1. Home
  2. Lajme

Kategori: Vend

Edhe AKR-ja e do përfaqësuesin e saj në KQZ

Edhe AKR-ja e do përfaqësuesin e saj në KQZ

Aleanca Kosova e Re (AKR) ka vlerësuar se ka të drejtë ta ketë një përfaqësues nga kjo parti në Komisionin Qendror Zgjedhor (KQZ). Sipas AKR-së, bazuar në Kushtetutë dhe vendimin e Gjykatës Kushtetuese lidhur me…

Read More
Ky është ish-ushtari i radhës i UÇK-së që ftohet nga Gjykata Speciale

Ky është ish-ushtari i radhës i UÇK-së që ftohet nga Gjykata Speciale

Rrahim Hashimi, ish-luftëtar i “Forcave Komando Delta” të UÇK-së, Brigada 138 – ZOD, është ftuar nga Gjykata Speciale në cilësinë e të dyshuarit. “Jam ftuar nga prokurori i Dhomave të Specializuara në Hagë për t’u…

Read More
Përurohet projekti i ujësjellësit nga i cili do të përfitojnë dhjetë fshatra të Skenderajt

Përurohet projekti i ujësjellësit nga i cili do të përfitojnë dhjetë fshatra të Skenderajt

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, së bashku me ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, Jean Hubert Lebet, dhe kryeparlamentarin Kadri Veseli, kanë përuruar të mërkurën projektin e sistemit të ujësjellësit, nga i cili do…

Read More
Shqipëria heq dorë nga ndërtimi i ambasadës në Kosovë

Shqipëria heq dorë nga ndërtimi i ambasadës në Kosovë

Në Prishtinë planifikohej të ndërtohej objekti i ri ambasadës së Shqipërisë në Kosovë. Por jetësimi i këtij projekti i nisur para katër vitesh duket se ka dështuar. Këtë e ka bërë të ditur për T7…

Read More
Bashkëpunëtori i presidentit Rugova, rrëfen për ditën kur filluan sulmet e NATO-s

Bashkëpunëtori i presidentit Rugova, rrëfen për ditën kur filluan sulmet e NATO-s

20 vjet më parë, pikërisht më 24 mars të vitit 1999 forcat paqeruajtëse të NATO-s nisën bombardimet mbi caqet ushtarake serbe në Kosovë dhe në Serbi, të cilat zgjatën 78 ditë, duke rezultuar me çlirimin…

Read More
Dorëhiqet nga pozita zëdhënësi i LDK-së në Vushtrri, mohon se është shkarkuar

Dorëhiqet nga pozita zëdhënësi i LDK-së në Vushtrri, mohon se është shkarkuar

Shkruan: Esat Vatovci Në mbledhjen e Degës së LDK-së në Vushtrri të mbajtur sot, zëdhënësi i kësaj dege, Fadil Bahtiri, ka paraqitur dorëheqjen e tij nga kjo pozitë. Këtë e ka bërë të ditur vet…

Read More
Kurti krahason 1989 me 2019: Serbia si atëherë, presidenti ynë i asaj rryme që jep territor për pushtet

Kurti krahason 1989 me 2019: Serbia si atëherë, presidenti ynë i asaj rryme që jep territor për pushtet

Lideri Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka kujtuar kohën kur nga pushteti i Sllobodan Millosheviqit janë bërë ndryshimet kushtetuese për heqjen e autonomisë së Kosovës me 23 mars të vitit 1989. Ai thotë se edhe pas…

Read More
Romët bëjnë 138 ankesa në OKB

Romët bëjnë 138 ankesa në OKB

Në vitin 2000 UNMIK-u kishte ndërtuar tri kampe për romët në tri lokacione me mbetje industriale të “Trepçës” në veri të Mitrovicës, “Osterode”, “Cesmin Lug” dhe “Zitkovac”, për pasojë një numër i madh i romëve,…

Read More
Sot i jepet lamtumira e fundit të miturit që u ther për vdekje në Zvicër

Sot i jepet lamtumira e fundit të miturit që u ther për vdekje në Zvicër

7-vjeçari nga Kosova, Ilias Mahmuti, i cili në mënyrë barbare është mbytur me thikë nga një zvicerane në Bazel, do të varroset sot. Kështu kanë bërë të ditur familjarët e tij. Sipas njoftimit, varrimi do…

Read More
Kosova pa plan B për vazhdimin e dialogut, Ahmeti thotë “jeta vazhdon”

Kosova pa plan B për vazhdimin e dialogut, Ahmeti thotë “jeta vazhdon”

Dialogu tre palësh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian ka mbetur i pezulluar. Kjo për shkak të taksës së vendosur nga Qeveria e Kosovës për mallrat serbe, të cilën e ka kundërshtuar…

Read More
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial