Shkence 

Jetës i nevojitet drita e diellit-dhe kjo mund të ndryshojë mënyrën se si mund të gjejmë alienet

Me çdo zbulim të ri të planeteve tjera, lind pyetja e njëjtë: A mund të ketë jetë në këtë botë? Shkencëtarët në mënyrë të paracaktuar i qasen kësaj pyetjeje për të kontrolluar nëse planeti gjendet në të ashtuquajturën zonë të banueshme, vargun e distancave nga një yll në të cilin një planet mund të mbajë ujë të lëngshëm në sipërfaqen e saj. Por vetëm uji nuk e bën jetën, kështu që në një artikull të ri, një ekip shkencëtarësh shikon një tjetër aspekt të jetesës: nëse një planet merr rrezatim…

Lexo më shumë
Shkence 

Çka do të ndodhte nëse dielli do vdiste?

A e keni menduar ndonjëherë çdo të ndodhe nëse dielli do vdiste tani? Imagjinoni këtë yll xhuxh të përfundojë ekzistencën e tij më herët sesa që duhet.Si do dukej?A do të bëhej dielli më i vogël dhe më i ftohët ose do shperthejë shumë dhe ndriquëshëm para se të zhdukej kompletisht? Çfarë efekti do të kishte në Tokë? Kjo është nëse dhe çka do të ndodhte,nëse dielli fillon të vdes tani. Dielli ynë ka lindur 4.6 milard vjet më herët kur një re gjigante e hapsirës e përbërë nga gazrat…

Lexo më shumë
Shkence 

Për herë të parë një molekulë radioaktive është zbuluar në hapësirë.

Për herë të parë , shkencëtarët kanë zbuluar një molekulë radioaktive në hapësirë – dhe ajo erdhi nga një shpërthim i lashtë yjor. Në shekullin e 17-të, astronomët panë një novë që shkëlqente mjaft shumë në konstelacionin Vulpecula. Por, ata nuk mund ta shihnin yllin me sy të lirë derisa në vitin 2013 se astronomët ishin në gjendje të gjejnë gazin molekular isotopik të pazakontë në ngjarjen që kishte ndodhur, duke rigjallëruar interesimin në shpërthimet yjore të quajtura nova. Tani, në një hetim të ri, një ekip ndërkombëtar kërkimi, i…

Lexo më shumë
Shkence 

Meteoriti i kristalët, ngjyrë të kaltërt zbulon të kalurën e egër të diellit.

Kristalët e lashta dhe të rralla, t’kaltërta, që nga lindja sistemit diellor ndihmojnë në konfirmimin se dielli i sapolindur ishte shumë aktiv, raporton një studim i ri. Astronomët më parë zbuluan se yjet zakonisht janë shumë energjikë shumë herët në evolucionin e tyre. Shkencëtarët kishin dyshuar se e njëjta ishte e vërtetë për diellin pasi lindi rreth 4.6 miliard vjet më parë. “Dielli ishte shumë aktiv në jetën e tij të hershme – kishte më shumë shpërthime dhe dha një rrjedhë më intensive me grimëca të ngarkuara”, tha në një…

Lexo më shumë
Fakte Shkence 

7 gjëra që nuk i keni ditur për Nikolla Tesllën.

1.Ai u lind gjatë një stuhie me rrufe. Nikola Tesla lindi rreth mesnatës, midis 9 korrikut dhe 10 korrikut 1856, gjatë një stuhie të madhe me rrufe. 2. Ai ishte vërtet qesharak Shumica e njerëzve nuk e dinë se Tesla kishte një sens të madh të humorit. 3. Ai dhe Edison ishin rivalë,por jo armiq. Shumë prej tyre e kanë karakterizuar Tesllën dhe shpikësin Thomas Edison si armiq , por Carlson thotë se kjo marrëdhënie është keqinterpretuar. Në fillim të karrierës së tij, Tesla punoi për Edisonin, duke projektuar gjeneratorë…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Kjo është Gruaja e parë në hapsirë

Valentina Tereshkova ishte gruaja e parë që shkoi në hapësirë. Në vitin 1963, ajo kaloi gati tre ditë në hapësirë dhe orbitoi Tokën 48 herë në kapsulën e saj hapësinore, Vostok 6. Kjo ishte udhëtimi i saj i vetëm në hapësirë. Tereshkova më pas udhëtoi nëpër botë për të promovuar shkencën sovjetike dhe u përfshi në politikën sovjetike. Valentina Vladimirovna “Valya” Tereshkova u lind më 6 mars 1937 në Maslennikovo, një fshat afër lumit Vollga, rreth 170 kilometra në verilindje të Moskës. Prindërit e saj punonin në një fermë kolektive…

Lexo më shumë
Shkence 

Dy drita ndriçuan hënën, Më 17 korrik 2018 (foto)

Më 17 korrik 2018, disa copa të vjetëra nga hapësira u hodhën në Hënë me energji të mjaftueshme për të prodhuar një dritë të shkëlqyeshme. Me një tjetër shkëmb të hapësirës, një dritë tjetër e dytë ndriçonte një rajon tjetër të Hënës pothuajse saktësisht 24 orë më vonë. Vlerësimet aktuale sugjerojnë se këto dy copa që mund të kenë qënë fragmente të asteroideve dhe kometave – që të dyja të mëdhaja sa madhësia e një arre. Ata me gjasë kanë origjinën nga shiu metorik Alpha Capricornids – si rezultat i…

Lexo më shumë
Kuriozitete Shkence 

Njihuni me yllin më të rëndë të gjetur deri tani!

Dielli mund të jetë objekti më masiv në sistemin diellor – përmban 99.8 për qind të masës së tërë sistemit – por në shkallë yjore, është vetëm mesatar. Rreth gjysma e të gjitha yjeve të njohura janë më masive; gjysma tjetër janë më pak të rëndë.Maksimumin e shkallës e arrin ky yll më masiv i njohur në qiell R136a1, një yll më shumë se 300 herë më i rëndë se sa dielli ynë. RMC 136a1, shkurtimisht si R136a1, qëndron rreth 163.000 vjet dritë nga Toka në nebulën Tarantula. Kjo yll…

Lexo më shumë
Shkence 

Rrjedh një fotografi i iPhone 11 Plus dhe e atij iPhone Se Plus

VenyaGeskin është i njohur për spekulimet e tij teknologjike, e këtë herë për modelet e reja të iPhone, gjegjësisht për dy modele të reja – atë 6.5 inç dhe tjetrin 6.1 inç. Siç shihet në fotografi, janë dy smartfonë të rinj, njëri iPhone 11 Plus i bardhë me ekran AMOLED 6.5 inç, i cili mund të vërehet nga kamera e dyfishtë e pa buton nga para, transmeton koha.net. Po ashtu edhe tjetri, iPhone SE Plus ngjyrë të zezë, 6.1 inç e me ekranin problematik LCD, i cili është raportuar se…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete 

Zbulohet fosili 174 milionë-vjeçar i një dinozauri

Në Kinë është zbuluar një fosile 174 milionë-vjeçare e një dinozauri, i cili i përket një lloji të ri të dinozaurëve, sipas një kërkimi shkencor të publikuar në revistën “Nature Communication”. Dinozauri, i quajtur Lingwulong (dragua madhështor) ka një gjatësi prej 10-15 metrash. Mësohet se ky lloj i dinozaurëve, i cili peshonte shtatë tonë, ka një strukturë të vogël të kokës. Sipas këtij kërkimi shkencor, familja Diplodocus të cilës i përket edhe dinozauri i “dragoit madhështor”, ka jetuar para 160 milionë vitesh. Ky zbulim ka dhënë një dëshmi të re…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial