Kuriozitete 

Këto janë femrat që tradhëtojnë më shumë!

u që besoni në shenjat e horoskopit, në këtë artikull, kemi renditur shenjat e horoskopit që janë të prirur më shumë për të tradhëtuar, sidomos për femrat. Ju meshkuj, kini kujdes, nëse partnerja juaj i përket kësaj shenje: 1. Binjakët Femrat binjake, janë tradhtare të këqija. Ato mund të ju tradhtojnë ju edhe me një person që i përket rrethit tuaj shoqërorë. Nëse jeni me fat ta mbani një femër binjakë, nuk do ju tradhtojë. Mundësitë janë të vogla! 2. Virgjëresha Nëse jeni të lidhur me një femër të shenjës…

Lexo më shumë
Kuriozitete Lifestyle 

Pse zemërohemi kur jemi të uritur?

Nuk është e pazakontë që edhe kur jemi të qetë zemëroheni kur kemi uri. Me kalimin e kohës që nga vakti i fundit, sasia e ushqyesve fillon të bjerë, e ndjekur nga fillimi i nervozizmit për shkak të urisë. Karbohidratet, proteinat dhe yndyrat ndahen në sheqerna të thjeshtë, aminoacide dhe acide yndyrore të lira. Me kalimin e kohës, sasia e këtyre lëndëve ushqyese zvogëlohet. Kur glukoza e gjakut bie në një nivel kritik, truri e percepton atë si një situatë kërcënuese për jetën, transmeton KosovaPress. Truri është i varur nga…

Lexo më shumë
Kuriozitete Lajme 

Prishtinasi që ia la qenit emrin Josip Broz për shaka

Emrin e ish-diktatorit jugosllav e mban një qen në Prishtinë. Vetëm nofkën nuk e ka Tito, por Pipo. Pronari i qenit të quajtur Josip Broz Pipo, Mentor Mahmuti, thotë se e pagëzoi kafshën shtëpiake me emrin liderit të dikurshëm jugosllav jo për qëllime ideologjike, por për shaka. Thotë se nuk ka një  mendim të qartë për njeriun që vrau më shumë se 1 milion njerëz gjatë udhëheqjes 35 vjeçare të Jugosllavisë. Shkruan: Rinesa Osmanaj* Mentor Mahmuti e ka pagëzuar qenin e tij me emrin e ish-udhëheqësit jugosllav, Josip Broz. Mirëpo, nofkën…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

Tentoi të kontrabandonte pikturën e Picasos, dënohet me burg koleksionisti miliarder

Një miliarder spanjoll dhe koleksionist i veprave të artit u dënua me 18 muaj burg dhe u gjobit me 58 milion dollarë pasi tentoi të kalonte kontrabandë një pikturë të Picasos për ta shitur atë jashtë shtetit. Piktura “Koka e një Gruaje të Re” është shpallur një thesar kombëtar dhe sipas ligjit kushdo që kërkon ta nxjerrë atë jashtë vendit duhet të bëjë një kërkesë. Prokuroria e Spanjës deklaroi se Jaime Botin, 83 do ta shiste pikturën në një ankand në Londër. Botin e bleu pikturën në vitin 1977 në…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

Edhe qentë mund të ofendohen dhe zemërohen me pronarin, ekspertët zbulojnë shenjat

Qentë gjithashtu zemërohen shumë dhe kryejnë veprimet tuaja me zemër. Dhe këtu janë disa shenja me të cilat ju do të njihni këtë gjendje. Nëse manari juaj vazhdimisht heq hundën dhe buzët edhe pse nuk ka ushqim aty pranë, është një shenjë që ata janë të zemëruar me ju ose të stresuar. Kjo mund të ndodhë edhe kur përqafohet nga njerëz të panjohur, thonë ekspertët. Zgjidhja është ta largoni atë nga situata që nuk janë të rehatshme për të. Një shenjë tjetër që tregon se ai duhet të zemërohet është…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

‘Gurët e gjallë’ të Rumanisë: Rriten dhe shumohen sa herë që bie shi

Në natyrë ka fenomene të habitshme dhe shumë të çuditshme, të cilat edhe na bëjnë të mendojnë shumë se si është e mundur të ndodhë një gjë e tillë. Shembull interesant janë edhe gurët e quajtur ‘Trovanti’. Këta gurë mund të duken të thjeshtë, por në fakt ata rriten, marrin frymë dhe lëvizin. Ky fenomen është vërejtur dekada më parë në qytetin e Kostestit dhe tash e disa vite po del të jetë atraksion për njerëzit. Emri i tyre ‘Trovanti’ vjen nga rumanishtja që do të thotë ‘gurët që rriten’.…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

Kuriozitete që nuk i dini mbi planetin Tokë

Cili është vendi më i nxehtë në Tokë? Ndoshta keni dëgjuar se është Lugina e Vdekjes në Kaliforni. E vërtetë në shumë ditë, por El Azizia në Libi regjistroi temperaturën prej 57.8 gradë Celsius në 13 shtator, 1922, temperatura më e lartë e matur ndonjëherë. Në Luginën e Vdekjes shkoi 57 gradë Celsius më 10 qershor, 1913. Po vendi më i ftohtë? Shumë larg prej këtu, temperatura më e ftohtë e matur ndonjëherë në Tokë ka qenë -89 gradë Celsius në Vostok, Antarktikë, më 21 qershor, 1983. Si krijohet bubullima?…

Lexo më shumë
Fun Kuriozitete 

Avioni që vuri 4 rekorde ditën që u hoq nga qarkullimi

Kur diçka “del në pension”, zakonisht ndodh sepse e kanë lënë fuqitë dhe ka humbur shkathtësinë për shkak të moshës, por ky nuk ishte rasti i avionit SR-71 Blackbird. Ky avion vuri rekorde botërore në ditën e fundit të shërbimit. Kur u vendos që SR-71 të dilte nga qarkullimi, shumë njerëz nuk ishin dakord. Shumica e debatit nëse duhej tërhequr apo jo, bazohej në sherre politike, jo sepse avioni nuk mund të përmbushte ndonjë detyrë ushtarake. Cilado qoftë arsyeja, një nga avionët më të lavdishëm të ushtrisë amerikane u hoq…

Lexo më shumë
Fun Kuriozitete 

Drerët ndjekin me vrap nga pas motorin e borës

Këta drerë janë fiksuar keq pas motorit të borës. Ngjarja ka ndodhur në Tonsvik, Norvegji. Një grumbull prej 100 drerësh filluan të ndjekin pas motorin. Drejtuesi i motorit ishte duke drejtuar atë në një kodër të mbuluar nga bora kur edhe ka hasur në turmën e drerëve që e ndiqnin nga pas. Dreri është e vetmja kafshë e cila ndodhet në hemisferën e veriut në një numër të konsiderueshëm. Drerët në një përqindje të lartë ndodhen në Norvegji rreth 40% e tyre. Peizazhet norvegjeze janë vërtet mbresëlënëse dhe lënë pa…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

I ftohti, këshilla për fëmijët dhe foshnjat

Sa më të vegjël të jenë fëmijët, aq më shumë rrezikojnë nga uljet e temperaturës dhe sëmundjet, ndaj evitoni në maksimum daljet dhe siguroni një temperaturë konstante në shtëpi. Të porsalindurit deri në gjashtë muaj, rrezikojnë më shumë nga i ftohti, pasi përgjigjja e organizmit të tyre nëpërmjet termo- rregullimit, dhe aftësia e tyre për të komunikuar, ende nuk janë zhvilluar plotësisht. Për këtë arsye, prindërit duhet të kontrollojnë herë pas here këmbët, duart e veçanërisht fytyrën. Foshnjat rekomandohen të pinë rregullisht gji, sa herë të dëshirojnë, dhe nëse kanë…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial