Islam Religjion 

Islami eshte feja e parë ne botë, mbi 2 miliard myslimanë

Sipas statistikave të fundit, Islami është bërë feja më e madhe në botë. Statistikat vërtetojnë se përhapja e Islamit në vitet e ardhshme do të ndodhë me një shpejtësi të madhe. E, karakteristikë e kësaj shpejtësie është se ndonëse ndodhë, ndodhë në heshtje dhe qetësi. Kjo është e vërteta në të cilën hasin më së shumti ata që merren me studimin e çështjeve islame në botë. Shifrat që do tua lexojmë (paraqesim) në vazhdim paraqesin një befasi për shumicën prej nesh. Studimet statistikore kanë qartësuar se numri i myslimanëve në…

Lexo më shumë
Islam Kuriozitete Religjion 

Në 2030-ën, myslimanët do t’i agjërojnë dy Ramazanë brenda një viti

Kalendari hënor funksionon ndryshe nga ai diellor, kështu që nuk duhet të jetë surprizë një lajm i tillë. Këtë javë, përdoruesit e rrjeteve sociale potencuan se në vitin 2030 do kishin dy Ramazanë për t’i agjëruar – një në fillim të janarit dhe të dytin në fund të dhjetorit, njofton ‘Gulf News’, transmeton lajmi.net. Faqja e internetit timeanddate.com, në kalendarin e Arabisë Saudite për vitin 2030, sqaroi se Ramazani ka të ngjarë të nisë në 6 janar, i ndjekur nga Fiter Bajrami më 5 shkurt. Deri në fund të vitit,…

Lexo më shumë
Religjion 

Hoxha kosovar: Burka është adet arab

Hoxha nga Peja, Drilon Gashi, po thotë se burka duhet të ndalohet sepse është adet arab dhe se nuk është rit fetar. Sipas hoxhës, nuk ka ajet kuranor apo hadith që urdhëron diçka të tillë. Ky reagim i hoxhës erdhi pas lajmit që u publikua nga Gazeta Express se si një grua në Luginën e Preshevës po u ligjëron fëmijëve e veshur me burkë. “Burka nuk është urdhër as kuranor dhe as fjalë e profetit Muhamed. Më shumë është adet arab që është futur në fe dhe tash po konsiderohet…

Lexo më shumë
Islam Religjion 

Çka ndodhi kështu? Shikojeni se çka i bëri Shefqet Krasniqi, Shpetim Deskut në emision

Shefqet Krasniqi imami i Xhamisë se Madhe në Prishtinë ka qenë mysafir në emisionin n’Kosovë show . I pyetur rreth agjërimit ne këtë muaj të Ramazanit, Krasniqi ka përmendur se në çfarë forme agjërimi është i fortë dhe ne çfarë forme Ramazani dobësohet. Aj ka folur edhe për politikanët dhe ka shtuar se edhe ata duhet agjëruar, nëse kane frikë nga ndokush ose kanë marre le të agjërojnë fshehurazi, shkruan Gazeta NewBorn. Imami ka folur edhe për shumë tema të tjera gjatë këtij emisioni. I pyetur se a prishe Ramazanin…

Lexo më shumë
Islam Religjion 

Shefqet Krasniqi ka një porosi për ata që punojnë e nuk agjërojnë, ja çka iu thotë

Shefqet Krasniqi imami i Xhamisë se Madhe në Prishtinë ka qenë mysafir në emisionin n’Kosovë show . I pyetur rreth agjërimit ne këtë muaj të Ramazanit, Krasniqi ka përmendur se në çfarë forme agjërimi është i fortë dhe ne çfarë forme Ramazani dobësohet. Aj ka folur edhe për politikanët dhe ka shtuar se edhe ata duhet agjëruar, nëse kane frikë nga ndokush ose kanë marre le të agjërojnë fshehurazi, shkruan Vizioni.info. Imami ka folur edhe për shumë tema të tjera gjatë këtij emisioni. I pyetur se a prishe Ramazanin nëse…

Lexo më shumë
Religjion 

Naçi: Së pari jam shqiptar e pastaj hoxhë

Këtë javë n’Kosovë Show i ftuar ishte Elvis Naçi. Gjatë emisionit ai tha se fillimisht ndihet shqiptar e pastaj imam. Një nga teologët më të mirë shqiptar, foli edhe për problemet shoqërore e fetare në trojet shqiptare. Lexo më shumë në: https://www.gazetaexpress.com/roze/naci-se-pari-jam-shqiptar-e-tani-hoxhe-622907/?utm_source=referral&utm_medium=web&utm_campaign=copyright

Lexo më shumë
Islam 

Ja qka bën gruaja e Elvis Naçit në shtëpi

Këtë javë i ftuar në emisionin n’Kosovë Show, tek Shpetim Desku është hoxha nga Shqipëria, Elvis Naci. Hoxhë Elvisi për herë të parë i ka publikuar shumë gjëra nga jeta e tij e përditshme.Sponzor Gjatë emisionit është prezantuar familja e tij. Pjesë e emisionit ishte nëna, gruaja dhe fëmijët e Elvis Nacit, shkruan Gazeta NewBorn. Aty poashtu është prezantuar në të cilën jeton edhe hoxha më i popullarizuar në Shqipëri, Elvis Naci. Për pak minuta hoxhë Elivis e ka udhëhequr emisionin n’Kosovë Show, e poashtu e ka mbyllur edhe atë. Në emision ka…

Lexo më shumë
Religjion 

Çfarë thotë Bibla për hënën përgjakshme misterioze?

Një superhënë e pëgjakshme do të shfaqet në qiell në janar 2019, por çfarë thotë Bibla për fenomenin misterioz? Ndërmjet 21 dhe 22 janarit një shkëlqim misterioz i kuq do të ndriçojë qiellin për rreth tre orë. Fenomeni i parë hënor i vitit do të kombinojë tre ngjarje të ndryshme – një Superhënë, një Eklips hënor dhe një Moon Wolf. Një eklips hënor, ose hëna e gjakut, shpesh është subjekt i magjepsjes për shumë teoricienë konspirativë dhe njerëz fetarë, transmeton lajmi.net. Hëna e gjakut është një ngjarje relativisht e zakonshme…

Lexo më shumë
Islam Lajme Religjion 

Zgjedhjet në BIK mbahen të shtunën, Tërnava sfidohet edhe nga kandidatë tjerë

Bashkësia Islame e Kosovës gjatë ditës së shtunë pritet që të zgjedhë kryetarin e ri të saj. Aty pritet që për një mandat të katërt të rikandidojë Naim Tërnava, personi që aktualisht mban postin e të parit të BIK-ut. Të shtunën me fillim prej orës 10:00, do të mbahet Kuvendi Zgjedhor i Bashkësisë Islame të Kosovës. Këtë për lajmi.net e ka konfirmuar Sekretari i Përgjithshëm i BIK-ut, Resul Rexhepi. E përkundër se ende askush nuk e ka zyrtarizuar kandidaturën e vet, Naim Tërnava do të sfidohet edhe nga kundërkandidatë të…

Lexo më shumë
Islam 

3 punët më të dashura për Allahun e Madhëruar

Puna më e dashur për Allahun është falja e namazit në kohën e tij. Transmetohet nga Abdullah ibën Mes’udi, Allahu qoftë i kënaqur me të, se ka thënë: “E kam pyetur Pejgamberin (sal-lAllahu alejhi ve sel-lem): Cila është puna më e dashur për Allahun? Pejgamberi (paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi të) tha: “Falja e namazit në kohën e tij.” (Trans Buhariu, kapitulli “Kohët e namazit”). Fjala: “Falja e namazit në kohën e tij.” Do të thotë se për çdo namaz ka kohë të caktuar dhe nëse i kalon…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial