euro nga zemra për Shqipërinë dhe…

Read More
Ministri rus i Mbrojtjes viziton Serbinë

Ministri rus i Mbrojtjes viziton Serbinë

Serbia dëshiron një ushtri të fortë sepse ajo garanton stabilitetin dhe neutralitetin, por edhe përparimin e vendit, tha ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, gjatë një takimi me homologun e tij rus, Sergei Shoigu, të…

Read More
​Shpërndahet Kuvendi i Maqedonisë Veriore

​Shpërndahet Kuvendi i Maqedonisë Veriore

Me 108 vota për, deputetët votuan për shpërndarjen e Kuvendit të Republikës së Maqedonisë. Nuk votuan 7 deputetët e pavarur të VMRO-DPMNE-së. Shpërndarja e Kuvendit hap rrugën për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 12 prillit./AlsatM

Read More