Pragu zgjedhor, për AKR-në shpresa vdes e fundit

Rezultatet e zgjedhjeve të 6 tetorit kanë qenë dëshpëruese për koalicionin Nisma-AKR. Ky koalicion mori vetëm 4.96 për qind të votave. Pasi ende nuk janë shpallur rezultatet përfundimtare, të dy partitë po shpresojnë se rinumrimi i mbi 314 vendvotimeve dhe numrimi i votave nga diaspora do t’ua mundësojë ulëset në Kuvend. Sekretari i AKR-së, Vesel Makolli ka thënë për lajmi.net se nuk kanë asgjë zyrtare nëse koalcioni ka arritur t’i sigurojë votat. “Nuk kemi ende asgjë zyrtare, shpresojmë që në rinumrim të gjinden votat pasi është bërë gabim në formular…

Read More

Republika Islamike e Iranit mbështet Serbinë në ‘luftën’ kundër anëtarësimit të Kosovës në INTERPOL

Irani edhe një herë i ka dhënë mbështetje Serbisë në qëndrimin kundër anëtarësimit të Kosovës në INTERPOL dhe UNESCO. Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq gjatë ditës së sotme është takuar me kryetarin e Asamblesë Këshillëdhënëse Islame të Republikës Islamike të Iranit, Ali Larijani. Siç shkruajnë mediet serbe, transmeton lajmi.net, në këtë takim është biseduar për shumë çështje e në veçanti për Kosovën. Sipas medieve serbe, Larijani citohet t’i ketë thënë Vuçiqit se pavarësisht presioneve, Irani nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës dhe do të vazhdojë ta mbështes Serbinë në…

Read More

Sqarohet gjerë e gjatë ish-kryeministri Haradinaj, ja pse po e lë ulësen e deputetit

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj, duke i falënderuar 100 mijë votuesit e tij si kandidat për kryeministër tha se ulësen e tij do t’ia lëshojë kolegëve të tij. Ai këtë njoftim e bëri përmes një postimi në Facebook duke thënë, “Do të vazhdoj të mbetem besnik ndaj vullnetit tuaj politik, besimit që ma keni dhënë dhe përkrahjes së vazhdueshme e të pakursyer për tash e 20 vite, përgjatë të gjitha proceseve që ka kaluar vendi.” Postimi i plotë: Tani që po përmbyllet ky cikël zgjedhor, dua që të shprehë mirënjohjen…

Read More

Lutfi Haziri thumbon Kurtin për shkuarjen e Vjosa Osmanit në Amerikë dhe uljen në lindje të stadiumit

Nënkryetari i LDK’së, Lutfi Haziri, përmes një fotografie të postuar me zyrtarë të partisë, ka goditur me rend, fillimisht Rexhe Selimin e Vetvëvendosjes, e në fund edhe Albin Kurtin. Haziri në Facebook ka publikuar një fotografi me zyrtarët e lartë të LDK’së, përfshirë edhe kryetarin e partisë, Isa Mustafa. Ai ka përmendur dje një deklaratë të zyrtarit të Vetëvendosjes, Rexhep Selimi, në DPT te Fidani ku ka folur për pozitat ministrore që do t’i ndajnë me LDK’në. Haziri thotë se nuk kanë ndarë pozita. “Nuk është mirë me nda pozita…

Read More

Vjosa Osmani pritet në Shtëpinë e Bardhë, çfarë mesazhi po çon Amerika?

Fituesi i zgjedhjeve në Kosovë është Albin Kurti dhe Lëvizja Vetëvendosje e cila ka nisur tashmë bisedat për koalicion me LDK’në edhe pse rezultati nuk është certifikuar ende. Por, të martën kandidatja e LDK’së për Kryeministre Vjosa Osmani ka bërë paraqitje befasuese në Shtëpinë e Bardhë ku është pritur nga zyrtarë të Këshillit për Siguri Kombëtare.  Çfarë sinjali po çojnë amerikanët me këtë ftesë mbetet të shihet në ditët në vijim. Osmani, me anë të një postimi në Facebook, bëri të ditur se aty është pritur nga John Erath, që…

Read More

Deri kur do të vazhdojë moti i ngrohtë në Kosovë? Parashikimi për ditët e ardhshme

Ditëve në vijim do të vazhdojë të mbajë mot i ngrohtë dhe me diell në Kosovë. Ditën e enjte do të ketë edhe vranësira kalimtare, ndërsa orëve të mëngjesit në vise të ulëta, më ftohtë dhe mundësi për mjegull e mjegullinë, bën të ditur Prishtina Weather. “Sipas parashikimeve të fundit mot i ngjashëm, i ngrohtë dhe kryesisht me diell, do të vazhdojë të mbizotëroj deri nga mesi i javës së ardhshme”, njofton shërbimi i meteorologjisë. Parashikimi për datat 16-17 tetor: 16.10.2019 – Kryesisht me diell dhe ngrohtë. Në mëngjes vende-vende…

Read More

Zëdhënësi i LDK’së: Nuk ka asnjë dallim të madh që e pamundëson koalicionin me VV’në

Zëdhënësi i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Besian Mustafa, ka njoftuar se partia e tij është duke punuar për arritjen e një marrëveshjeje për bashkëqeverisje me Lëvizjen Vetëvendosje, dhe se dy partitë po diskutojnë edhe për aspektet teknike të programit. “Vjosa Osmani ka udhëtuar në Uashington, por grupet teknike dhe punuese kemi vazhduar takimet që të ndërtojmë ura ndërlidhëse. Nuk është sekret ne kemi dallime pasi që ne jemi të djathtë dhe Vetëvendosja e qendrës së majtë, por për hir të interesit të Kosovës qysh para zgjedhjeve kemi shprehur gatishmërinë për…

Read More

Albulena Haxhiu mohon se LDK ka kërkuar shtatë ministri

Lëvizja Vetëvendosje ka mohuar zërat se Lidhja Demokratike e Kosovës ka kërkuar shtatë ministri në koalicionin e ardhshëm qeverisës, teksa kanë theksuar se ata asnjëherë nuk do të bien pre e kushtëzimeve në negociatat mes tyre, pasi sipas tyre nëse ka kërkesa të papranueshme, vendi duhet të shkojë sërish në zgjedhje. Anëtarja e kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu në një intervistë për KosovaPress, thotë se përkundër faktit që kanë caktuar grupet punuese për të negociuar me LDK, takime të tilla ende nuk kanë ndodhur. “Nuk qëndron ajo që sot…

Read More

Ramush Haradinaj nuk do të bëhet deputet

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka konfirmuar për Gazetën Express se pas certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve dhe pas konstituimit të  Kuvendit, ai do ta dorëzojë mandatin në Kuvend. Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës i ka thënë sot Gazetës se ai nuk do të jetë deputet në Kuvendin e Kosovës. Partia e kryeministrit në detyrë bashkë me PSD’në, sipas rezultateve preliminare, kanë dalë të katërtit në zgjedhjet parlamentare të 6 tetorit, duke fituar 11.57 për qind. Akoma nuk kanë dalë rezultatet e plotë me votat e deputetëve, mirëpo…

Read More

INTERPOL-i, vetëm një dështim i radhës për politikën e jashtme të Kosovës

Kosova edhe këtë vit ka dështuar të bëhet pjesë e Organizatës Ndërkombëtare të Policisë, INTERPOL. Kjo është bërë e ditur fillimisht nga raportimi i mediave serbe se Kosova ka tërhequr aplikimin për anëtarësim në këtë organizatë, e pastaj kjo është konfirmuar edhe nga kryeministri në dorëheqje, Ramush Haradinaj, shkruan lajmi.net. “Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, duke marrë parasysh rrethanat e krijuara, bazuar në kompetencat e tij si kryeministër në detyrë dhe nga rekomandimi i Ministrisë së Punëve të Jashtme, sot ka kërkuar shtyrjen e votimit të…

Read More