1. Home
  2. Fakte

Kategori: Fakte

Testi i thjeshtë i urinës që mund ta zbulojë 10 vjet më herët kancerin e fshikëzës së urinës

Testi i thjeshtë i urinës që mund ta zbulojë 10 vjet më herët kancerin e fshikëzës së urinës

Një test i thjesht i urinës mund të zbulojë 10 vite më parë simptomat e kancerit të fshikëzës para se të shfaqen simptomat e mutacioneve gjenetike Një studim ku janë përfshirë shumë njerëz është zbuluar…

Read More
​Mungesa e djersitjes shkakton këto dy sëmundje

​Mungesa e djersitjes shkakton këto dy sëmundje

Djersitja është një proces i rëndësishëm natyror që lejon trupin të qëndrojë i freskët. Ekspertët thonë se djersitja kontribuon në shëndetin e përgjithshëm, dhe parandalon shumë procese të padëshiruara në trup. Gjëndrat ekrine të djersës…

Read More

Gjashtë simptomat e një sulmi në zemër që ndodhin vetëm tek gratë

Sulmet në zemër janë një nga shkaqet kryesore të vdekjes së hershme në botën moderne. Fatkeqësisht, kjo sëmundje zakonisht vret njerëzit tha Bright Side. Sidoqoftë, pak para sëmundjes, trupi ynë na dërgon sinjale që thjesht…

Read More
A është i dëmshëm seksi anal? Ja çfarë thonë mjekët

A është i dëmshëm seksi anal? Ja çfarë thonë mjekët

Duke qenë se sa herë flitet për seksin anal, njerëzit dëgjojnë lloje të ndryshme informacionesh, herë-herë kontradiktore ose të pavërteta, “Cosmopolitan.com” ka marrë përsipër të hedhë dritë mbi këtë akt, duke pyetur 5 mjekë për…

Read More
Zbulohet mumia 2 mijë vjeçare pa kokë dhe këmbë në Egjipt

Zbulohet mumia 2 mijë vjeçare pa kokë dhe këmbë në Egjipt

Një zbulim i rëndësishëm u bë i mundur në Egjipt falë erës së furishme. Kjo e fundit nxori në pah një mumie 2000-vjeçare të fshehur nën rërë. Mumja u gjend pa kokë dhe këmbë, vetëm…

Read More
Historia si hyri SHBA në Luftën e Dytë Botërore

Historia si hyri SHBA në Luftën e Dytë Botërore

Më 7 dhjetor të vitit 1941, ndodh një sulm i papritur ushtarak ajror nga marina perandorake japoneze marinës kundër bazës detare të Shteteve të Bashkuara në Pearl Harbor, Hawai. Sulmi çoi në hyrjen e Shteteve…

Read More
Njeriu më i fortë në botë në shekullin e 19-të ishte nga Vushtrria

Njeriu më i fortë në botë në shekullin e 19-të ishte nga Vushtrria

Sipas të dhënave dhe dokumenteve që gjenden në arkivat e Stambollit, njeriu më i fortë në botë ka qenë pikërisht një shqiptar. I lindur më 1857, në një qytezë të lashtë të Kosovës, që shtrihet…

Read More
Gruaja më e bukur në botë, princesha egjiptiane me origjinë nga Korça

Gruaja më e bukur në botë, princesha egjiptiane me origjinë nga Korça

Panteoni i bukurisë femërore të shekullit XX nxori në pah disa gra të bukura që asnjë shekull pasardhës nuk ka për ta zbehur bukurinë e tyre. Ato janë bërë simbol i bukurisë femërore dhe emrat…

Read More
NASA zbulon detaje të papritura për Diellin: “Këto janë ndryshime dramatike”

NASA zbulon detaje të papritura për Diellin: “Këto janë ndryshime dramatike”

Bollëku i informacioneve që vijnë nga një takim i afërt i sondës së NASA-s me Diellin, u jep shkencëtarëve një pasqyrë unike mbi erën diellore dhe përgjithësisht kohën në hapësirë, pasi avionët kalojnë nëpër pjesët…

Read More
Vendet me 10 popullsitë më të mëdha të krishtera dhe 10 tjera me ato myslimane

Vendet me 10 popullsitë më të mëdha të krishtera dhe 10 tjera me ato myslimane

Dy tabelat e vendeve me popullsinë më të madhe të krishterë dhe myslimanë të paraqitur më poshtë, zbulojnë ndryshime në përqendrimin, diversitetin dhe ndryshimet e parashikuara në dy fetë më të mëdha në botë. Të…

Read More