Shkence 

Duhet të vazhdojmë të kërkojmë për alienët, shkenctarë i paralajmëruan senatorët

Katër shkencëtarë i treguan rastin panelit senatorësh që kongresi duhet të vazhdojë të financojë kërkimin e NASA-s për jetën përtej Tokës. Vetëm një prej këtyre shkencëtarëve ishte i lidhur drejtpërdrejt me NASA-n, dhe ky shqyrtim prekte një gamë më të gjerë të prioriteteve shkencore për agjencinë dhe si t’i balanconte ata me një buxhet të kufizuar. Pas hapjes së deklaratave, seanca filloi me nënkomisionin Sen. Ted Cruz duke i shpejguar panelit pse ne duhet të kërkojmë jetën në botë të tjera. “Unë besoj se kjo është një nga pyetjet e…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Top 5 teknologjitë që i duhen një anije kozmike të mbijetojë në hapsirë të thellë

Kur një anije kozmike e ndërtuar për njerëzit të udhëtuar në një hapësirë të thellë, ajo kërkon një sërë veçorish për ta mbajtur atë dhe një ekuipazh brenda sigurt. Që të dyja distanca dhe kohëzgjatja kërkojnë që anija kozmike duhet të ketë sisteme që mund të funksionojnë me besueshmëri larg nga shtëpia, të jenë në gjendje të mbajnë astronautët të gjallë në rast emergjence dhe të jenë të lehta që raketa mund ti qojë. Këto janë 5 sistemet që anija duhet domesdos ti ketë. Sisteme për të Jetuar dhe dhe…

Lexo më shumë
Shkence 

Nëse duam që ndonjëherë të shkelim në Mars, duhet ta marrim seriozisht mbrojten planetare

Njerëzit kanë ëndrra të mëdha për të shkelur në një planet tjetër. Por, para se të bëjmë, do të na duhet të kuptojmë se si t’i mbajmë mikroorganizmat për vete dhe si të mbrohemi nga jeta që mund të gjejmë atje. Ky është mandati i mbrojtjes planetare dhe ekspertët në këtë fushë po zhvillojnë udhëzime për misione njerëzore që do të vizitojnë potencialisht lokacionet mbështetëse të jetës, si Marsi. Një nga ata shkencëtarë është Julie Mitchell, oficeri për mbrojtjen e planetit në Qendrën Hapësinore Johnson të NASA-s në Hjuston, e…

Lexo më shumë
Shkence 

“Planeti i nëntë” ky term inatos shkenctarët

Mos e quani planeti i nëntë. Ky nofkë për për botën e që është në sistemin e jashtëm diellor nuk tregon sasinë e duhur të respektit naj zbulimit të planetit të nëntë origjinal, Plutonit, thuhet kështu në argumetimin e disa kërkuesve ndaj kolegëve tyre. Bashkimi Ndërkombëtar Astronomik (IAU)riklasifikoi shkëlqyeshëm Plutonin si një “planet xhuxh” në vitin 2006. Ky vendim mbetet shumë i diskutueshëm sot, siç u bë e qartë nga shënimi i ri, i cili u shfaq më 29 korrik të gazetën planetare të kërkimeve. Mesazhi, titullohej “Për Përdorimin e…

Lexo më shumë
Shkence 

Planetet më të ndritshme të muajit Gusht: Ku dhe si mund ti shihni

Katër planetë të ndritshëm e ndriqojnë qiellin e mbrëmjes në muzg. Mbi në perëndim-jugperëndim është Venera verbuese, i cili vendoset pas përfundimit të muzgut në mbrëmje. Më lart në perëndim-jugperëndim qëndron Jupiteri, ndërsa në jug-juglindje është Saturni. Përfundimisht, në juglindje të ulët është Marsi, e cila kalon Gushtit gradualisht duke e zvogëluar në shkëlqimin nga maja e shkëlqimit që arriti në fund të korrikut. Do të shfaqet vetëm gjysma e ndritshme në fund të muajit, në krahasim me fillimin e muajit. Gjatë javës së fundit të gushtit, pas vendosjes së…

Lexo më shumë
Shkence 

Jetës i nevojitet drita e diellit-dhe kjo mund të ndryshojë mënyrën se si mund të gjejmë alienet

Me çdo zbulim të ri të planeteve tjera, lind pyetja e njëjtë: A mund të ketë jetë në këtë botë? Shkencëtarët në mënyrë të paracaktuar i qasen kësaj pyetjeje për të kontrolluar nëse planeti gjendet në të ashtuquajturën zonë të banueshme, vargun e distancave nga një yll në të cilin një planet mund të mbajë ujë të lëngshëm në sipërfaqen e saj. Por vetëm uji nuk e bën jetën, kështu që në një artikull të ri, një ekip shkencëtarësh shikon një tjetër aspekt të jetesës: nëse një planet merr rrezatim…

Lexo më shumë
Shkence 

Çka do të ndodhte nëse dielli do vdiste?

A e keni menduar ndonjëherë çdo të ndodhe nëse dielli do vdiste tani? Imagjinoni këtë yll xhuxh të përfundojë ekzistencën e tij më herët sesa që duhet.Si do dukej?A do të bëhej dielli më i vogël dhe më i ftohët ose do shperthejë shumë dhe ndriquëshëm para se të zhdukej kompletisht? Çfarë efekti do të kishte në Tokë? Kjo është nëse dhe çka do të ndodhte,nëse dielli fillon të vdes tani. Dielli ynë ka lindur 4.6 milard vjet më herët kur një re gjigante e hapsirës e përbërë nga gazrat…

Lexo më shumë
Shkence 

Për herë të parë një molekulë radioaktive është zbuluar në hapësirë.

Për herë të parë , shkencëtarët kanë zbuluar një molekulë radioaktive në hapësirë – dhe ajo erdhi nga një shpërthim i lashtë yjor. Në shekullin e 17-të, astronomët panë një novë që shkëlqente mjaft shumë në konstelacionin Vulpecula. Por, ata nuk mund ta shihnin yllin me sy të lirë derisa në vitin 2013 se astronomët ishin në gjendje të gjejnë gazin molekular isotopik të pazakontë në ngjarjen që kishte ndodhur, duke rigjallëruar interesimin në shpërthimet yjore të quajtura nova. Tani, në një hetim të ri, një ekip ndërkombëtar kërkimi, i…

Lexo më shumë
Shkence 

Meteoriti i kristalët, ngjyrë të kaltërt zbulon të kalurën e egër të diellit.

Kristalët e lashta dhe të rralla, t’kaltërta, që nga lindja sistemit diellor ndihmojnë në konfirmimin se dielli i sapolindur ishte shumë aktiv, raporton një studim i ri. Astronomët më parë zbuluan se yjet zakonisht janë shumë energjikë shumë herët në evolucionin e tyre. Shkencëtarët kishin dyshuar se e njëjta ishte e vërtetë për diellin pasi lindi rreth 4.6 miliard vjet më parë. “Dielli ishte shumë aktiv në jetën e tij të hershme – kishte më shumë shpërthime dhe dha një rrjedhë më intensive me grimëca të ngarkuara”, tha në një…

Lexo më shumë
Fakte Shkence 

7 gjëra që nuk i keni ditur për Nikolla Tesllën.

1.Ai u lind gjatë një stuhie me rrufe. Nikola Tesla lindi rreth mesnatës, midis 9 korrikut dhe 10 korrikut 1856, gjatë një stuhie të madhe me rrufe. 2. Ai ishte vërtet qesharak Shumica e njerëzve nuk e dinë se Tesla kishte një sens të madh të humorit. 3. Ai dhe Edison ishin rivalë,por jo armiq. Shumë prej tyre e kanë karakterizuar Tesllën dhe shpikësin Thomas Edison si armiq , por Carlson thotë se kjo marrëdhënie është keqinterpretuar. Në fillim të karrierës së tij, Tesla punoi për Edisonin, duke projektuar gjeneratorë…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial