Opinione 

Masakra e Reçakut është terrorizëm shtetror

Shkruan: Remzije J. Zekolli Më 15 janar 1999 ngjarja që ndodhi në Reçak tronditi opinionin e mbrendshëm dhe ndërkombëtar. Rreth kësaj ngjarje reaguan burrshtetas si Bill Klinton, Toni Bler, Vilian Voker,  Medlin Ollbrajt etj. U vranë 42 civil dhe 12 ushtarë, burra e gra, e gjithë kjo u krye në mënyrën më barbare,  dhuna e ushtruar ndaj tyre e tejkalonte kohën e mesjetës. Edhe gjatë historisë na janë të njohura terroret shtetërore që  pushteti i ka ushtruar qoftë ndaj kundërshtarëve të tyre politik dhe popullsisë civile, të tillë janë: terrori…

Lexo më shumë
Opinione 

Mini-Jugosllavia, plus Shqipëria (e Madhe)

Në një satirë virtuale, me futboll, gjyqtari anësor ka ngritur duart për të sinjalizuar ndërrim në ekipin e Jugosllavisë. “Kosova po del, Shqipëria po hyn”, paralajmërohet me shkronja të mëdha ndërrimi në formacion. Anash humorin, por a mundet vërtetë Shqipëria të zëvendësojë Slloveninë dhe Kroacinë, në (kon)federatën e re që po projektohet? As që bëhet fjalë për zëvendësimin e Kosovës. Atë e duan brenda si Rama, ashtu edhe Vuçiqi. Anëtari i tretë i “trojkës” politike që luan “tetris” me kufijtë dhe me popujt, preferoi të rrijë në shpi. I treti…

Lexo më shumë
Opinione 

Politika, korrupsioni dhe antipolitika

Kjo politikë gjithçka ka bërë është vetëm mashtrim, spekullim e manipulim për të bërë ç’të dojë e të mos përgjigjet për asgjë dhe para askujt; kjo politikë është dhe vetë hipokrizia që i shpall luftë korrupsionit po që është e zhytur vetë e tëra pothuajse në korrupsion; kjo politikë flet e mitizon sundimin e ligjit dhe të drejtësisë dhe vet shkel ligjin dhe bën mëkatin e jep vetëgjyqësinë. Kjo politikë dhe jo vetëm kjo e sotmja gjithnjë ka spekulluar së pari me vetë ekzistencën e substancës kombëtare shqiptare, me patriotizmin,…

Lexo më shumë
Opinione 

Besimi është çelësi

Shkruan: Albina Hyseni Vet analizimi i tepruar bën të mendon një pjesë të mirë të njerzve problemet e tyre thellë e më thellë. Si rezultat, ajo fillon të rrënjoset në mendjen e tyre, duke bërë të ndihen të trishtuar, të cilat mund të çojnë në depresion. Andaj kjo definitivisht nuk do t’ju sjellë më afër suksesit, por anasjelltas. Thuaj PO për një vetë analizë të shëndoshë dhe vetë reflektuese. Këto ndihmojnë të dilni nga opatia dhe kështu vlerësoni mundësitë reale. Dështimet e mëparshme ku secili prej nesh ka hasur në…

Lexo më shumë
Letërsi Opinione 

Gjërat e vogla krijojnë gjëra të mëdha

Shkruan Albina Hyseni: Shfrytëzojeni dhe shijojeni secilin moment që ua sjell jeta, nesër ajo mbetet vetëm një kujtim për ju dhe nëse njeriu kupton vlerën e gjërave edhe më të vogla qoftë edhe një kafe e vogël do ju bëj të ndiheni më mirë duke mos mbytur vetën në negativitetet jetësore. Normalisht që një krijesë njerëzore nuk mjaftohet vetëm me ketë, por asnjëher nuk mund të dishë (apo ta kuptosh) vlerën e gjërave më të mëdha pa i kuptuar ato më të thjeshtat pamvarsisht kush jeni apo çfar bëni në…

Lexo më shumë
Lajme Opinione 

Shpend Ahmeti: Do ta përkrahim Qeverinë e re në pika të interesit nacional

Gjithashtu, ai ka pohuar se për partinë e tij, nuk është një rezultat i kënaqshëm. Ky është postimi i plotë i Shpend Ahmetit në rrjetin social ‘Facebook’. Tani që përfundoi numërimi preliminar i zgjedhjeve të 6 tetorit, porosia e votuesve ishte e qartë. Është e qartë dhe për atë se kush duhet të jetë në pozitë e kush në opozitë. Shpresojmë në certifikimin sa më të shpejtë të rezultateteve dhe formimin e institucioneve për shkak të përgjegjësive që presin bartësit e ri të institucioneve. Çfarëdo zhagitje në certifikim është vetëm…

Lexo më shumë
Opinione 

Maqedonia e Veriut ende me ligje raciste,u muhon shqiptarëve Shtetësinë

Shkruan Albert RAMADANI Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë u mohon shqiptarëve shtetësinë. Problemi i mos-dhënies së shtetësisë dhe shkelja e drejtëpërdrejt e një të drejte elementare dhe tipike diskriminuese, ky problem do të shkojë deri në Depertamentin e Shteteve të Bashkuara Amerikës, në OKB dhe në Organizata për të drejtat e njeriut. Shqiptarët në Maqedoni nuk konsiderohen si qytetare te kësaj Republike, por konsiderohen si qytetarë të rrëzikshëm për Maqedoninë dhe vetë maqedonët. Radikalizmi maqedon për të mohuar të drejtën e shtetësisë me motivacionin “Se shqiptarët janë përsona…

Lexo më shumë
Opinione 

Korrupsioni, projekt i Hashim Thaçit e Kadri Veselit

Janë plot sene që i flet Kadri Veseli e që i ka mirë, por partia e tij ka punu keq! Tash nuk mundesh me marr? besimin e ri pa e pagu çmimin për punët e kqija. Krejt infrastrukturën për kapjen e shtetit e ka ndërtu vetë Kadri Veseli me argatët e tij, pra me SHIK-un. Kjo është arsyeja pse ai pas Thaçit u bë lider partie, pra me veprimet e tij të nëntokës dhe jo me ndonjë aktivitet politik. Korrupsioni është projekt i Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit që përmes…

Lexo më shumë
Opinione 

Mediokriteti dhe banaliteti janë mënyra e jetesës europiane

E gjitha është formë pa përmbajtje, mediokritet, banalitet total pa erë dhe pa ngjyrë. Ose kjo presidente e re është një teknokrate e BE-së me një talent të veçantë për të thënë asgjë, ose ajo me të vërtetë beson në çdo gjë që po përpiqet të thotë. Për arsye të demokracisë europiane, është e vështirë të dihet se cila është gjëja më e keqe Nga Juliet Samuel A besoni në Europë? Nëse po, atëherë presidentja e zgjedhur e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen ( ose shkurt “VDL”) ka një…

Lexo më shumë
Opinione 

Të rinjët e kosovës ndjehen të lënë anash “premtime fyse në këto zgjedhje”

Në Kosovë jane disa grupe që merren me Astronomi, të cilat kanë vështirësi në realizimin e projekteve të tyre, në vendin tonë, në vendin që më shumë hargjohet në fushata zgjedhore nga kandidatë për deputet dhe kryeministër, se sa për shkencë dhe teknologji. Asena Kantarci nga komuniteti turk i Kosovës, e cila jeton në Prizren, shprehet: “Ne, rinia e Kosovës mundemi me arritë në nivelin botëror, nëse qeveritarët do krijonin më shumë kushte për punë. Ne kemi iniciativa, vullnet, dhe punojmë në këtë drejtim, por po e përsëris prap, pa…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial