Observatori Stratosferik për Astronomi Infra të kuqe, SOFIA zbulon detaje të reja për fushën magnetike

Observatori Stratosferik për Astronomi Infra të kuqe, SOFIA zbulon detaje të reja për fushën magnetike

Observatori Stratosferik për Astronomi Infra të kuqe, SOFIA, lëshoi të dhëna të reja nga vëzhgimet e fundit të Hemisferës Jugore duke zbuluar strukturën e fushave magnetike qiellore në rajon të njohur si 30 Doradus, ose…

Read More
Aurorat: Mahnitëse si gjithmonë (foto)

Aurorat: Mahnitëse si gjithmonë (foto)

A keni menduar ndonjëherë se çfarë aurorat duken si nga hapësira? Astronaut Alexander Gerst, i njohur edhe si Astro_Alex_Esa, na jep pamje nga Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar, duke thënë se përvoja është “mahnitëse, çdo herë”. Dritat…

Read More
Shkenctarët do të shohin kafshët e egëra nga ISS

Shkenctarët do të shohin kafshët e egëra nga ISS

Falë teknologjisë që kozmonautët po instalojnë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, shkencëtarët do të kenë një pamje jashtëtokësore të breshkave foshnja dhe kafshëve të tjera të egra. Në një shëtitje hapësinore të mërkurën (15 gusht),…

Read More
Omega Centauri është një vend i tmerrshëm për të kërkuar planete të banueshme

Omega Centauri është një vend i tmerrshëm për të kërkuar planete të banueshme

Yjet shumëngjyrësh të Omega Centaurit janë shumë në numër për t’u mbajtur planete të banueshme, sugjeron një studim i ri. Omega Centauri mund të jetë më e ndritshme midis koleksioneve të dendura të yjeve të…

Read More
Foto të mrekullueshme të shiut meteorik Perseid

Foto të mrekullueshme të shiut meteorik Perseid

Shiu meteorik Perseid ka dhënë një shfaqje spektakolare për vrojtuesit e qiellit rreth botës. Shiu meteorik vjetor arriti kulmin 11-13 gusht, vetëm pas hënës së re, e cila bëri kushtet e shkëlqyera të shihen meteoret.…

Read More
Shkenctarët kanë gjetur një burim të çuditshëm të gravitetit negativ

Shkenctarët kanë gjetur një burim të çuditshëm të gravitetit negativ

Zëri ka masë negative, dhe të gjithë rreth jush është duke u zhvendosur, lart dhe larg – megjithëse shumë ngadalë. Kjo është përfundimi i një artikulli të paraqitur më 23 korrik në revistën paraprake “arXiv”…

Read More
Në ditën e 14 gushtit 1992 shiu meteorik kishte goditur Ugandën(FOTO)

Në ditën e 14 gushtit 1992 shiu meteorik kishte goditur Ugandën(FOTO)

Më 14 gusht 1992, një meteor hyri në atmosferë mbi Mbale, Uganda dhe shpërtheu në qindra pjesë! Më 14 gusht 1992, banorët e qytetit nigerian të Mbale dëgjuan një shpërthim të fuqishëm që u bë…

Read More
Yll i vetmuar neturon duket i mahnitshëm në këto foto të reja

Yll i vetmuar neturon duket i mahnitshëm në këto foto të reja

Një zbulim i rrallë ndriqon në mbetjet e një supernove të lashtë: ylli i parë i izoluar i neutronit i gjetur ndonjëherë jashtë Rrugës së Qumështit. Dhe hulumtuesit kanë marrë pamjen më të mirë të…

Read More
Kjo nebulë e çudishtme që lind prapë

Kjo nebulë e çudishtme që lind prapë

Mjegullat e një ylli të vdekur kanë një pamje”brenda-jashtë”, njoftuan shkencëtarët në një studim të ri – dhe kjo mund të jetë fati përfundimtar i diellit tonë. Katër vjet më parë, astronomi Martín Guerrero nga…

Read More
Gjithçka që duhet të dini rreth Parker Solar Probe, e cila është duke u përpjekur të prekë diellin (foto/video)

Gjithçka që duhet të dini rreth Parker Solar Probe, e cila është duke u përpjekur të prekë diellin (foto/video)

Parker Solar Probe (PSP) është një anije robotike e NASA-s në rrugë për të bërë zbulime në koronën e jashtme të Diellit. PSP do të afrohet brenda 8.86 rreze diellore (6.2 milionë kilometra) nga “sipërfaqja”…

Read More