Duke falur të tjerët ju largoni negativitetin dhe sëmundjet!

Duke falur të tjerët ju largoni negativitetin dhe sëmundjet!

A keni ndier ndonjëherë pendesë për shkak të diçkaje që ka ndodhur në të kaluarën, ose keni mbajtur inat ndaj dikujt? A ndiheni sikur ju kanë tradhtuar dhe nuk mund ta pranoni që t’ia falni?…

Read More
Saturni i cili i mbijetoi betejës së Berlinit, vdes në kopshtin zoologjik të Moskës

Saturni i cili i mbijetoi betejës së Berlinit, vdes në kopshtin zoologjik të Moskës

Një aligator që i mbijetoi Luftës së Dytë Botërore në Berlin dhe i cili u përfol gabimisht se i përkiste udhëheqësit nazist Adolf Hitler ka vdekur në kopshtin zoologjik të Moskës. “Dje në mëngjes, aligatori…

Read More
Ekspertët e SHBA-së thonë se coronavirusi nuk transmetohet lehtë nga prekja e sipërfaqeve ose objekteve

Ekspertët e SHBA-së thonë se coronavirusi nuk transmetohet lehtë nga prekja e sipërfaqeve ose objekteve

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) në SHBA, ka njoftuar se coronavirusi nuk përhapet lehtë nga prekja e sipërfaqeve ose objekteve. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, megjithëse në udhëzimet e mëparshme u…

Read More
Futi dredhëzën në ujë të kripur, gruaja zbulon krimba në sipërfaqen e saj!

Futi dredhëzën në ujë të kripur, gruaja zbulon krimba në sipërfaqen e saj!

Një video tmerruese tregon momentin kur një grua vendosi luleshtrydhet e saj në ujë të kripur, për të nxjerrë në sipërfaqe një krimb. Kjo është një nga ato videot e shumta, ku njerëzit provojnë metodën…

Read More
Një burrë australian u gjobit për shpëtimin e balenave nga rrjetat e detit

Një burrë australian u gjobit për shpëtimin e balenave nga rrjetat e detit

Një burrë australian që veproi më vete për të çliruar një balenë të kapur në rrjeta deti thotë se ai është gjobitur nga autoritetet për kryerjen e shpëtimit. Balena e bllokuar u vërejt në ujërat…

Read More
Pastroni të gjithë shtëpinë me 3 përbërës që i keni dhe nuk duhet t’i blini

Pastroni të gjithë shtëpinë me 3 përbërës që i keni dhe nuk duhet t’i blini

Kur bëhet fjalë për pastrimin e shtëpisë, të gjithë mundohemi të zgjedhim produktet më të mira larëse duke menduar se kjo është mënyra më e mirë për të siguruar higjienën e saj. Por, shpeshherë mania…

Read More
Deri në 1 mijë euro, paralajmërimi për vaksinën kundër COVID19

Deri në 1 mijë euro, paralajmërimi për vaksinën kundër COVID19

Dekani i farmakologëve italianë dhe themeluesi i Institutit Mario Negri për Kërkime Farmakologjike, Silvio Garattini deklaroi se “një dozë vaksine mund të kushtojë deri në një mijë euro, një shifër e papërballueshme për shumë vende” dhe…

Read More
Gatesa e lashtë që mposhti murtajën

Gatesa e lashtë që mposhti murtajën

Sipas legjendës, kur murtaja ra në qytetin Yogyakarta të ishullit indonezian Java, sulltani urdhëroi qytetarët e tij që të gatuanin “sayur lodeh” dhe të qëndrojnë brenda shtëpive për 49 ditë. Dhe murtaja mori fund. E…

Read More
Lejleku i parë, i bardhë, i egër në Mbretërinë e Bashkuar

Lejleku i parë, i bardhë, i egër në Mbretërinë e Bashkuar

Një lejlek i bardhë i egër ka çel në Mbretërinë e Bashkuar për herë të parë në ato që besohet të jenë qindra vjet. Tre fole që përmbajnë vezë ishin duke u kontrolluar në Estate…

Read More
Studimi: Më shumë fruta hanë gratë dhe të arsimuarit

Studimi: Më shumë fruta hanë gratë dhe të arsimuarit

Gratë europiane hanë më shumë fruta se burrat dhe njerëzit me arsim më të lartë hanë më shumë sesa ata pa arsim të lartë, sipas një studimi nga shkencëtarët norvegjezë për zakonet e ngrënies. ”Europiano-jugorët…

Read More