extreme Kuriozitete 

Gjeniu shqiptar që merrë tre çmime nga Libri i Rekordeve Guinness

Alkent Pozhegu është i riu nga qyteti i Gjakovës që së fundi mori tri certifikata nga Libri i Rekordeve Guinness, për punën e tij të suksesshme artin e tij të veçantë. Pasioni është shprehur se për punë ka bërë ka arritur aty ku ka ëndërruar gjithmonë dhe realisht kush nuk do ta ëndërronte një certifikatë për diçka të veçantë. Alkent Pozhegun artin e tij e krijon me anën e drithërave, transmeton lajmi.net. Emrat më të njohur në skenën botërore si, Rita Ora, Dua Lipa, Marlyn Monroe e të tjerë janë…

Lexo më shumë
Fun Kuriozitete 

Shitet Golf 2-shi që ka të kaluara vetëm 30 mijë km për 30 vjet

Në Gjermani është shitur një Volkswagen Golf 2, i prodhuar në vitin 1989, i cili ka të përshkuara vetëm 30 mijë kilometra. Pronari i gjeneratës së dytë të series ‘Golf 2’ ka sqaruar se pronari i mëhershëm i makinës e ka servisuar vazhdimisht dhe nuk e ka vozitur asnjëherë gjatë kohës së dimrit, njofton lajmi.net. Modeli në fjalë është i ruajtur dhe posedon goma origjinale. Pos kësaj, ai nuk ka ndonjë gërvishtje në eksterier e interier. As një pjesë e tij nuk është e përfshirë nga ndryshku.Golf 2 nën çati…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete 

Historia si hyri SHBA në Luftën e Dytë Botërore

Më 7 dhjetor të vitit 1941, ndodh një sulm i papritur ushtarak ajror nga marina perandorake japoneze marinës kundër bazës detare të Shteteve të Bashkuara në Pearl Harbor, Hawai. Sulmi çoi në hyrjen e Shteteve të Bashkuara në Luftën e Dytë Botërore që kishte filluar më 1939. Gjatë 2 viteve të para të konfliktit global, Shtetet e Bashkuara kishin mbajtur neutralitetin formal, ndërsa furnizonin Britaninë, Bashkimin Sovjetik dhe Kinën me materiale të luftës përmes ligjit të hua-qirasë nënshkrua më 11 mars 1941. Gjatë luftës mbi 16 milionë amerikanë shërbyen në…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete 

Njeriu më i fortë në botë në shekullin e 19-të ishte nga Vushtrria

Sipas të dhënave dhe dokumenteve që gjenden në arkivat e Stambollit, njeriu më i fortë në botë ka qenë pikërisht një shqiptar. I lindur më 1857, në një qytezë të lashtë të Kosovës, që shtrihet afër lumit Silnica, nga babai Rasimi dhe nëna Hatiqja, Jusuf Koca, pasi mobilizohet me dhunë dhe bëhët Asker / ushtar turk /, shumë shpejt do të bëhet njëriu më i fuqishëm në botë. Duke ju referuar dokumenteve tjera , përshkrimit dhe pozitës gjeografike të vendit të tij të lindjes,supozohet se kampioni i botës në mundje,…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

Puna në kopsht dhe ecja jua ulë meshkujve përgjysmë rrezikun për kancer në prostatë

Sipas një studimi të ri, meshkujt që ushtrojnë rregullisht mund ta ulin dyfish rrezikun e kancerit në prostatë. Sipas ekspertëve, edhe aktivitetet ditore – që përfshijnë punën në kopsht apo ecjen – kanë efekt shumë më të madh mbrojtës sesa ç’është menduar më parë. Për këtë studim, ekipi hulumtues, i cili është financuar nga WCRF dhe Cancer Research UK, e ka përdorur një metodë për matjen e aktivitetit fizik mes 79,148 meshkujve me kancer në prostatë dhe 61,106 pa kancer. Pastaj, përmes eksperimenteve dhe analizave të ndryshme, ekipi hulumtues kishin zbuluar…

Lexo më shumë
Fakte 

Gruaja më e bukur në botë, princesha egjiptiane me origjinë nga Korça

Panteoni i bukurisë femërore të shekullit XX nxori në pah disa gra të bukura që asnjë shekull pasardhës nuk ka për ta zbehur bukurinë e tyre. Ato janë bërë simbol i bukurisë femërore dhe emrat e tyre qëndrojnë më lart se bukuroshet e shpallura nëpër sallone bukurie dhe konkurse kombëtare dhe ndërkombëtare. Nuk ka pasur mashkull që i ka parë e të mos ketë ëndërruar për gra të tilla si: Ava Gardner, Grace Kelly, Elizabeth Taylor, Greta Gabro, etj.. Por nga të gjithë gratë e bukura të botës në shekullin…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

Arabia Saudite zbulon supermakinën e së ardhmes

Ky është visioni i makinës së vitit 2030 dhe është më ngjyrë të gjelbër për të reflektuar flamurin e Arabisë Saudite. Kjo makinë pretendohet se do të jetë supermakina e vitit 2030. Makina është dizajnuar nga Giugiaro dhe Arabia Saudite ka porositur këtë makinë posaqërisht për shhfaqjen Riyadh Car, për visionin e vitit 2030. kina përbëhet prej dy motorëve një në fillim dhe një në fund dhe është elekrtike. Nga brenda përbehet me shumë kamera nga të gjitha anët një ekran masiv në mes, transmeton lajmi.net. Ideja prapa kësaj makine…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete 

NASA zbulon detaje të papritura për Diellin: “Këto janë ndryshime dramatike”

Bollëku i informacioneve që vijnë nga një takim i afërt i sondës së NASA-s me Diellin, u jep shkencëtarëve një pasqyrë unike mbi erën diellore dhe përgjithësisht kohën në hapësirë, pasi avionët kalojnë nëpër pjesët më të largëta të atmosferës së yllit tonë. Shkencëtarët kanë përshkruar zbulimet e para të publikuara të sondës diellore “Parker”, një anije kozmike e nisur në vitin 2018 më afër Diellit se çdo objekt tjetër i krijuar nga njeriu. Zbulimet që ofrojnë detaje të reja rreth asaj se si Dielli ndikon në kohë dhe në…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete 

Vendet me 10 popullsitë më të mëdha të krishtera dhe 10 tjera me ato myslimane

Dy tabelat e vendeve me popullsinë më të madhe të krishterë dhe myslimanë të paraqitur më poshtë, zbulojnë ndryshime në përqendrimin, diversitetin dhe ndryshimet e parashikuara në dy fetë më të mëdha në botë. Të dy listat tregojnë se popullsia globale myslimane është më e përqendruar në qendrat kryesore të popullsisë së Islamit sesa popullata globale e krishterë, e cila shpërndahet më gjerësisht në të gjithë botën, transmeton Telegrafi. Në të vërtetë, rreth dy të tretat (65%) të myslimanëve të botës jetojnë në vendet me 10 popullsitë më të mëdha…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete 

Viti 2019, viti i rekordeve

Muaji më i nxehtë, maratona më e shpejtë, gjoba më e rëndë. Viti 2019 në 10 rekorde në fushat e klimës, ekonomisë, kulturës dhe sportit: – Korriku, muaji më i nxehtë – Korriku 2019 është muaji më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë me një mesatare prej 16,7 gradë Celsius duke thyer rekordin e mëparshëm të korrikut 2016, sipas Agjencisë Oqeanike dhe Atmosferike amerikane NOAA. Shenjë e ngrohjes globale të përshpejtuar, nëntë nga 10 muajt e korrikut më të nxehtë janë regjistruar pas vitit 2005. Në Paris, një rekord absolut i…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial