Shkence 

Observatori i dytë më i madh në botë

Observatori Arecibo, vendndodhja e të cilit është në Puerto Rico, është radio teleskopi i dytë më i madh në botë .Për shkak se radioteleskopët mund të punojnë në të gjitha kohët dhe në të gjitha llojet e motit, observatori punon 24 orë. Ndërsa observatori bën shumë punë astronomike, ndoshta është më i famshëm për të qenë vendi i mesazhit të madh të Kërkimit për Inteligjencë Tokësore (SETI) drejtuar në grupin M13 në vitin 1974. Përveç punës së saj shkencore, Arecibo është i njohur për skenën e një lufte klimaterike në…

Lexo më shumë
Shkence 

Shkenctarët do të shohin kafshët e egëra nga ISS

Falë teknologjisë që kozmonautët po instalojnë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, shkencëtarët do të kenë një pamje jashtëtokësore të breshkave foshnja dhe kafshëve të tjera të egra. Në një shëtitje hapësinore të mërkurën (15 gusht), dy kozmonautë i bashkëngjiten antenave stacionit hapësinor si pjesë e një sistemi të gjurmimit të kafshëve për Bashkëpunimin Ndërkombëtar për Kërkimin e Kafshëve duke përdorur Hapësirën (ICARUS) Iniciativa. Sipas kësaj iniciative, studiuesit e biodiversitetit në Qendrën Max Planck-Yale (MPYC) për Lëvizjen e Biodiversitetit dhe Ndryshimin Global do të jenë në gjendje të monitorojnë kafshë të…

Lexo më shumë
Shkence 

12 tradita unike në botë

1. Spajnë Gjdo verë , mijëra njerëz në kale dhe këmbë shkojnë drejt jugut të Spajnës në një manifestim Rrëshaja pas sakrificës së Krishtit, i quajtur peligrazhi i Rocio. 2.Rumani Familja dhe të afërmit e një fëmije të sapopagëzuar punojnë së bashku për ta larë atë me shpresën për të siguruar një jetë të shëndoshë, të pasurisë, të gëzimit dhe të mençurisë. 3.Izrael Në Jerusalem, një rabin e bekon një djalë 13-vjeçar që feston bar mitzvah, ceremoninë ku ai merr përsipër përgjegjësitë e një burri të rritur hebre. Në sfond,…

Lexo më shumë
Shkence 

Një defekt në sodën Parker në minutat e fundit bën që nisja të shtyhet për nesër

Siq ju kemi njoftuar edhe me herët sonda Solar Parker ishte të planifikuar të niset sot më 11 gusht, por një defekt në anije bëri që nisja të shtyhet për nesër. NASA anuloi nisjen e misionit ambicioz të Parker Solar Probe në diell vetëm disa minuta përpara një ngritjeje të hershme të mëngjesit të së shtunës (11 gusht) për shkak të një anomali me raketën e madhe Delta IV . Agjensia hapësinore anuloi nisjen për shkak të një anomali të minutës së fundit në raketën e Bashkuar Launch Alliance Delta…

Lexo më shumë
Shkence 

Elon Musk : Kreu i SpaceX

Elon Musk është një sipërmarrës i njohur më së miri në qarqet hapësinore për SpaceX, e cila u bë kompania e parë private për të transportuar mallra në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës në 2012. Që atëherë SpaceX ka zhvilluar një raketë të madhe (Falcon Heavy) dhe vazhdon punën në një kapsulë të ekuipazhit për NASA që do të fluturojnë me grupe në të ardhmen e afërt. Një incaitor i madh i eksplorimit të Marsit, Musk ka folur publikisht për projektet duke ndërtuar një serrë në Planetin e Kuq dhe më…

Lexo më shumë
Shkence 

Njihuni me vendin më të nxehtë dhe më të ftohët në botë

Sipas Organizatës Botërore Meteorologjike, vendi më i ftohtë në Tokë është stacioni Vostok në Antarktidë, ku ka arritur në minus 128.6 F (minus 89.2 C) më 21 korrik 1983. Vendi më i ftohtë i pabanushëm është Oymyakon, Rusia, një fshat i vogël në Siberi, ku zbret në një mesatare prej minus 49 F (minus 45 C) dhe një herë tempertura u zbrit prej minus 96.16 F (minus 71 C). Cili vend mban rekordin si vendi më i nxehtë në Tokë është çështje e disa diskutimve. El Azizia, Libia, mbajti vendin…

Lexo më shumë
Shkence 

Teleskopi i ri i NASA-së mund të gjejë mbi 10,000 planete të reja brenda 2 viteve

Sipas vlerësimeve të reja të vendosura nga shkencëtarët në ekipin prapa Anketës Satelitore të Transmetimit të Ekzoplanetit ose TESS, instrumenti duhet të identifikojë rreth 10,000 planetë në misionin e tij dy-vjeçar; 3.500 prej tyre duhet të jenë më të vogla se Neptuni, fokusi i misionit. Dhe nëse teleskopi mund të qëndrojë në punë më gjatë se plani i tij aktual, numri do të rritet. Vlerësimet e reja duhet të ndihmojnë shkencëtarët që punojnë në mision për të planifikuar më mirë se si ti përdorin anijet kozmike. Parashikimi gjithashtu mund të…

Lexo më shumë
Shkence 

Studime të reja mbi mikrobet: Studimi i Shewanelles në mikrogravitet

Ndërsa qytetet, dhe anijet kozmike veprojnë tërësisht nga energjia e prodhuar nga burimet mikrobike, ende janë punë e fantazisë shkencore, njohuritë shkencore të nevojshme për një të ardhme të tillë mund të ndërtohen nga studime si hetimi mikrobik i fundit për të arritur në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. Një eksperiment i quajtur Hulumtimi i Fiziologjisë dhe Fitnessit të një Exoelectrogenic Organism nën Kushtet e Mikro-gravitetit (Micro-12) u dërgua në laboratorin orbital nga SpaceX CRS-15. Ky studim përparon kërkimet për shkencat themelore dhe aplikimet e bioteknologjisë duke testuar performancën e një…

Lexo më shumë
Shkence 

Ceresi, planeti xhuxh më i afërt me Tokën

Ceres është një planet xhuxh, i vetmi që ndodhet në pjesën e brendshme të sistemit diellor; pjesa tjetër qëndron në skajet e jashtme, në rripin e Kuiperit. Ndërsa është më i vogli nga planetet xhuxh të njohur, deri tani prap se prapë është objekti më i madh në rripin e asteroidve. Ndryshe nga trupat e tjerë shkëmborë në rripin e asteroideve, Ceres është një sferë i fryer në ekuator. Shkencëtarët mendojnë se Ceres mund të ketë një oqean dhe ndoshta një atmosferë. Ardhja e fundit e një hetimi ka hapur…

Lexo më shumë
Shkence 

Minerali i ri i sapogjetur nuk është i fortë aq sa diamanti-por është nga hapsira

Gjuetarët e arit në Rusinë jugore mund të kenë qenë të zhgënjyer për të mësuar se shkëmbi me pika dhe të verdha që zbuluan nuk ishte një gur i konsiderueshëm me metal të vlefshëm. Në vend të kësaj, ishte një pjesë e rrallë e rrënojave që përmbanin një mineral të ri që nuk ishte parë kurrë më parë në Tokë. Minerali erdhi nga meteori Uakit, i quajtur për vendin rus ku u gjet. Shkencëtarët kohët e fundit paraqitën zbulimin e mineraleve të reja të meteoritit, të quajtur uakitite, në Takimin…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial