Kuriozitete 

Tentoi të kontrabandonte pikturën e Picasos, dënohet me burg koleksionisti miliarder

Një miliarder spanjoll dhe koleksionist i veprave të artit u dënua me 18 muaj burg dhe u gjobit me 58 milion dollarë pasi tentoi të kalonte kontrabandë një pikturë të Picasos për ta shitur atë jashtë shtetit. Piktura “Koka e një Gruaje të Re” është shpallur një thesar kombëtar dhe sipas ligjit kushdo që kërkon ta nxjerrë atë jashtë vendit duhet të bëjë një kërkesë. Prokuroria e Spanjës deklaroi se Jaime Botin, 83 do ta shiste pikturën në një ankand në Londër. Botin e bleu pikturën në vitin 1977 në…

Lexo më shumë
Shkence 

Kaltrina do promovojë librin e saj të dytë të titulluar ” Aura”

Të shtunën, 18 Janar, në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës ” Pjetër Bogdani” do të shoqëroheni nga shkrimtarja Kaltrina Pacolli. Kaltrina do promovojë librin e saj të dytë të titulluar ” Aura” Kaltrina me shkrime është marrë qysh nga mosha e hershme, kësaj rradhe vie tek ne me një roman, storie që ngjallë të rrënqethura që përçojnë ndjenja jetë, dashuri dhe plot emocione. Në këtë roman ju mund të shfletoni një ngjarje, jetë e ndërthurur me delikatesë dhe përkushtim të tejshtuar. Përjetojeni dashurinë, shoqërinë, mungesën, fjalët e pathëna, mallin e ankthin,…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

Edhe qentë mund të ofendohen dhe zemërohen me pronarin, ekspertët zbulojnë shenjat

Qentë gjithashtu zemërohen shumë dhe kryejnë veprimet tuaja me zemër. Dhe këtu janë disa shenja me të cilat ju do të njihni këtë gjendje. Nëse manari juaj vazhdimisht heq hundën dhe buzët edhe pse nuk ka ushqim aty pranë, është një shenjë që ata janë të zemëruar me ju ose të stresuar. Kjo mund të ndodhë edhe kur përqafohet nga njerëz të panjohur, thonë ekspertët. Zgjidhja është ta largoni atë nga situata që nuk janë të rehatshme për të. Një shenjë tjetër që tregon se ai duhet të zemërohet është…

Lexo më shumë
Shkence 

Shkencëtarët me qelizat e bretkosave bëjnë robotët e parë të gjallë

Nëse ndodh ngritja e robotit, apokalipsi do të jetë shumë më keq seç kanë përgatitur shkrimtarët e trillimeve shkencore. Studiuesit në Shtetet e Bashkuara krijuan makinat e para “live” duke shkrirë qelizat e një bretkose afrikane në robotë të vegjël vetëlëvizës. Një nga krijimet më të suksesshme ka dy këmbë që e lëvizin, dhe tjetra ka një vrimë në mes që studiuesit e kanë shndërruar në një “xhep” me ndihmën e të cilit mund të mbajë pako miniaturë, transmeton KosovaPress. “Këto janë forma krejtësisht të reja të jetës që kurrë…

Lexo më shumë
Shkence 

Kafeina dëmton kreativitetin

Ndikimi shëndetësor i kafesë është i shumanshëm dhe një temë e shpeshtë e shumë kërkimeve shkencore. Shkencëtarët thonë se kafeina ndikon në krijimtarinë duke e zvogëluar atë. Ana anësore krijuese dhe zgjidhjet imagjinare te njerëzit shpesh ndodhin kur ata ndalojnë të mendojnë për një problem të veçantë dhe i lënë mendimet e tyre. Sidoqoftë, kafeina parandalon ‘bredhjen’ e mendjes si pjesë kryesore të procesit krijues dhe na “detyron” të përqendrohemi në bërjen e një detyre specifike. Problemi me këtë tezë është se mbështetet shumë në mendimin e lirë në procesin…

Lexo më shumë

25 filxhanë kafe në ditë nuk e rrezikojnë shëndetin e zemrës suaj

Një ditë pa kafe është e paimagjinueshme për miliona njerëz në mbarë botën, dhe për të gjithë ata, studiuesit kanë një lajm të mirë. Sipas hulumtimeve të fundit, mund të pini deri në 25 filxhanë kafe në ditë, pa frikë se rrezikoni shëndetin e zemrës. Hulumtimet e mëparshme kanë sugjeruar që kafeja rrit rrezikun e sulmit në zemër dhe goditje në tru, kjo është arsyeja pse studiuesit kanë sugjeruar të mbani një vëmendje se sa kafe pini çdo ditë. Por një studim i ri i kryer në Britani të Madhe,…

Lexo më shumë
Lajme Shkence 

Regjistrohet temperatura rekord më e lartë e janarit në një qytet të Norvegjisë

Një rekord i ri temperature të lartë u regjistrua në muajin janar në një qytet të vogël në perëndim të Norvegjisë, njoftoi Instituti Meteorologjik norvegjez. Sipas shërbimit meteorologjik, temperatura në qytetin e vogël Sunndalsora arriti 19.0°C. Rekordi i mëparshëm prej 17.9 °C është regjistruar në vitin 1989 në fshatin Tafjord. Sunndalsora dhe Tafjord ndodhen në rrethin e More og Romsdal. Sunndalsora rrethohet nga male të pjerrëta. Ky vend është i njohur për disa persona të apasionuar pas sporteve ekstreme që përfshin hedhjen me parashutë nga skajet e një shkëmbi të…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

‘Gurët e gjallë’ të Rumanisë: Rriten dhe shumohen sa herë që bie shi

Në natyrë ka fenomene të habitshme dhe shumë të çuditshme, të cilat edhe na bëjnë të mendojnë shumë se si është e mundur të ndodhë një gjë e tillë. Shembull interesant janë edhe gurët e quajtur ‘Trovanti’. Këta gurë mund të duken të thjeshtë, por në fakt ata rriten, marrin frymë dhe lëvizin. Ky fenomen është vërejtur dekada më parë në qytetin e Kostestit dhe tash e disa vite po del të jetë atraksion për njerëzit. Emri i tyre ‘Trovanti’ vjen nga rumanishtja që do të thotë ‘gurët që rriten’.…

Lexo më shumë
Shkence 

Mendimiet e juaja reagojnë në Veprat e juaja

Jeta e përditshme mund të bëhet e lumtur. Është çështje zgjedhje. Është sjellja jonë që na bën të ndjehemi të lumtur ose të palumtur. Është e vërtetë, ne i hasim të gjitha llojet e situatave gjatë ditës dhe disa prej tyre mund të mos jenë të çmuara për lumturinë. Mund të zgjedhim të vazhdojmë të mendojmë për ngjarjet e palumtura dhe mund të zgjedhim të refuzojmë të mendojmë për to dhe më mirë: të shijojnë momentet e lumtura. Të gjithë ne në mënyrë konstante kalojmë në situata dhe rrethana të…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial