FIFA reagon pas akuzave për korrupsion

FIFA ka lëshuar një komunikatë si kundërpërgjigje për disa hetime kriminale brenda shtëpisë më të madhe të futbollit në botë.

Hetuesi nga Zvicra, Stefan Keller kishte filluar në këtë javë disa hetime ndaj Giani Inafantinos, pasi dyshohet se është i përfshirë në një korrupsion.

Ky hetim ishte zbuluar këtë të enjte, derisa FIFA është detyruar të reagojë në lidhje me këtë gjë, duke thënë se asgjë kriminale apo dyshuese nuk ka ndodhur.

“Nuk ka asgjë kriminale apo diçka të tillë me hetimet e fundit në FIFA. Të gjithë hetuesit janë të hapur që të kenë dyshime, mirëpo nuk ka diçka të bazuar”, thuhet në reagimin e shtëpisë së futbollit botëror.

Keller beson se në hetimet e tij ka gjetur mjaftë të dhëna se është duke u zhvilluar korrupsioni si në kohën e Sepp Blatter e Michel Platini.

Në rast se konfirmohen gjetjet në hetime e zviceranit, atëherë Infantino mund të dënohet me burg dhe suspendim të përjetshëm nga futbolli.

Ardian H

Read Previous

Kosova paguan miliona euro qira për objektet e institucioneve publike

Read Next

Man United i vendos çmimin Sanchezit


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/srv/users/serverpilot/tmp/vizioni) in Unknown on line 0