Shkence 

Ngrohja Globale dhe Ndryshimi Klimatik

Një nga problemet më të mëdha me të cilin po ballafaqohet bota sot është ndryshimi klimatik, një dukuri e cila shpesh po kalon e pavërejtur nga konfliktet dhe krizat politike në botë. Vëmendja tërhiqet vetëm atëherë kur dëgojmë për lajme për uraganë dhe vërshime të cilat shpesh marrin edhe jetë njerëzish. Cdo ditë e më tepër jemi dëshmitarë të ndryshimeve drastike të motit, të cilat e prekin në masë të madhe shëndetin tonë. Ngrohja globale që shkaktohet nga ndryshimet klimatike sjell një rritje të valëve të nxehtësisë dhe ne e…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

FOTO/ Pamjet apokaliptike pas zjarreve në Amazonë

Pyjet tropikale të Amazonës prej gati një muaji janë përfshirë nga gjuhë zjarri që duken të pandalshme. Ferri mbi tokë është ajo që po ndodh në njërin prej ekosistemeve më të mëdha në botë. Të ecësh në mes të ditës dhe çdo gjë të jetë errësirë sikur të jetë mesi i natës. Ndërkohë siç duket, pamjet apokaliptike që janë fotografuar këto ditë në Amazonë, janë me të vërtetë dramatike.

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Rrelos Shkence 

Përendimet e diellit në planetin Mars kan ngjyrë të kaltër

Përendimet e diellit në tokë jan zakonisht me ngjyrë portokalli. Por në këtë imazh të mrekullueshëm e të bukur të sipërfaqes Marsiane, perendimi i diellit ka ngjyr të kaltër. Dielli i planetit Mars është i kaltër sepse perendon mbrapa stuhive të pluhurit. Ky imazh u shkrep në kohën kur në Mars po pushonte nje stuhi e pluhurit dhe disa nga grimcat e imëta të pluhurit Marsian ishin akoma në ajër. Këto grimca të imëta janë në gjendje të shpërndajnë dritën në të majtë të spektrit VIBGYOR d.m.th kaltër dhe jo…

Lexo më shumë
Fakte 

Disa fakte interesante nga gjeografia

Gjeografia është një shkencë që ndryshon vazhdimisht si nga efektet politike ashtu edhe nga shkaqe natyrore. Në botë ekzistojnë shumë dukuri të rralla, situata gjeografike të çuditshme dhe të dhëna kurioze që me raste nuk kanë një origjinë të qartë. Ja disa fakte që na kanë tërhequr vëmendjen. Shteti më i vogël në botë – Vatikani nuk është vendi më i vogël në botë. Nëse do të konsideronim shtrirjen si masë vlerësimi vendi më i vogël në botë do të ishte sovrani ushtarak Urdhri i Maltës sepse nuk ka territor, përveç…

Lexo më shumë
Shkence 

Toka rrotullohet boshtit të saj

Gjatë natës, yjet duken sikur lëvizin. Në qoftë se bëjmë fotografi për disa orë, yjet do të lënë gjurmë që janë harqe rrathësh. Kjo ndodh sepse Toka rrotullohet rreth bushtit të saj, e jo nga lëvizja e yjeve. Ylli më afër qendrës së rrathëve në fotografi është Ylli Polar, Polaris. Ai quhet kështu sepse është direkt mbi kokë, po të qëndrojmë në polin e Veriut. Boshti i rrotullimit të Tokës kalon drejt këtij ylli, pra drejt Yllit Polar. E njëjta gje ndodh pot ë bëjmë fotografi edhe në Hemisferën jugore.…

Lexo më shumë
Shkence 

E VETMJA MËNYRË PËR SHPËTIMIN E JETËS SË GJALLESAVE NË TOKË

Ozoni. Ozoni, është gazi i oksigjenit që gjendet në natyrë me molekulen e pajisur me tre atome oksigjen. Kjo i jep vetinë aktive këtij gazi për mbrojtjen e gjallesave të Tokës nga veprimi i dëmshëm i rrezeve të Diellit dhe sidomos i korpuskulave të tij. Ozoni, gjendet në atmosferë në formën e një shtrese të rralluar dhe të përzjerë me gazra të tjerë. Ai, shtrihet në lartësi të ndryshueshme 12 – 50 km, që për shkaqe gravitacionale lëvizëse të Tokës, zbret edhe më poshtë. Shprehur shkurt, po të mos ishte…

Lexo më shumë
Shkence 

​NASA dërgon një robot në Hënë për të gjetur ujë në polin e akullt

Drejtori i NASA-s, Jim Bridenstine deklaroi se agjencia hapësinore amerikane planifikon të dërgojë për herë të parë në Hënë, një pajisje që do të marrë kampione të ujit të akullt në polin jugor të saj. Në ditën e fundit të Kongresit Ndërkombëtar të Astronautikës në Uashington, Bridenstine deklaroi se roboti i quajtur “VIPER” do të prekë sipërfaqen hënore në vitin 2022. “VIPER do të udhëtojë në polin jugor të Hënës dhe VIPER do të llogarisë se ku ndodhet uji i akullt. Ne do të jemi në gjendje të përshkruajmë karakteristikat…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Rrelos Shkence 

Kjo është Rruga e Qumeshtit e cila është vetëm nje galaktike, në këtë universe të pafundme!

100.000 vjet dritë është në Madhësi shtëpia e sistemit tonë diellor. 1.000 vjet dritë të gjerë e bëjnë 100 deri në 400 miliardë yje të cilet jane në të. Distanca jone nga qendra e saj është 25.000 vjet drite. Është në mas sa 750 miliard deri ne 1 trilion të mases Diellore, e mbushur plotë me nebula, yje, planete, hëna… Ylli më i Vjeter në të e ka moshen 13.2 miliard vjet. Rrotulimi i sistemit tone diellore rreth saj zgjate 250 milion vjet. Rrotullimi i Kraheve të saj zgjate 50…

Lexo më shumë
Shkence 

​Akullnajat e Zvicrës po shkrihen me shpejtësi rekorde

Akullnajat e Zvicrës kanë humbur një të dhjetën e vëllimit të tyre vetëm në pesë vjetët e fundit – një shkallë e shkrirjes që është e paparë në më shumë se një shekull vëzhgimesh. ‘Nivelet rekorde’ të shkrirjes këtë vit u raportuan nga Komisioni për Kriosferë në Akademinë Zvicerane të Shkencave bazuar në matjet e 20 akullnajave. Studimi i tyre vjetor mbi akullin e akullnajës së shtetit të Zvicrës zbuloi se valët e nxehta të verës prisnin shpresat se një dimër i mbushur me dëborë do të kompensonte shkrirjen e…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial