Uncategorized 

Kadri Veseli zyrtarizohet si kandidat i PDK-së për kryeministër

Kadri Veseli zyrtarizohet si kandidat i PDK-së për kryeministër, Këshilli Drejtues i kërkon ta udhëheq luftën kundër korrupsionit Këshilli Drejtues i Partisë Demokratike të Kosovës, në mënyrë unanime sot ka zgjedhur Kadri Veselin si kandidat të PDK-së për kryeministër. Nënkryetari i PDK-së, Hajredin Kuçi, në një konferencë për media pas përfundimit të mbledhjes së Këshillit Drejtues të PDK-së, ka thënë se Kadri Veseli është personalitet i dëshmuar, njëri nga themeluesit e UÇK-së, një njeri që ishte i gatshëm të sakrifikonte jetën e tij për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës dhe…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Konfirmohen pakënaqësitë e Hazirit e Veliut, LDK s’jep arsye për mungesën e tyre

Nga Lidhja Demokratike e Kosovës kanë folur pas mbledhjes së Kryesisë, ku nuk u arrit të caktohet kandidati për kryeministër. Zëdhënësi i partisë, Besian Mustafa duke folur para mediave ka thënë se sot ëshë rikonfirmuar qëndrimi i LDK-së, se nuk do të ketë koalicion me PDK-në, shkruan lajmi.net. Ata po ashtu kanë thënë se në mbledhjen e rradhës do të diskutohet edhe koalicioni i mundshëm me VV-në, mirëpo me kryeministrin nga LDK-ja. “Sot u rikonfirmuar qëndrimi i LDK-së që nuk do të ketë koalicionme PDK-në. Po ashtu u shpreh vullneti…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Haradinaj vazhdon fushatën, thotë se Kosova nuk mund të vazhdojë në amulli

Kryeministri i dorëhequr, Ramush Haradinaj, është duke vazhduar fushatën nëpër Kosovë. Pavarësisht se dha dorëheqje nga posti i kryeministrit dhe akoma nuk është shpërbërë Kuvendi e nuk janë shpallur zgjedhjet, Ramush Haradinaj, ka nisur të mbajë fushatë nëpër strukturat e partisë së tij. Gjatë ditës së sotme, kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka qëndruar në qytetin e Klinës, ku është takuar me strukturat e partisë së tij, shkruan lajmi.net. Nga aty, Haradinaj ka thënë se, Kosova nuk mund të vazhdojë në amulli dhe se sipas tij,…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Nesër pritet të nënshkruhet koalicioni i parë parazgjedhor

Akoma pa u shpërndarë Kuvendi, partitë janë mobilizuar për të gjetur partner, që bashkë të shkojnë në zgjedhje. Një koalicion pritet të arrihet nesër. Afërsitë mes AAK’së së kryeministrit në detyrë, Ramush Haradinajt dhe Partisë Socialdemokrate të Shpend Ahmetit është përfolur muaj më parë. Gazeta Express mëson nga burime të mirëinformuara se të hënën, më 21 gusht, pritet të zyrtarizohet marrëveshja e AAK’së dhe PSD’së për koalicionin parazgjedhor. Kjo pritet të ndodhë vetëm një ditë para seancës ku pritet të shpërndahet Kuvendi. Sipas burimeve të Expressit, marrëveshja e vë bartës…

Lexo më shumë
Lajme Opinione 

FRIKA E VETËFUNDOSJES DHE ZGJEDHJET E PARAKOHSHME

Pas dorëheqjes së Ramush Haradinaj, Kosova është drejt zgjedhjeve të parakohshme. Sipas të gjitha gjasave, e diela e pestë e shtatorit, pra 29 shtatori do të jetë data e zgjedhjeve të jashtëzakonshme.  Thaçi do ta shpallë 29 shtatorin si datë zgjedhjes  pasi të shpërndahet Parlamenti. Ndërkohë, më 22 gusht, pritet të shpërndahet Parlamenti. Ramush Haradinaj, Kadri Veseli, Fatmri Limaj dhe Isa Mustafa e Albin Kurti kanë kërkuar të shkohet në zgjedhje dhe të shpërndahet Parlamenti. Fushata edhe pse jozyrtarisht ka nisur, liderët kanë nisur takimet me struktura partiake e me…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

KQZ publikon listën përfundimtare të zgjedhjeve për katër komunat e veriut

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mbajti mbledhjen e radhës, të kryesuar nga kryetarja, Valdete Daka. “Në këtë mbledhje, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpalli rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar në komunat: Leposaviq, Zveçan, Zubin Potok dhe Mitrovicë e Veriut, të cilat u mbajtën më 19 maj 2019”, thuhet në njoftimin për media. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka bëri të ditur se sipas procedurave ligjore duke filluar nga momenti i shpalljes së rezultateve përfundimtare të këtyre zgjedhjeve fillon të rrjedhë afati 24 orësh për ankesa në Panelin Zgjedhor për Ankesa…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Ambasada e Quintit: Dita e zgjedhjeve duket se ka kaluar në një atmosferë të qetë

Ambasadat e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara Amerikës (SHBA), kanë përcjellë në mënyrë intensive zgjedhjet e mbajtura në veri më 19 maj 2019. DEKLARATË E PËRBASHKËT NGA AMBASADAT E FRANCËS, GJERMANISË, ITALISË, MBRETËRISË SË BASHKUAR DHE SHTETEVE TË BASHKUARA: Ambasadat e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara, kanë përcjellë me vëmendje zgjedhjet e mbajtura me 19 maj 2019. Ne shohim se vetë dita e zgjedhjeve duket se ka kaluar në një atmosferë të qetë. Sidoqoftë, ambasadat i rikujtojnë gjetjet e Misionit…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial