Zbulohet mumia 2 mijë vjeçare pa kokë dhe këmbë në Egjipt

Një zbulim i rëndësishëm u bë i mundur në Egjipt falë erës së furishme. Kjo e fundit nxori në pah një mumie 2000-vjeçare të fshehur nën rërë.

Mumja u gjend pa kokë dhe këmbë, vetëm trupi dhe sipas specialistëve mendohet se ishin qentë ata që e nxorën në sipërfaqe dhe më pas era e ekspozoi tërësisht.

Nga vëzhgimet u vu re se mumia është djegur dhe se me shumë mundësi personi në fjalë duhet të ketë qenë shumë i pasur. “Unë besoj se kjo është një mumie romake, 2 mijë vjeçare”, u shpreh njëri prej arkeologëve./Top Channel

Gazetari

Read Previous

60 arinj polarë rrethojnë fshatin, rojet nisin “luftën” me fishekzjarre

Read Next

Rashica nuk largohet nga Werderi këtë sezon, thotë Lala