1. Home
  2. Teknologjia

Kategori: Teknologjia

TikTok do të dalë nga Hong Kongu ‘brenda disa ditësh’

TikTok do të dalë nga Hong Kongu ‘brenda disa ditësh’

TikTok ka thënë se do të largohet nga Hong Kongu pasi Kina vendosi një ligj të ri të sigurisë në qytet. “Në vazhdën e ngjarjeve të fundit, ne kemi vendosur të ndalojmë operacionet e aplikacionit…

Read More
Apple se shpejti me tastier xhami

Apple se shpejti me tastier xhami

Nëse ndonjëherë keni shkruar paragrafë të gjata në telefonin tuaj apo në tablet, duke përdorur tastierën në ekran, e dini që nuk është përvojë aq e mirë. Përdorimi i tastierës fizike është më i lehtë…

Read More
Pandemia e Covid-19 shndërron 4 gjigantë të teknologjisë në kompani trilionë dollarëshe

Pandemia e Covid-19 shndërron 4 gjigantë të teknologjisë në kompani trilionë dollarëshe

4 kompanitë teknologjike më të mëdha në botë kanë vlerë secila më shumë se 1 trilionë dollarë, një rritje e paprecedent e cila mendohet të jetë nxitur edhe nga pandemia e Covid-19. Shifrat tregojnë qëndrueshmërinë…

Read More
Mercedes gradualisht zbulon modelin e ri të S-Class

Mercedes gradualisht zbulon modelin e ri të S-Class

Kompania gjermane së pari do të prezantojë një sistem të ri multimedial me një ekran të madh me prekje. Mercedes do të mbajë premierën në internet të S-Class të ri në shtator, dhe gjatë verës…

Read More
iPhone 12: Çmimi, data e lansimit dhe gjithçka tjetër që duhet të dini për të

iPhone 12: Çmimi, data e lansimit dhe gjithçka tjetër që duhet të dini për të

Apple iPhone 12 është padyshim një nga telefonat që po pritet me më padurim këtë vit. iPhonet e rinj zakonisht shfaqen çdo shtator, por ndërprerjet e punës në fabrikë si pasojë e COVID-19, e kanë…

Read More
TË DHËNAT TUAJA JANË NË RREZIK: LARGONI NGA TELEFONI KËTO APLIKACIONE

TË DHËNAT TUAJA JANË NË RREZIK: LARGONI NGA TELEFONI KËTO APLIKACIONE

Google ka hequr 25 aplikacione malicioze Google Play pasi firma franceze e sigurimit kibernetik Evina zbuloi se ato përmbanin malëare të hackimit të Facebook. Kjo do të thotë se është koha edhe një herë të…

Read More
​Kompanitë kanadeze heqin dorë nga Facebook

​Kompanitë kanadeze heqin dorë nga Facebook

Kompanitë kanadeze po bashkohen në një listë në rritje të markave me famë botërore që kanë vendosur të mos reklamojnë në Facebook në korrik, për shkak të refuzimit të kompanisë për të marrë masa kundër…

Read More
India ndalon përdorimin e TikTok!

India ndalon përdorimin e TikTok!

Qeveria indiane ndaloi përdorimin e TikTok, aplikacionin i cili është jashtëzakonisht i popullarizuar në vend, me pretendimin e shkeljes së privatësisë dhe kërcënimit të “sovranitetit” të shtetit. Të hënën, qeveria e Indisë njoftoi ndalimin e…

Read More
Video që tregon si do të duket iPhone 12 i ardhshëm nga Apple.

Video që tregon si do të duket iPhone 12 i ardhshëm nga Apple.

Një video e lëshuar në YouTube tregon se si do të duket iPhone 12 i ardhshëm nga Apple. iPhone 12 nuk do të nisë zyrtarisht deri në vjeshtë, por tashmë ka edhe pamje të gjeneratës…

Read More
Bojkotimi në Facebook, 90 kompani ndalojnë reklamat

Bojkotimi në Facebook, 90 kompani ndalojnë reklamat

Protesta kritikon trajtimin e urrejtjes dhe lajmeve të rreme nga Facebook. Bojkoti do të zgjerohet edhe në Instagram dhe Twitter. Facebook ka kohë që është kritikuar për mos ndërmarrjen e veprimeve të mjaftueshme kundër komenteve…

Read More