1. Home
  2. Poezi

Etiketë: Poezi

ANIJA PREJ LETRE

ANIJA PREJ LETRE

Shkruan Blerina Tërbunja: ANIJA PREJ LETRE Mora mbulojen e kuqe, e hodha sipër krahëve dhe mora rrugën për tek jeshilët. U ula në tavolinen afër dritarës. Nga dritarja shihet teatri. Aq bukur duket sonte, i paskan…

Read More
NUMËRIM PRAPTHI

NUMËRIM PRAPTHI

Nandori magjik nisë numërimin nën ethe Dhe tretet në pyetjet pa përgjigjje Tuj shkaktue zjarrmi në mue deri në arrest kardiak Akrepat e orës diellore tunden furishëm Këmbanat e kishës janë të zymta Nuk frymon…

Read More
NËSE SHIHEMI EDHE NJË HERË

NËSE SHIHEMI EDHE NJË HERË

Le të themi, Se ne arritëm ta harrojmë njëri-tjetrin Dhe le të themi Se dikush tjetër Në një të ardhme Do të na njoftonte, A s’do të ishte turp për ne? Pastaj pa më shikuar…

Read More
Çaste poetike nga Blerina Terbunja: (ZH)BLEROJ

Çaste poetike nga Blerina Terbunja: (ZH)BLEROJ

Sot në këtë ditë të trishtë me shiun që bie pa ndal kam humbur në qiellin e mbyllun në të hirtë e kot po i vardisem diellit që leu pas resh Buzët hapën ngadalë kur…

Read More
Blerina Tërbunja; Të pashë në andërr

Blerina Tërbunja; Të pashë në andërr

ANDËRR Të pashë në andërr u takuam sërish (nuk të përqafova) ti erdhe me hapat e tu të qeshur më dhe dorën për të më përshendetur sikur një të huaj që e takon së pari…

Read More