Kuriozitete 

Nebulat shumëngjyrëshe dekorojnë Rrugën e Qumëshit në disa foto të natës

Miguel Claro është një fotograf profesionist, komunikues shkencor dhe autor i bazuar në Lisbonë, Portugali, i cili krijon imazhe spektakolare të qiellit të natës. Si ambasador fotografik i Observatorit të Evropës Jugore, një anëtar i The World At Night dhe astrofotografuesi zyrtar i Rezervës Alqueva të Dark Sky, ai specializohet në skyscapes astronomike që lidhin Tokën dhe qiellin e natës. Një skenë e natës e kapur nga Pulo do Lobo, një ujëvarë e vendosur në Rezervën Alqueva të Errësirës së Errësirës pranë Mértola, Portugali, tregon harkun e rrugës së Qumështit…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

5 vendet më të bukura në Tokë

Jemi mësuar të krahasojmë pothuajse gjithçka me bukuritë e natyrës dhe Toka është shtëpia e mrekullive të panumërta, të qeta por edhe të ashpra në të tjera raste. Secili nga ne ka preferencat e tij unike, ato mund të jenë sipërfaqe të mëdha ose thjesht një pjesë shkëmbi të cilin e keni vendosur në kopshtin tuaj, ose rruga me pemë në të cilën jeni rritur. Sixwise ka renditur 5 vendet më të bukura të një game më të gjerë duke marrë parasysh se nuk mund të përfshihen të gjitha në…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Michael Collins,piloti i modulit të Apollo 11

Ndërsa Neil Armstrong dhe Edwin “Buzz” Aldrin bënë hapat e parë të njeriut në hënë, një anëtar i tretë i ekuipazhit e orbitonte hënën lart . Astronauti Michael Collins priti në modulin e komandës ndërsa shokët e tij astronautët kaluan më shumë se 21 orë në sipërfaqen hënore. Ai ishte astronauti i parë që orbitoi anën tjetër të hënës vetëm; kur ai kaloi në anën tjetër, atij u prenë kontakti njerëzor në Tokë, sepse nuk kishte satelitë në dispozicion për të transmetuar komunikimet e tij përsëri në Tokë. Këtu është…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Çka ndodhë nëse Toka ndalon të rrotullohet?

Nuk ka shanse që ju të largoheni në hapësirë menjëherë, sepse graviteti i Tokës është aq i fortë në krahasim me lëvizjen saj të shpejtë. (Ky mocion quhet nxitim centripetal.) Në pikën më të fortë, e cila është në ekuator, nxitimi centripetal vetëm kudërshton gravitetin e Tokës me rreth 0.3 për qind. Me fjalë të tjera, edhe pse nuk e vreni, ju peshoni më pak në ekuator sesa në pole. NASA thotë se probabiliteti që Toka të ndalë rrotullimin e saj është “praktikisht zero” për miliardat e ardhshme. Teorikisht, megjithatë,…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Sa shpejt është Toka duke lëvizur?

Si tokësor, është e lehtë të besojmë se ne jemi duke qëndruar pa lëvizur ende. Në fund të fundit, ne nuk ndiejmë ndonjë lëvizje në rrethinën tonë. Por kur ju shikoni në qiell, ju mund të shihni dëshmi se ne po lëvizim. Disa nga astronomët më të hershëm propozuan që ne të jetonim në një univers gjeocentrik, që do të thotë se Toka është në qendër të çdo gjëje. Ata thanë se dielli rrotullohej rreth nesh, gjë që shkaktonte lindjen dhe perendimin e diellit, njëjtë për lëvizjet e hënës dhe…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Librat më të mirë që duhet ti lexoni për astronomi dhe astrofizikë

Universi përmes syve të një astromi dhe astrofizkanti është i mahnitshëm dhe një libër i mirë mund të ju jap atë pamje të asaj bote pa u nevojitur vite për të studiuar.Këta janë librat më të mirë për hapsirë që do ju mahnisin dhe ia vlen ti lexoni. 1.Duke kapur pluhurin yjor-Natalie Starkey 2.“Një histori e shkurtër e kohës” nga Stephen Hawking 3.“Faktori planetar,ekzoplanetet dhe kërkmi për një botë të dytë”-nga Elizabeth Tasker 4.“ Shikoje atë me një teleskop të vogël”-Will Kalif 5.“100 gjërat që duhet ti shihni në qiellin…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Top 5 teknologjitë që i duhen një anije kozmike të mbijetojë në hapsirë të thellë

Kur një anije kozmike e ndërtuar për njerëzit të udhëtuar në një hapësirë të thellë, ajo kërkon një sërë veçorish për ta mbajtur atë dhe një ekuipazh brenda sigurt. Që të dyja distanca dhe kohëzgjatja kërkojnë që anija kozmike duhet të ketë sisteme që mund të funksionojnë me besueshmëri larg nga shtëpia, të jenë në gjendje të mbajnë astronautët të gjallë në rast emergjence dhe të jenë të lehta që raketa mund ti qojë. Këto janë 5 sistemet që anija duhet domesdos ti ketë. Sisteme për të Jetuar dhe dhe…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Kjo është Gruaja e parë në hapsirë

Valentina Tereshkova ishte gruaja e parë që shkoi në hapësirë. Në vitin 1963, ajo kaloi gati tre ditë në hapësirë dhe orbitoi Tokën 48 herë në kapsulën e saj hapësinore, Vostok 6. Kjo ishte udhëtimi i saj i vetëm në hapësirë. Tereshkova më pas udhëtoi nëpër botë për të promovuar shkencën sovjetike dhe u përfshi në politikën sovjetike. Valentina Vladimirovna “Valya” Tereshkova u lind më 6 mars 1937 në Maslennikovo, një fshat afër lumit Vollga, rreth 170 kilometra në verilindje të Moskës. Prindërit e saj punonin në një fermë kolektive…

Lexo më shumë
Kuriozitete Shkence 

Njihuni me yllin më të rëndë të gjetur deri tani!

Dielli mund të jetë objekti më masiv në sistemin diellor – përmban 99.8 për qind të masës së tërë sistemit – por në shkallë yjore, është vetëm mesatar. Rreth gjysma e të gjitha yjeve të njohura janë më masive; gjysma tjetër janë më pak të rëndë.Maksimumin e shkallës e arrin ky yll më masiv i njohur në qiell R136a1, një yll më shumë se 300 herë më i rëndë se sa dielli ynë. RMC 136a1, shkurtimisht si R136a1, qëndron rreth 163.000 vjet dritë nga Toka në nebulën Tarantula. Kjo yll…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete 

Zbulohet fosili 174 milionë-vjeçar i një dinozauri

Në Kinë është zbuluar një fosile 174 milionë-vjeçare e një dinozauri, i cili i përket një lloji të ri të dinozaurëve, sipas një kërkimi shkencor të publikuar në revistën “Nature Communication”. Dinozauri, i quajtur Lingwulong (dragua madhështor) ka një gjatësi prej 10-15 metrash. Mësohet se ky lloj i dinozaurëve, i cili peshonte shtatë tonë, ka një strukturë të vogël të kokës. Sipas këtij kërkimi shkencor, familja Diplodocus të cilës i përket edhe dinozauri i “dragoit madhështor”, ka jetuar para 160 milionë vitesh. Ky zbulim ka dhënë një dëshmi të re…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial