Shkence 

NASA fillon të kërkojë botë të reja aliene.

Transmetimi i satelitit për ekzoplanetet (TESS), i cili është projektuar për të kërkuar botët e huaj rreth yjeve jo shumë larg nga dielli, filloi mbledhjen e të dhënave shkencore të mërkurën (25 korrik), njoftoi dje (27 korrik) anëtarët e ekipit të instrumenteve. TESS do të dërgojë të dhëna fillestare në Tokë në gusht, me vërejtje të reja që vijnë çdo 13,5 ditë pas kësaj, thanë anëtarët e ekipit të misionit në një deklaratë. “Unë jam i kënaqur që gjahtari ynë i planeteve është i gatshëm të fillojë kërkime në oborrin…

Lexo më shumë
Shkence 

Fotografet me shkrepjetë e tyre gjatë eklipsit Hënor “Blood Moon”në Kosove

Dielli, Toka e Hëna, Mbrëmë janë rreshtuar në vijë të drejtë, për të dhuruar një spektakël të rrallë, eklipsin e Hënës më të gjatë të shekullit, plot 1 orë 42 minuta e 56 sekonda. Planeti është vendosur midis Diellit e satelitit të vet, duke e lënë atë plotësisht në hije gjatë kësaj kohe. Para dhe pas errësirës së plotë, ka patur dhe faza me hije të pjesëshme të Tokës mbi Hënë. Hëna ishte në apogjeun e saj, domethënë në largësinë më të madhe nga Toka, 406 223 kilometra, të matur…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Këta 12 njerzë kanë ecur në hënë.!

Nëse keni lindur pas programit Apollo, dhe ndoshta edhe nëse mbani mend ato ditë, duket pothuajse e pabesueshme që NASA dërgoi misionet e drejtuara në hënë 239.000 milje larg. Njerëzit vazhdojnë të shprehin pikëllimin për faktin se misionet hënor të Apollonit ishin shumë kohë më parë dhe se së shpejti nuk do të mbetet askush që të lihet i gjallë, i cili në të vërtetë shkoi në Hënë. 1. NEIL ALDEN ARMSTRONG Armstrong u caktua si astronaut në vitin 1962 dhe fluturoi në misionin Gemini 8 në vitin 1966, ku…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

A mund t’a ndryshoni ngjyrën e syve?

Këto ndryshme ndodhin bashkë me ndryshimin e moshës. Shumica e foshnjave lindin me sy kafe. Megjithatë, shumë prej trashëgimisë Kaukaziane fillimisht kanë sytë blu ose gri. Kjo ngjyrë mund të errësohet me kalimin e kohës, për t’u bërë e gjelbër, E kaltër ose kafe. Foshnjat me sy kafe shpesh përjetojnë ndryshime në ngjyrën e irisit, edhe pse hija e ngjyrës kafe mund të bëhet më e shquar. Një ndryshim në ngjyrën e irisit ndodh për shkak të një proteine të quajtur melanin, e cila është gjithashtu e pranishme në flokë…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Ja se ai punon ADN-ja juaj

ADN-ja është ndoshta molekula biologjike më e famshme; ajo është e pranishme në të gjitha format e jetës në tokë. Por çfarë është ADN ose acid desoksiribonukleik? Këtu, ju informojmë për gjërat thelbesore: Pothuajse çdo qelizë në trupin tuaj përmban ADN-në ose kodin gjenetik që ju bën. ADN-ja mbart udhëzimet për zhvillimin, rritjen, riprodhimin dhe funksionimin e të gjithë jetës. Dallimet në kodin gjenetik janë arsyeja pse një person ka sy blu ose kafe, pse disa njerëz janë të prekshëm ndaj sëmundjeve të caktuara, pse zogjtë kanë vetëm dy krahë…

Lexo më shumë
Shkence 

Fotot dhe videot më të bukura të eklipsit Hënor në Kosove

Eclipsi i plotë më i gjatë hënor i shekullit 21 ndodhi sonte, më 27 korrik dhe ishte i dukshëm nga shumë pjesë të botës. Vendet kryesore të shikimit për ngjarjen katër-orëshe përfshinin Kajro, Egjipt; Santorini, Greqi; dhe Harare, Zimbabve. Kjo video është bërë në qytetin Vushtrri nga Beta Tahiri photography Për fat të keq për amerikanët, një nga pikat e pakta të globit që nuk e panë këtë spektakël ishte SHBA. Por ishte një pamje e mirë për ata në Europën Lindore, Afrikën Lindore, Lindjen e Mesme, Azinë Qendrore ose…

Lexo më shumë
Shkence 

A e keni ditur se cili është ylli më i madh?!

Dielli mund të duket të jetë ylli më i madh në qiell, por kjo është vetëm për shkak se është më afër me Tokën. Në shkallën astronomike, është me të vërtetë mesatar- rreth gjysma e yjeve të njohura janë më të mëdhenj; gjysma janë më të vogla. Ylli më i madh i njohur në univers është UY Scuti, një supergjigant me një rreze rreth 1.700 herë më të madhe se dielli. Në vitin 1860, astronomët gjermanë në Observatorin e Bonit regjistruan së pari UY Scuti, duke e quajtur atë BD-12…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Si ta përdorni telefonin tuaj që të shikoni Marsin në pikën më të afërt të Tokës që nga viti 2003?!

Epo, kjo është ajo. Erdhi koha kur orbita e Tokës do të na afrojë më shumë me Marsin se sa kemi qenë që 15 vjet! Kjo është një ngjarje mbarëbotërore, megjithëse njerëzit që e shohin Marsin nga lartësi të ulëta dhe nga Hemisfera Jugore do ta shohin Planetin e Kuq shumë më qartë se njerëzit në zonat e mesme. Ndërsa dylbitë do t’ju tregojë Marsin si një pikë e vogël e kuqe e ndritshme, madje edhe një teleskop i vogël mund të zbulojë tiparet sipërfaqësore dhe kapelet polare kur është…

Lexo më shumë
Shkence 

Çfarë do të ndothë nesër në qiellin e natës?

Nesër qielli do të jetë jo si zakonisht. Një hënë e “kuqe” do shfaqet në qiell nga ora 19:52 .Kjo është ngjarje që sduhet humbur sepse do duhet edhe një shekull që të jetë një eklips aq i gjatë.Eklipsi i dytë i përgjithshëm hënor i vitit 2018 do të jetë i dukshëm në pjesët të mëdha të Australisë, Azisë, Afrikës, Evropës dhe Amerikës së Jugut. Eklipsi do të zgjasë për 103 minuta, duke e bërë atë eklipsin më të gjatë të shekullit të 21-të.Eklipsi do zë vend më 27 korrik…

Lexo më shumë
Shkence 

Kosova përfaqsohet në ALCON njëren ndër konventat më të njohura të astronomisë në SHBA

ALCON është njëra ndër konventat e njohura të astronomisë në SHBA që realizohet nga Astronomy League, e cila i mundëson astronomëve të mblidhen së bashku për të shkëmbyer ide dhe teknika në Astronomi, përgjatë një periudhe katër ditore. Gjatë gjithë evenimentit ka leksione të planifikuara që përfshijnë tematika të ndryshme në lëminë e Astronomisë. Ndërsa për herë të parë, klubi kosovare Astronomy Outreach of Kosovo u ftua të marr pjesë në këtë konventë, e cila kësaj radhe u realizua në Minneapolis të Minesotës. Aty nëpërmjet prezantimit te AOK të titulluar…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial